«Հայաստանը դրվել էր թակարդի մեջ». Փաշինյանը՝ 2020-ի պատերազմի, էմոցիաների և աղոթքը դադարեցնելու մասին
22/05/2026 08:18
Կարծում եմ՝  բնական է, որ  2020 թվականի իրադարձություններն էմոցիա էին պարունակում հասկանալիորեն, լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հարցին՝ անձնական ի՞նչ ապրումներ է ունեցել պատերազմի ժամանակ՝ Փաշինյանը պատասխանեց. «Երևի վերջին գիտակցական կյանքում, առաջին անգամ երբ դադարել եմ ամենօրյա աղոթքներ ունենալ, դա եղել է 2020 թվականի նոյեմբերի 8-ից հետո։ Դրանից հետո երկարատև ծոմ եմ պահել։ Մի շաբաթ ո՛չ հաց եմ կերել, ո՛չ էլ ջուր եմ խմել։ Եթե դուք հարցնում եք իմ էմոցիաների մասին, դրանք են եղել։ Բայց հետո սկսել եմ մտածել՝ ինչ է տեղի ունեցել և ինչու։ Եվ հասկացել եմ, իհարկե, ոչ միանգամից,  որ Հայաստանը ղարաբաղյան շարժմամբ դրվել է թակարդի մեջ և այդ թակարդից պետք է դուրս գալ»։
Փաշինյանը շեշտեց՝ ուրախ ու հպարտ է, որ իրեն հաջողվել է Հայաստանը դուրս բերել այդ թակարդից. «Էմոցիան կապված է ուրիշ բանի հետ, որ տեսնում եմ այսօր  կոնկրետ մարդիկ լրտեսական տրամաբանության մեջ Հայաստանն ուզում են հետ տանել կոնֆլիկտի թակարդի մեջ։ Սա է ամբողջ պատմությունը։ Զարմանում եմ՝ մարդ կա՞ ում համար այս թեմաներն էմոցիոնալ չեն։ Եթե այդպիսի մարդ կա... ես չեմ զարմանա, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նման մարդն էմոցիա չունենա։ Կարծում եմ՝ բանտում էմոցիաները կամաց-կամաց կվերականգնվեն։ Այո, ես էմոցիոնալ մարդ եմ, նորությո՞ւն է ձեզ համար։ Ինչի՞ ընդդիմադիր պատգամավոր, լրագրող եղած ժամանակ էմոցիոնալ չե՞մ եղել, առանց էմոցիայի մարդը կա՛մ տախտակ է, կա՛մ քյարփինջ է։ Ցավոք, մենք քաղաքական դաշտում տեսնում ենք այդպիսի բութ գործիքներ, որոնք օգտագործվում են տարբեր ուժերի կողմից»։

«Армения была загнана в ловушку»: Пашинян — о войне 2020 года, эмоциях и прекращении молитв
Думаю, что события 2020 года, естественно, сопровождались эмоциями, что вполне понятно. Об этом в беседе с журналистами заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Отвечая на вопрос о личных переживаниях во время войны, Пашинян сказал:
«Наверное, впервые за всю свою сознательную жизнь я перестал ежедневно молиться после 8 ноября 2020 года. После этого я долго постился. В течение недели не ел хлеб и не пил воду. Если вы спрашиваете о моих эмоциях — то они были именно такими. Но затем я начал размышлять о том, что произошло и почему. И понял, конечно, не сразу, что Армения из-за карабахского движения оказалась в ловушке, и из этой ловушки нужно было выйти».
Пашинян подчеркнул, что рад и горд тем, что ему удалось вывести Армению из этой ловушки.
«Эмоции связаны уже с другим — я вижу, что сегодня некоторые конкретные люди, руководствуясь логикой шпионажа, хотят вновь вернуть Армению в ловушку конфликта. Вот и вся история. Удивляюсь — неужели есть человек, для которого эти темы не являются эмоциональными? Если такой человек и есть… я не удивлюсь, если это человек вроде Роберта Кочаряна, у которого нет эмоций. Думаю, в тюрьме эмоции постепенно восстановятся.
Да, я эмоциональный человек — это для вас новость? Разве я не был эмоциональным, когда был оппозиционным депутатом и журналистом? Человек без эмоций — либо доска, либо кирпич. К сожалению, в политическом поле мы видим такие тупые инструменты, которые используются различными силами», — заявил премьер.