«2 տարի ծառայել եմ բանակում, Քառօրյայի ժամանակ եղել եմ Արցախում, 44-օրյային ձեր պարագլխի կոչով գնել եմ զրահաբաճկոն, սաղավարտ և գնացել եմ Գորիս. իսկ դու՞ք որտեղ եք եղել». Նուռի պատասխանը Գևորգ Պապոյանին
Այսօր Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը անբարեկիրթ բառապաշարով անդրադարձել էր քանդակագործ, նկարիչ Արման Նուռին՝ ֆեյսբուքյան իր էջում գրելով.
«Տեսնես Նուռը որտե՞ղ է պատերազմել, որ ուլ ու մատաղացու չի դարձել։
Տեսնես Հայաստանում ե՞րբ են սուտի էլիտաները դադարելու այլոց երեխաների արյան վրա ձեռքեր տաքացնել»։
Aysor.am-ի հետ զրույցում արվեստագետն ասաց՝ ընդամենը երեք հարց ունի Գևորգ Պապոյանին։
«Ես ծառայել եմ բանակում երկու տարի՝ խորհրդային բանակում, քանի որ տարիքով համապատասխանում եմ խորհրդային բանակի ծառայության ժամանակներին։ Իսկ Դու՞ք, Գևորգ Պապոյան։
Քառօրյա պատերազմի ժամանակ եղել եմ Արցախում, մոտ 12 օր այնտեղ եմ գտնվել։ Իսկ Դուք որտե՞ղ եք եղել, Գևորգ Պապոյան։
44-օրյա պատերազմի ժամանակ՝ պատերազմի երրորդ օրը (ընդամենը երեք օր էր պետք, որպեսզի 86-ամյա մորս համար խնամակալ գտնեի, որ մենակ չթողնեի) հայտնվել եմ Գորիսում։ Ձեր պարագլխի կոչով գնել եմ զինվորական հագուստ, զրահաբաճկոն, սաղավարտ և գնացել եմ Գորիս։ 20 օր խնդրել եմ զենք տալ կամ հնարավորություն տալ, որ մտնեմ պատերազմական գործողությունների մեջ. չեն տվել, մերժել են։ Երևի վախենում էին, որ իրենց բարեկամ ադրբեջանցիներից մի քանիսին հետս կտանեմ այն աշխարհ` իր ասած «մատաղացու ուլ» դառնալու ճանապարհին։
Իսկ Դուք որտե՞ղ եք եղել, Գևորգ Պապոյան»։
Ինչ վերաբերում է Պապոյանի «սուտի էլիտա» ձևակերպմանը, ապա արվեստագետն ի պատասխան նշեց.
«Այն մարդկանց, որոնց դուք համարում եք իրական, մշակութային էլիտա, օրինակ՝ Մգեր Արմենիայի նմաններին, ապա ես շատ ուրախ եմ, որ հակառակ թևում եմ և «սուտ էլիտա» եմ։ Թող «սուտ էլիտան» այսպիսին լինի, ոչ թե այնպիսին, ինչպիսին Դուք եք պատկերացնում»։
Դիտարկմանը, որ ինքը նաև Վեհափառ Հայրապետի հետ վերջերս հանդիպած մտավորականներից, մշակույթի գործիչներից մեկն է, Նուռը արձագանքեց.
«Անշուշտ, միշտ եմ աջակցելու Վեհափառին, նաև Բագրատ Սրբազանին։ Ես միշտ իմ եկեղեցու և իմ երկրի կողքին եմ։ Իսկ իրե՞նք որտեղ են»։

«Я 2 года служил в армии, во время Апрельской войны был в Арцахе, в дни 44-дневной войны по призыву вашего вождя купил бронежилет, каску и отправился в Горис: а где в это время были вы?» — ответ Нура Геворгу Папояну
Сегодня министр экономики Геворг Папоян в резкой и некорректной форме высказался о скульпторе и художнике Армане Нуре, написав на своей странице в Facebook:
«Интересно, где воевал Нур, что не стал "жертвенным агнцем»".
Интересно, когда в Армении псевдоэлиты перестанут греть руки на крови чужих детей».
В беседе с Aysor.am художник заявил, что у него есть всего три вопроса к Геворгу Папояну.
«Я два года служил в армии — в Советской армии, поскольку по возрасту подпадаю под период обязательной службы в советское время. А вы, Геворг Папоян?
Во время Апрельской войны я находился в Арцахе, пробыл там около 12 дней. А где были вы, Геворг Папоян?
На третий день 44-дневной войны — мне понадобилось всего три дня, чтобы найти человека для ухода за моей 86-летней матерью и не оставлять её одну — я оказался в Горисе. По призыву вашего вождя купил военную форму, бронежилет, каску и отправился в Горис. В течение 20 дней я просил выдать мне оружие или дать возможность участвовать в боевых действиях, но мне отказали. Видимо, опасались, что по пути к тому, чтобы стать тем самым "жертвенным агнцем", о котором он говорит, я прихвачу с собой на тот свет нескольких их азербайджанских родственников.
А где были вы, Геворг Папоян?»
Комментируя формулировку Папояна о «псевдоэлите», художник заявил:
«Если людьми, которых вы считаете настоящей культурной элитой, являются, например, такие, как Мгер Армения, то я очень рад быть по другую сторону и считаться "псевдоэлитой". Пусть "псевдоэлита" будет именно такой, а не такой, какой её представляете вы».
На замечание о том, что он также входил в число деятелей культуры и представителей интеллигенции, недавно встречавшихся с Католикосом всех армян, Нур ответил:
«Разумеется, я всегда буду поддерживать Его Святейшество, а также архиепископа Баграта. Я всегда рядом со своей церковью и своей страной. А где находятся они?»