Փաշինյանը քարոզարշավը տեղափոխել է սպառնալիքի դաշտ ու թիրախավորում է Գագիկ Ծառուկյանին. Իվետա Տոնոյան (Տեսանյութ)
25/05/2026 14:57
Նիկոլ Փաշինյանի հռետորաբանությունը բացառապես հիմնված է սպառնալիքների, անձնական բնույթի վիրավորանքների, ոչ բարեկիրթ խոսույթի, քաղաքական ընդդիմադիրների նկատմամբ ֆիզիկական հաշվեհարդարներ տեսնելու ուղղությունների վրա․ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց  ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ  Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ Փաշինյանի քարոզարշավը քաղաքական բանավեճի որևէ տարր չի պարունակում:
«Քարոզարշավին մասնակցող մյուս ուժերն այս օրերն օգտագործում են իրենց ծրագրերը ներկայացնելու համար, սակայն ՔՊ-ն և Նիկոլ Փաշինյանը քարոզարշավը բացառապես տեղափոխել են քաղաքական ընդդիմախոսների հասցեին հնչեցվող սպառնալիքների դաշտ: Այս դեպքում ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ անձնական սպառնալիքների և վիրավորանքների հնչեցման դաշտ, նրա ընտանիքի անդամներին թիրախավորելու դաշտ: Այս ամենը պայմանավորված է Նիկոլ Փաշինյանի ասելիքի բացակայությամբ»,- նշեց նա:
Իվետա Տոնոյանի խոսքով՝ անակնկալ չէին իրենց նկատմամբ բռնաճնշումները: Նա նաև նշեց, որ վարչական ռեսուրսը լծված է մեկ նպատակի՝ լռեցնել քաղաքական ընդդիմախոսներին:
«Հաշվեհարդարի գործընթացներ են տեղի ունենում ԲՀԿ-ի և մեր քաղաքական  թիմի անդամների նկատմամբ: Ուզում եմ դիմել Հակակոռուպցիոն կոմիտեին, ուզում եմ հասկանալ՝ հավկուրությունը ախտորոշո՞ւմ է, թե՞ այլ դրսևորում: Ես առաջարկում եմ մի գործ էլ հարուցել իշխանությունների, մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ, որովհետև մինչև ընտրությունը թոշակների բարձրացումը, պետական համակարգում աշխատողներին տրվող պարգևավճարներն ինչ են, եթե ոչ ընտրակաշառքի դրսևորումներ»,-նկատեց Ծառուկյանի մամուլի խոսնակը:

Пашинян перевел предвыборную кампанию в плоскость угроз и сделал мишенью Гагика Царукяна — Ивета Тоноян
25/05/2026 15:07
Риторика премьер-министра Армении Никола Пашиняна основана исключительно на угрозах, личных оскорблениях, грубой лексике и призывах к физической расправе над политическими оппонентами. Об этом во время пресс-конференции заявила пресс-секретарь лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна — Ивета Тоноян.
По ее оценке, предвыборная кампания Никола Пашиняна не содержит элементов политической дискуссии.
«Другие политические силы используют кампанию для представления своих программ, тогда как партия "Гражданский договор" и Никол Пашинян перевели ее исключительно в плоскость угроз в адрес политических оппонентов. В частности — в поле личных угроз и оскорблений в отношении лидера ППА Гагика Царукяна, а также нападок на членов его семьи. Всё это обусловлено отсутствием содержательной повестки», — заявила Ивета Тоноян.
По словам Тоноян, давление на представителей их политической силы не стало неожиданностью. Она также заявила, что административный ресурс используется с одной целью — заставить замолчать политических оппонентов.
«В отношении членов ППА и нашей политической команды происходят процессы расправы. Хочу обратиться к Антикоррупционному комитету и понять — это политическая слепота или что-то другое? Я предлагаю возбудить дело и против властей, в частности против Никола Пашиняна, потому что повышение пенсий перед выборами и премии сотрудникам госструктур — что это, если не проявление подкупа избирателей?» — отметила Ивета Тоноян.