30 նոր կամավոր միացավ Հայաստանում Խաղաղության կորպուսի առաքելությանը
Այսօր ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը մասնակցեց Խաղաղության կորպուսի 31-րդ կամավորների խմբի երդման արարողությանը և վարեց նրանց երդման կարգը։ Կամավորների նոր խումբը բաղկացած է 30 ամերիկացիներից, որոնք գալիս են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բոլոր ծայրերից՝ արտացոլելով ամերիկյան ժողովրդի ողջ բազմազանությունը։
Հայերեն լեզվի, մշակույթի և մասնագիտական հմտությունների 11-շաբաթյա ինտենսիվ վերապատրաստումն ավարտելուց հետո կամավորներն այժմ պատրաստ են միանալու իրենց հյուրընկալ համայնքներին։ Առաջիկա երկու տարիների ընթացքում նրանք կապրեն հայկական հյուրընկալ ընտանիքներում և կաշխատեն անգլերենի ուսուցիչների և երիտասարդության զարգացման ոլորտի մասնագետների հետ։
Դասարանային աջակցության, համայնքային ծրագրերի և երիտասարդների ներգրավման գործունեության միջոցով կամավորները կնպաստեն անգլերեն լեզվի ուսուցման զարգացմանը և կաջակցեն երիտասարդներին՝ ձևավորելու այն հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են իրենց համայնքներում վստահ և ակտիվ անդամներ դառնալու համար։
«Այս տարին առանձնահատուկ է Միացյալ Նահանգների և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության համար, քանզի տարին հոբելյանական է, և մենք տոնում ենք ԱՄՆ անկախության 250-ամյակը։ Այս տարի նաև լրանում է նախագահ Քեննեդու հիմնած «Խաղաղության կորպուսի» գործունեության 65 տարին։ «Խաղաղության կորպուսը» շարունակում է մնալ ամերիկյան լավագույն ավանդույթները ներկայացնող մի կառույց, որն իրական կապեր ու հարաբերություններ է ձևավորում Միացյալ Նահանգների ու այն երկրների միջև, որտեղ ծառայում են կամավորները։ Այս տարիների ընթացքում աշխարհի գրեթե 150 երկրներում աշխատել են «Խաղաղության կորպուսի» շուրջ 240000 կամավորներ՝ օգնելով տեղի երիտասարդներին ձեռք բերել առաջնորդության ու կենսական այլ հմտություններ, նպաստելով համայնքային նախաձեռնությունների իրագործմանը և ընձեռելով շրջադարձային նշանակության միջմշակութային փորձառության ձեռք բերման հնարավորություններ»,-նշեց ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը։
«Այսօր Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի և մեր բոլոր գործընկերների համար հիշարժան օր է»,- ասաց Խաղաղության կորպուսի Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ուիլիամ Օ’րոարքը։ Մենք հպարտ ենք ողջունել Հայաստանում 30 նոր ամերիկացի կամավորների։ Կամավորները կաշխատեն Հայաստանի տարբեր համայնքներում տեղի իրենց գործընկերների հետ՝ ոգեշնչելու աշակերտներին, աջակցելու ուսուցիչներին և նպաստելու հայ երիտասարդների հզորացմանը»։
Միջոցառման ներկաների թվում էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպրոտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներ, ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցներ, Խաղաղության կորպուսի նախկին և ներկա կամավորներ, կամավորներին հյուրընկալող հայ ընտանիքներ, ինչպես նաև ծրագրերի միջազգային և տեղական գործընկերներ։ Նոր խմբի կամավորների համալրմամբ՝ Հայաստանի տարբեր գյուղական վայրերում և քաղաքներում այժմ ծառայում է Խաղաղության կորպուսի մոտ 70 կամավոր:
Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի մասին 1992 թվականին ՀՀ կառավարության հրավերով Հայաստանում մեկնարկեց Խաղաղության կորպուսի ծրագիրը։ 1992-ից ի վեր Խաղաղության կորպուսը նպաստել է Հայաստանում խաղաղության և բարեկամության հաստատմանը՝ միաժամանակ աջակցելով կրթության և երիտասարդության ոլորտների զարգացմանը։
ԽԿ կամավորները նաև սովորեցրել են հայերին ամերիկյան մշակույթի մասին, իսկ ԱՄՆ վերադառնալով՝ իրենց հայրենակիցներին իրազեկել են հայ մշակույթի մասին։ 1992 թվականից ի վեր շուրջ 1200 ԽԿ կամավոր է ծառայել Հայաստանում։ Խաղաղության կորպուսը հիմնադրվել է 1961թ.-ին նախագահ Ջոն Ֆ․ Քենեդու կողմից։ Մինչ օրս ավելի քանի 240,000 ամերիկացի կամավոր է ծառայել աշխարհի 142 երկրներում։

Peace Corps Armenia welcomed 30 new American Volunteers at today’s Swearing‑In Ceremony, administered by U.S. Chargé d’Affaires David Allen. The Volunteers are American citizens, who come from all parts of the United States and reflect America’s great diversity.
After completing an intensive 11-week program in Armenian language, culture, and technical training, the Volunteers are now prepared to join their Armenian host communities. For the next two years, they will live with host families and work alongside English teachers and youth development professionals. Through classroom support, community projects, and youth engagement activities, Volunteers will help strengthen English language learning and assist young people in building the skills they need to thrive as confident, active members of their communities.
This is a special year for the United States and the U.S. diplomatic mission to Armenia as we celebrate the 250th anniversary of the Declaration of Independence. It has also been 65 years since President John F. Kennedy established the Peace Corps, which continues to be one of the best showcases of American excellence while building real ties and relationships between the United States and countries in which volunteers serve. During this time, some 240,000 Americans have worked alongside local partners in almost 150 countries to strengthen leadership and life skills among youth, support community-based projects, and foster life-changing cross-cultural exchanges.” Charge d’Affaires Dave Allen.
“Today is an important moment for Peace Corps Armenia and all of our partners,” said Peace Corps Armenia Country Director William O’Roark. “We are proud to welcome 30 exceptional new Volunteers who will soon travel to their sites across the country. Over the next two years, they will collaborate with local educators and youth workers to inspire students, support teachers, and contribute to the empowerment of Armenian youth.”
Approximately 250 guests attended the ceremony, including Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan; representatives of the Government of Armenia; U.S. Embassy staff; current and former Volunteers; host families; and international and local partners.
With the addition of this new group, there are approximately 70 Peace Corps Volunteers serving in rural villages and towns throughout the regions of Armenia.
About Peace Corps Armenia
Peace Corps Armenia was established in 1992 at the invitation of the Government of Armenia. For more than three decades, Volunteers have supported peace and friendship between the people of the United States and Armenia and have contributed to the country’s education and youth development efforts. Nearly 1,200 Americans have served in Armenia since the program began.
Founded in 1961 by President John F. Kennedy, the Peace Corps has sent more than 240,000 Americans to 142 countries worldwide to promote peace and friendship.