Կկալանավորվի՞ Անդրանիկ Թևանյանը. ժամը 12։00-ին դատական նիստ է հրավիրվել
Նրա խափանման միջոցը որոշելու վերաբերյալ դատական նիստը տեղի կունենա այսօր՝ ժամը 12:00-ին, Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում։
Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու վերաբերյալ 2026 թվականի մայիսի 22-ին դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, ԿԸՀ-ն տվել էր համաձայնությունը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքի առթիվ նախաձեռնել է քրեական վարույթ:
Կոմիտեում ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման համաձայն՝ Թևանյանը, 2024 թվականին հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնի տնօրեն հանդիսացող՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հանձնարարությամբ կատարել է լրտեսություն:
Նա հավաքել և 622 հազար դոլարի դիմաց նրան է փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող՝ 2024 թվականի ապրիլին ԱԺ-ում տեղի ունեցած փակ, գաղտնի լսումների ընթացքի և արդյունքների մասին ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:

Будет ли арестован Андраник Теванян: судебное заседание назначено на 12:00
Судебное заседание по вопросу избрания меры пресечения состоится сегодня в 12:00 в суде общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк.
22 мая 2026 года прокурор представил в Центральную избирательную комиссию Армении ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Теваняна. ЦИК дал соответствующее согласие.
Напомним, Следственный комитет Армении возбудил уголовное производство по факту государственной измены и шпионажа.
Согласно сообщению, поступившему в комитет из СНБ, Теванян в 2024 году был завербован иностранными спецслужбами и по поручению представителя иностранных специальных служб — директора геополитического центра «Россия Кавказ» — занимался шпионской деятельностью.
По версии следствия, он собрал и передал ему за 622 тысячи долларов переведённые на русский язык сведения, содержащие государственную тайну, о ходе и результатах закрытых секретных слушаний, состоявшихся в Национальном собрании в апреле 2024 года.
Следствие утверждает, что тем самым Теванян совершил государственную измену в ущерб суверенитету, территориальной целостности и внешней безопасности Республики Армения.