Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու համար դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել ԿԸՀ
2026 թվականի հունիսին նշանակված ՀՀ Ազգային Ժողովի ընտրությունների «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Անդրանիկ Նորիկի Թևանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու վերաբերյալ 2026 թվականի մայիսի 22-ին դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
Այս մասին Aysor.am-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Նշենք, որ վաղ առավոտից ԱԱԾ աշխատակիցները քննչական գործողություններ են իրականացրել Անդրանիկ Թևանյանի ղեկավարած «Մայր Հայաստան» կուսակցության գրասենյակում։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքի առթիվ նախաձեռնել է քրեական վարույթ:
Կոմիտեում ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման համաձայն՝ Թևանյանը, 2024 թվականին հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնի տնօրեն հանդիսացող՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հանձնարարությամբ կատարել է լրտեսություն:
Նա հավաքել և 622 հազար դոլարի դիմաց նրան է փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող՝ 2024 թվականի ապրիլին ԱԺ-ում տեղի ունեցած փակ, գաղտնի լսումների ընթացքի և արդյունքների մասին ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:

Прокурор представил в ЦИК ходатайство о согласии на возбуждение уголовного преследования в отношении Андраника Теваняна
Для получения согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении кандидата в депутаты Национального собрания Армении от партии "Процветающая Армения" Андраника Теваняна прокурор 22 мая 2026 года направил соответствующее ходатайство в Центральную избирательную комиссию Армении.
Об этом Aysor.am сообщили в Генеральной прокуратуре Армении.
Отметим, что ранее утром сотрудники Службы национальной безопасности Армении провели следственные действия в офисе партии «Мать Армения», которую возглавляет Теванян.
Напомним, Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по фактам государственной измены и шпионажа.
По данным следствия, Теванян якобы был завербован иностранными спецслужбами в 2024 году и по поручению директора так называемого геополитического центра «Россия–Кавказ», действующего в интересах иностранных спецслужб, занимался шпионской деятельностью.
Сообщается, что он якобы собрал и за 622 тысячи долларов передал информацию, содержащую государственную тайну, касающуюся закрытых слушаний в Национальном собрании в апреле 2024 года, в переводе на русский язык.
Таким образом, ему вменяется государственная измена, нанесшая ущерб суверенитету, территориальной целостности и внешней безопасности Армении.