Մեր ժողովուրդը ոչ մեկից չպետք է վախենա, քվեախցիկում քաղաքացին ամենազորն է. Արման Թաթոյան
Մեր ժողովուրդը ոչ մեկից չպետք է վախենա, և այս ընտրությունները մեր պետության ճակատագրի մասին են, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Միասնության թևեր» կուսակցության նախագահ Արման Թաթոյանը։
«Քվեախցիկում քաղաքացին ամենազորն է։ Մենք պետք է ոչ թե վախերով ընտրենք, այլ հանուն հույսի ու հավատի, մեր երկրի ապագայի և մենք որոշենք մեր ճակագիրը»,-ասաց Թաթոյանը։
Նա նշեց, որ իր ղեկավարած ուժը կհաղթահարի անցողիկ շեմը։
«Հարցումներն ու մեր շփումները ցույց են տալիս, որ հաղթահարում ենք շեմը, մեզ մնում է ամենակարևորը՝ որքան հնարավոր է շատ ստանանք մեր քաղաքացիների վստահությունը»,-ասաց Թաթոյանը։

Our people should fear no one; they hold the greatest power in the voting booth – Arman Tatoyan
Our people should not be afraid of anyone, as these elections concern the future of the state, said Arman Tatoyan, chairman of the Wings of Unity, in a conversation with journalists.
“The citizen is the most powerful in the voting booth. We should not make our choice out of fear, but with hope and faith for the future of our country. We will determine our own destiny,” Tatoyan said.
He also noted that the political force he leads will surpass the electoral threshold.
“Polls and our direct contacts indicate that we are overcoming the threshold. For us, the most important thing is to earn as much trust as possible from our citizens,” he added.