Դիմակավորված անձինք ներխուժել են Մարտուն Գրիգորյանի տուն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` այսօր վաղ առավոտյան` ժամը 07:30-ի սահմաններում դիմակավորված անձինք ներխուժել են ԱԺ գյումրեցի պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի տուն:
«Ինչպես արդեն հայտնի է` Մարտուն Գրիգորյանը 2026թ. խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում է ԲՀԿ-ի հետ եւ նախօրեին ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը քարոզարշավի շրջանակներում բավականին հաջողված հանդիպումներ է ունեցել Շիրակում: Նկատենք, որ Մ. Գրիգորյանը մեծ ընտրազանգված ունի Գյումրիում, ինչը վկայեցին նաեւ Գյումրու ավագանու արտահերթ ընտրության արդյունքները, որտեղ ՔՊ-ն պարտվեց ու ընդդիմությանը հաջողվեց միավորվելով ստանձնել Գյումրիի կառավարումը։
Ավելին` մեր տեղեկություններով` Մ. Գրիգորյանի թիմից մեկ հոգու արդեն ձերբակալելու որոշում է կայացվել», - գրել է լրատվամիջոցը:

Masked individuals raid the home of Martun Grigoryan
According to Pastinfo, masked individuals broke into the home of Martun Grigoryan, a National Assembly deputy from Gyumri, at around 7:30 a.m. today.
“As is already known, Martun Grigoryan is participating in the 2026 parliamentary elections as part of the Prosperous Armenia Party alliance, and just two days ago, PAP Chairman Gagik Tsarukyan held highly successful campaign meetings in Shirak.
It should also be noted that Grigoryan enjoys significant public support in Gyumri, something that was clearly reflected in the results of the snap elections for the Gyumri Council of Elders, where the ruling Civil Contract party was defeated and the opposition succeeded in consolidating power and taking over the city’s administration.
Moreover, according to our information, a decision has already been made to arrest one member of Grigoryan’s team,” the outlet reported.