«Լռությունը հավասարազոր է հանցակցության». Էդուարդ Շարմազանովը միջազգային համաժողովում բարձրացրել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ազատ արձակման հարցը (Տեսանյութ)
22/05/2026 18:22
Ռուսաստանի Դաշմնության Պերմ քաղաքում հրավիրված միջազգային համաժողովում ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը բարձրաձայնել է Բաքվում պահվող հայ գերիների, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտության մասին։
Շարմազանովը իր ելույթի ժամանակ շեշտել է՝ Արցախի առաջնորդներն այսօր Բաքվի բանտերում են միայն այն բանի համար, որ պայքարել են հանուն Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման։
«Եվ մենք, այս համաժողովի մասնակիցներն ու միջազգային հանրությունն իրավունք չունենք լռելու, լռությունը  հավասարազոր է հանցակցության։
Ազատություն բոլոր գերիներին, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը՝ հնչեցնելով  Արցախի բոլոր առաջնորդների անունները, ովքեր մինչ այսօր ապօրինաբար պահվում են Բաքվի բանտերում։

«Молчание равносильно соучастию»: на международном форуме Эдуард Шармазанов поднял вопрос об освобождении военно-политического руководства Арцаха (видео)
22/05/2026 18:42
В городе Пермь Российской Федерации на международном форуме член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов заявил о необходимости немедленного освобождения армянских пленных, а также военно-политического руководства Арцаха, удерживаемого в Баку.
В своём выступлении он подчеркнул, что лидеры Арцаха находятся в бакинских тюрьмах лишь за то, что боролись за реализацию права на самоопределение.
«Мы, участники этого форум и международное сообщество, не имеем права молчать. Молчание равносильно соучастию.
Свободу всем пленным, военно-политическому руководству Арцаха», — заявил Шармазанов, зачитав имена руководителей Арцаха, которые продолжают находиться под стражей в Баку.