«Հայաստանը դրվել էր թակարդի մեջ». Փաշինյանը՝ 2020-ի պատերազմի, էմոցիաների և աղոթքը դադարեցնելու մասին
22/05/2026 08:18
Կարծում եմ՝  բնական է, որ  2020 թվականի իրադարձություններն էմոցիա էին պարունակում հասկանալիորեն, լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարցին՝ անձնական ի՞նչ ապրումներ է ունեցել պատերազմի ժամանակ՝ Փաշինյանը պատասխանեց. «Երևի վերջին գիտակցական կյանքում, առաջին անգամ երբ դադարել եմ ամենօրյա աղոթքներ ունենալ, դա եղել է 2020 թվականի նոյեմբերի 8-ից հետո։ Դրանից հետո երկարատև ծոմ եմ պահել։ Մի շաբաթ ո՛չ հաց եմ կերել, ո՛չ էլ ջուր եմ խմել։ Եթե դուք հարցնում եք իմ էմոցիաների մասին, դրանք են եղել։ Բայց հետո սկսել եմ մտածել՝ ինչ է տեղի ունեցել և ինչու։ Եվ հասկացել եմ, իհարկե, ոչ միանգամից,  որ Հայաստանը ղարաբաղյան շարժմամբ դրվել է թակարդի մեջ և այդ թակարդից պետք է դուրս գալ»։
Փաշինյանը շեշտեց՝ ուրախ ու հպարտ է, որ իրեն հաջողվել է Հայաստանը դուրս բերել այդ թակարդից. «Էմոցիան կապված է ուրիշ բանի հետ, որ տեսնում եմ այսօր  կոնկրետ մարդիկ լրտեսական տրամաբանության մեջ Հայաստանն ուզում են հետ տանել կոնֆլիկտի թակարդի մեջ։ Սա է ամբողջ պատմությունը։ Զարմանում եմ՝ մարդ կա՞ ում համար այս թեմաներն էմոցիոնալ չեն։ Եթե այդպիսի մարդ կա... ես չեմ զարմանա, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նման մարդն էմոցիա չունենա։ Կարծում եմ՝ բանտում էմոցիաները կամաց-կամաց կվերականգնվեն։ Այո, ես էմոցիոնալ մարդ եմ, նորությո՞ւն է ձեզ համար։ Ինչի՞ ընդդիմադիր պատգամավոր, լրագրող եղած ժամանակ էմոցիոնալ չե՞մ եղել, առանց էմոցիայի մարդը կա՛մ տախտակ է, կա՛մ քյարփինջ է։ Ցավոք, մենք քաղաքական դաշտում տեսնում ենք այդպիսի բութ գործիքներ, որոնք օգտագործվում են տարբեր ուժերի կողմից»։

“Armenia was trapped:” Pashinyan on the 2020 war, emotions, and stopping prayers
I think it is natural that the events of 2020 were deeply emotional, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a conversation with reporters.
When asked about his personal experiences during the war, Pashinyan replied:
“Probably for the first time in my conscious life, I stopped saying daily prayers after November 8, 2020. After that, I observed a long fast. For a week, I neither ate bread nor drank water. If you ask whether I had emotions, of course I did. But afterward, I began thinking about what had happened and why. And I realized – not immediately, of course – that Armenia had fallen into a trap because of the Karabakh movement, and that it was necessary to get out of that trap.”
Pashinyan stressed that he feels proud and satisfied that he managed to lead Armenia out of that trap: “My emotions today are connected to something else – I see certain individuals, operating with an espionage mentality, trying to drag Armenia back into the conflict trap. That is the whole story. I wonder whether there is any person for whom these topics are not emotional. If such a person exists… I would not be surprised if someone like Robert Kocharyan has no emotions. I think in prison emotions may gradually return. Yes, I am an emotional person. Is that news to you? Was I not emotional when I was an opposition MP or a journalist? A person without emotions is either a piece of wood or a blunt tool. Unfortunately, we see such blunt tools in politics today, being used by various forces.”