Սոցիոլոգիական հարցումների հրապարակված թվերը չեն կարող դիտվել որպես վերջնական ընտրական պատկեր. Սոցիոլոգ
Վերջին օրերին ընտրությունների վերաբերյալ հրապարակվող հարցումները իրարամերժ արդյունքներ են արձանագրում։
Aysor.am-ի հետ զրույցում սոցիոլոգ, վերլուծաբան Կարեն Սարգսյանն ընդգծում է՝ շատ կարևոր է ուշադրություն դարձնել, թե ինչ կազմակերպություն է անցկացրել հարցումը։
«Եթե տվյալները հրապարակում են կուսակցությունները կամ նրանց հետ փոխկապակցված կառույցները, և դրանց վրա չկա անկախ, անաչառ մարմնի ստորագրություն, ապա դա արդեն քաղաքական պայքարի մաս է, ոչ թե դասական իմաստով հարցում։ Այսինքն՝ իրենք պարզապես հրապարակում են տվյալներ՝ հասարակական տրամադրությունների վրա ազդելու կամ դրանք ձևավորելու նպատակով։ Երեկ եմ տեսել Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հրապարակած հարցման տվյալները, և կարող եմ ասել, որ այս դեպքում օգտագործվել է շարունակական մեթոդաբանությունը, և նրանք տարիներ շարունակ պահպանել են նույն մոտեցումները՝ առանց հետազոտական մեթոդների մեջ էական շեղումների։ Նմանօրինակ հարցումները մասնագիտական շրջանակում համարվում են առավել վստահելի, քանի որ դրանց տվյալները կարելի է դիտարկել նաև ժամանակային դինամիկայի մեջ»։
Սոցիոլոգը, սակայն, ուշադրություն է հրավիրում կարևոր փաստի վրա՝ նույնիսկ վստահելի հարցումների պարագայում հասարակության շրջանում հաճախ սխալ ընկալումներ են ձևավորվում։
«Քաղաքացիները սովորաբար տեսնում են միայն վերնագրերը՝ «այս ուժն է առաջատար», «այս կուսակցությունն այսքան տոկոս կհավաքի», մինչդեռ այդ թվերը լրացուցիչ վերլուծության կարիք ունեն։ Նախևառաջ հարցումների մեջ ներառվում են նաև մարդիկ, ովքեր չեն մասնակցելու ընտրություններին, դեռ չեն կողմնորոշվել, հրաժարվում են պատասխանել կամ բոլոր քաղաքական ուժերին դեմ են։ Հետևաբար, հրապարակված թվերը չեն կարող դիտվել որպես վերջնական ընտրական պատկեր։ Դրանք մասնագետների համար են, քանի որ պահանջում են հետագա մասնագիտական վերլուծություն։
Այսպիսի հարցումները «հում նյութ» են, իրական ընտրական կանխատեսում կազմելու համար անհրաժեշտ է բարդ հաշվարկային աշխատանք։ Պետք է հաշվի առնել մասնակցության մակարդակը, առանձին ուսումնասիրել Երևանի և մարզերի տվյալները, դուրս բերել չմասնակցող կամ չկողմնորոշված ընտրողներին, գնահատել անցողիկ շեմին մոտ քաղաքական ուժերի հնարավորությունները, ինչպես նաև վերաբաշխել այն ձայները, որոնք բաժին են ընկնում շեմը չհաղթահարող ուժերին։ Միայն այս ամբողջ գործընթացից հետո կարելի է մոտավոր պատկերացում կազմել, թե ինչպիսի կազմ կարող է ունենալ Ազգային ժողովը»։
Կարեն Սարգսյանի խոսքով՝ պետք է ուշադրություն դարձնել նաև ժամանակահատվածին, թե երբ է անցկացվել հարցումը։
«Օրինակ, IRI-ի հարցումը, որը հրապարակվեց երեկ, արվել է մայիսի սկզբին, այս ընթացքում կարող է շատ բան փոխված լինել։ Նույնիսկ փոքր տոկոսային տատանումները կարող են լուրջ ազդեցություն ունենալ արդյունքների վրա։ Հատկապես այն պայմաններում, երբ քաղաքական դաշտում բազմաթիվ ուժեր են պայքարում, անգամ 1-2 տոկոսի փոփոխությունը կարող է հազարավոր ձայների տարբերություն ստեղծել»։

Опубликованные данные социологических опросов не могут рассматриваться как окончательная электоральная картина — социолог
В последние дни публикуемые результаты опросов, касающихся выборов, демонстрируют противоречивые данные.
В беседе с Aysor.am социолог и аналитик Карен Саргсян подчеркнул, что прежде всего важно обращать внимание на то, какая организация проводила опрос.
«Если данные публикуют партии или аффилированные с ними структуры, и под ними нет подписи независимой и беспристрастной организации, то это уже часть политической борьбы, а не опрос в классическом понимании. Иными словами, публикуемые данные направлены на влияние на общественные настроения или их формирование. Вчера я ознакомился с результатами опроса, опубликованного Международным республиканским институтом (IRI), и могу сказать, что в данном случае использовалась последовательная методология. На протяжении многих лет они придерживаются одного и того же подхода без существенных отклонений в исследовательских методах. В профессиональной среде подобные опросы считаются более надёжными, поскольку их данные можно рассматривать и в динамике времени», — отметил он.
При этом социолог обратил внимание на то, что даже в случае с надёжными опросами в обществе часто формируется ошибочное восприятие результатов.
«Граждане обычно видят только заголовки — "эта сила лидирует", "эта партия наберёт столько-то процентов", — тогда как эти цифры требуют дополнительного анализа. Прежде всего в опросы включаются и те люди, которые не собираются участвовать в выборах, ещё не определились, отказываются отвечать или выступают против всех политических сил. Следовательно, опубликованные цифры нельзя воспринимать как окончательную электоральную картину. Они предназначены для специалистов, поскольку требуют дальнейшего профессионального анализа.
Такие опросы — это "сырой материал". Для составления реального электорального прогноза необходима сложная аналитическая работа. Нужно учитывать уровень явки, отдельно анализировать данные по Еревану и регионам, исключать из расчётов неопределившихся или не собирающихся голосовать избирателей, оценивать шансы политических сил, находящихся близко к проходному барьеру, а также перераспределять голоса, отданные за партии, не преодолевающие порог. Только после всего этого можно получить приблизительное представление о том, каким может быть состав Национального собрания», — пояснил Саргсян.
По словам социолога, важно также учитывать период, в который проводился опрос.
«Например, опрос IRI, опубликованный вчера, был проведён в начале мая, и за это время многое могло измениться. Даже небольшие процентные колебания могут серьёзно повлиять на результаты. Особенно в условиях, когда за голоса борются много политических сил: изменение даже на 1–2 процента может означать разницу в тысячи голосов», — отметил он.