ԲՀԿ ցուցակի 2-րդ համար Անդրանիկ Թևանյանին 2 ամսով կալանավորեցին
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Գարիկ Աբելյանի նախագահությամբ, որոշում կայացրեց «Մայր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, ԲՀԿ ցուցակի 2-րդ համար Անդրանիկ Թևանյանի խափանման միջոցի հարցի վերաբերյալ։
Թևանյանին կալանավորեցին 2 ամսով։
Փաստաբան Արամ Օրբելյանը լրագրողներին ավելի վաղ ասել էր՝  գործի նյութերով ոչ միայն պետական դավաճանության, այլև՝ առհասարակ որևէ հանցագործության տարրեր չկան։
Հիշեցնենք՝ Նիկոլ Փաշինյանն էր մայիսի 20-ին Վանաձորում ՔՊ-ի քարոզարշավի ժամանակ հայտարարել՝ վաղը ԲՀԿ-ի ցուցակով առաջադրված պատգամավորության թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանի դեմ քրեական գործ կհարուցվի՝ լրտեսության և հայրենիքի դավաճանության հոդվածով։
Մայիսի 21-ին Քննչականը գործը հարուցել էր։
Անդրանիկ Թևանյանն էլ հերքել էր Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից հետո Քննչական կոմիտեի կողմից իրեն առաջադրված մեղադրանքներն ու կասկածի տակ դրել իր դեմ պետական դավաճանության  և լրտեսության հատկանիշներով քրեական վարույթ նախաձեռնելու հիմքերը։

Кандидат №2 в списке ППА Андраник Теванян арестован на два месяца
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Гарика Абеляна принял решение по вопросу меры пресечения в отношении лидера партии «Мать Армения» и второго номера списка партии «Процветающая Армения» Андраника Теваняна.
Теванян арестован сроком на два месяца.
Адвокат Арам Орбелян ранее заявил журналистам, что материалы дела не содержат не только признаков государственной измены, но и вообще какого-либо состава преступления.
Напомним, 20 мая во время предвыборной кампании в Ванадзоре премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что на следующий день против выдвинутого по списку ППА кандидата в депутаты Андраника Теваняна будет возбуждено уголовное дело по статьям о шпионаже и государственной измене.
21 мая Следственный комитет возбудил уголовное производство.
Сам Теванян после заявления Пашиняна отверг предъявленные ему обвинения и поставил под сомнение основания для возбуждения уголовного дела по признакам государственной измены и шпионажа.