ՌԴ-ն Հայաստանից պահանջում է հստակություն. Խոսրով Հարությունյան
ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Խոսրով Հարությունյանի կարծիքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ պետք է ընդունել մեծ վերապահումներով։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Հարությունյանը հիշեցրեց Փաշինյանի ելույթը Եվրախորհրդարանում՝ այն որակելով որպես Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի դեմ ուղղված խոսք։ Նրա խոսքով՝ այսօր վարչապետի հայտարարությունները Վլադիմիր Պուտինի հետ «մտերմիկ և ընկերական հարաբերությունների» մասին համոզիչ չեն թվում։
Խոսրով Հարությունյանը անդրադարձավ նաև ապրիլի 1-ին Պուտին-Փաշինյան հանդիպմանը՝ նշելով, որ ՌԴ նախագահը բավական հստակ ընդգծել է Հայաստանի տնտեսական կախվածությունը ԵԱՏՄ-ից և ռուսական շուկայից։
Նրա գնահատմամբ՝ Մոսկվան ակնկալում է, որ Երևանը հաշվի կառնի նաև Ռուսաստանի քաղաքական և ռազմավարական շահերը։
Նախկին ԱԺ նախագահի խոսքով՝ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակում խոշոր պետությունները դարձել են ավելի կոշտ և պահանջկոտ, իսկ փոքր երկրները ստիպված են հստակեցնել իրենց դիրքորոշումները։ Նա համոզված է, որ Հայաստանը մոտ ապագայում Եվրամիության անդամ դառնալու իրական հնարավորություն չունի, մինչդեռ Ռուսաստանը Հայաստանից պահանջում է հստակ պատասխան՝ «մեզ հե՞տ եք, թե՞ մեր դեմ»։
Հարությունյանը նաև զգուշացնում է, որ ԵԱՏՄ շրջանակում Հայաստանի վարած քաղաքականությունը կարող է հետևանքներ ունենալ, եթե այն հակասի կառույցի շահերին։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի ղեկավարության ուղերձները հասցեագրված են ոչ միայն իշխանություններին, այլև Հայաստանի հասարակությանը, հատկապես նախընտրական շրջանում։
Նա ընդգծեց՝ խոսքը Ռուսաստանին «սիրելու» մասին չէ, այլ՝ հայ-ռուսական հարաբերություններին պետական շահերից բխող պատասխանատու վերաբերմունք ցուցաբերելու։

Россия требует от Армении ясности — Хосров Арутюнян
Бывший председатель Национального собрания Армении Хосров Арутюнян считает, что заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна относительно отношений с Россией следует воспринимать с большой осторожностью.
В беседе с Aysor.am Хосров Арутюнян напомнил о выступлении Никола Пашиняна в Европарламенте, охарактеризовав его как речь, направленную против стратегического партнера Армении — России. По его словам, на этом фоне нынешние заявления премьера о «теплых и дружеских отношениях» с президентом России Владимир Путин выглядят неубедительно.
Хосров Арутюнян также прокомментировал встречу Владимира Путина и Никола Пашиняна, состоявшейся 1 апреля, отметив, что российский лидер достаточно четко подчеркнул экономическую зависимость Армении от Евразийского экономического союза и российского рынка.
По его оценке, Москва ожидает, что Ереван будет учитывать не только экономические, но и политические и стратегические интересы России.
По словам бывшего спикера парламента, в нынешней геополитической ситуации крупные государства стали более жесткими и требовательными, а малые страны вынуждены четко обозначать свои позиции. Он считает, что в обозримом будущем у Армении нет реальных перспектив вступления в Евросоюз, тогда как Россия требует от Еревана ясного ответа на вопрос: «Вы с нами или против нас?»
Хосров Арутюнян также предупредил, что политика Армении в рамках Евразийского экономического союза может повлечь последствия, если она будет противоречить интересам союза.
По его словам, предупреждения российского руководства адресованы не только властям Армении, но и армянскому обществу, особенно в предвыборный период.
Он подчеркнул, что речь идет не о «любви к России», а об ответственном отношении к армяно-российским отношениям, исходя из государственных интересов Армении.