ԱՄՆ կրոնական ազատությունների հանձնաժողովի 2026-ի զեկույցը դատապարտել է Արցախի եկեղեցիների ոչնչացումը
25/05/2026 11:08
ԱՄՆ կրոնական ազատությունների հանձնաժողովի  2026 թվականի զեկույցը, որտեղ ամփոփվել են 2025 թվականի տվյալները, դատապարտել է  Ադրբեջանին՝ հայկական կրոնական ժառանգության ոչնչացման և կրոնական ազատության բազմաթիվ  խախտումների համար։
Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքի հաղորդմամբ, զեկույցում նշվում է, որ 2025 թվականին Ադրբեջանի կառավարությունը թույլ է տվել կրոնական ազատությունների կոպիտ խախտումներ։ Իշխանությունները կիրարկել են երկրի խիստ սահմանափակող «Խղճի և կրոնական դավանանքի ազատության մասին» օրենքը, որը քրեականացնում է չգրանցված կրոնական գործունեությունը և կառավարությանը լիակատար վերահսկողություն է շնորհում գրանցված կրոնական կազմակերպությունների նկատմամբ https://www.uscirf.gov/sites/default/files/2026-03/USCIRF_2026_AR_3326_NEW.pdf (էջ 56)։
Զեկույցում նշված է, որ Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում գտնվող պատմական հայկական կրոնական վայրերը շարունակում են մնալ վտանգված՝ 2020 և 2023 թվականներին Ադրբեջանի կողմից այդ տարածքների նկատմամբ վերահսկողության հաստատումից հետո։
2025թ․ հուլիսի դրությամբ արբանյակային լուսանկարները հայտնաբերել են 8 ոչնչացված և ևս 10 վնասված կրոնական հուշարձաններ, ներառյալ՝ եկեղեցիներ, գերեզմանատներ և այլ մշակութային կոթողներ։
Բացի այդ, հայ բանտարկյալների հարազատները հայտնում են, որ հայ բանտարկյալներին արգելվում է ստանալ կրոնական պարագաներ, այդ թվում՝ Աստվածաշունչ, թեև ադրբեջանական կառավարությունը պնդում է, որ կալանավորներն ունեն կրոնական նյութերից օգտվելու հնարավորություն https://www.uscirf.gov/sites/default/files/2026-03/USCIRF_2026_AR_3326_NEW.pdf (էջ 56)։
Փետրվարին ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի (USCIRF) պատվիրակությունը մեկնել էր Ադրբեջան՝ ուսումնասիրելու կրոնական ազատության պայմանները և հանդիպելու կառավարության պաշտոնյաների հետ։ Չնայած Ադրբեջանի կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել ներգրավվել երկխոսության մեջ, այնուամենայնիվ, այդ ժամանակվանից ի վեր երկիրը որևէ էական առաջընթաց չի արձանագրել USCIRF-ի հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ։
ԱՄ Ն կրոնական ազատությունների հանձնաժողովը հանձնարարություններ է ուղարկել ԱՄՆ կառավարությանը, որպեսզի Ադրբեջանին պահեն «Հատուկ դիտարկման ցուցակում» (Special Watch List – SWL)՝ «Միջազգային կրոնական ազատության մասին» օրենքի (IRFA) համաձայն կրոնական ազատությունների կոպիտ խախտումներ թույլ տալու կամ դրանք հանդուրժելու համար։ Հանձնաժողովը նման երաշխավորություն է ներկայացնում այն երկրների համար, որոնց կառավարությունները թույլ են տալիս կամ հանդուրժում են կրոնական ազատության լուրջ խախտումներ, թեև այդ չարաշահումները դեռևս չեն հասնում «Առանձնահատուկ մտահոգության երկրների» (CPC) կարգավիճակի շեմին: Ըստ զեկույցի՝ Ադրբեջանը, լինելով այս ցուցակում ներառված 11 երկրներից մեկը (Ալժիր, Ադրբեջան, Եգիպտոս Ինդոնեզիա, Իրաք,Ղազախստան, Ղրղզստան, Մալայզիա ,Քաթար, Թուրքիա, Ուզբեկստան) բնութագրվում է հետևյալ խնդիրներով.
կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականություն, սահմանափակումներ պաշտամունքի վայրերի նկատմամբ,
կրոնական արտահայտման ազատության սահմանափակումներ:
Բացի այդ, հանձնաժողովը հանձնարարաել է կառավարությանը թիրախային պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի պետական գերատեսչությունների նկատմամբ, ինչպիսին է Ադրբեջանի ՆԳՆ Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունը, և այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր պատասխանատու են կրոնական ազատությունների կոպիտ խախտումների համար՝ սառեցնելով այդ անձանց ակտիվները և/կամ արգելելով նրանց մուտքը Միացյալ Նահանգներ՝ մարդու իրավունքների հետ կապված ֆինանսական և վիզային լիազորությունների շրջանակներում՝ հղում անելով կրոնական ազատությունների կոնկրետ խախտումներին։
Հանձնաժողովը հանձնարարաել է  նաև ԱՄՆ կառավարությանը փոխըմբռնման հուշագիր կնքել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի և Ադրբեջանի կառավարության միջև՝ երկրում կրոնական ազատությունների և մարդու իրավունքների այլ ոլորտների բարելավմանն ուղղված ռազմավարություններ մշակելու և իրականացնելու նպատակով։
Ֆինանսական միջոցներ հատկացնել այն ծրագրերին, որոնք փաստագրում և/կամ զեկուցում են Ադրբեջանում կրոնական ազատությունների և մարդու իրավունքների առնչվող այլ խախտումների մասին, ինչպիսիք են «Ամերիկայի ձայնը» (VOA), «Ազատություն» ռադիոկայանը (RFE/RL) և Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամը (NED):
Զեկույցի Ադրբեջանին նվիրված բաժնում նշվում է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը պետք է.
Նախապայմաններ սահմանի Ադրբեջանին տրամադրվող արտասահմանյան ռազմական ֆինանսավորման (FMF) և անվտանգային այլ օգնությունների նկատմամբ՝ պահանջելով կրոնական ազատությունների և մարդու իրավունքների առնչվող ոլորտների որոշակի բարելավումներ։
Բարձրացնի կրոնական ազատությունների շուրջ ընթացիկ խնդիրները լսումների, հանդիպումների, նամակների և այլ գործողությունների միջոցով։
Հանդես գա հանուն խղճի բանտարկյալների կրոնի կամ դավանանքի ազատության։

Комиссия США по международной религиозной свободе в своем докладе за 2026 год осудила уничтожение армянских церквей в Арцахе
В докладе Комиссии США по вопросам религиозной свободы за 2026 год, в котором обобщены данные за 2025 год, осуждается Азербайджан за уничтожение армянского религиозного наследия и многочисленные нарушения религиозной свободы. Об этом сообщает monumentwatch.org.
В докладе отмечается, что в 2025 году правительство Азербайджана допустило грубые нарушения религиозной свободы. Власти применили строго ограничительный закон страны «О свободе совести и вероисповедания», который криминализирует незарегистрированную религиозную деятельность и предоставляет правительству полный контроль над зарегистрированными религиозными организациями https://www.uscirf.gov/sites/default/files/2026-03/USCIRF_2026_AR_3326_NEW.pdf (стр. 56).
В докладе говорится, что исторические армянские религиозные места, расположенные в Нагорном Карабахе и прилегающих районах, продолжают оставаться под угрозой после установления Азербайджаном контроля над этими территориями в 2020 и 2023 годах.
По состоянию на июль 2025 года, спутниковые снимки выявили 8 уничтоженных и еще 10 поврежденных религиозных памятников, включая церкви, кладбища и другие культурные сооружения.
Кроме того, родственники армянских заключенных сообщают, что армянским заключенным запрещают получать религиозные принадлежности, в том числе Библию, хотя азербайджанское правительство утверждает, что задержанные имеют возможность пользоваться религиозными материалами https://www.uscirf.gov/sites/default/files/2026-03/USCIRF_2026_AR_3326_NEW.pdf (стр. 56).
В феврале делегация Комиссии США по международной религиозной свободе (USCIRF) посетила Азербайджан, чтобы изучить условия религиозной свободы и встретиться с официальными лицами правительства. Хотя правительство Азербайджана выразило готовность участвовать в диалоге, с того времени страна не продемонстрировала какого-либо существенного прогресса в выполнении рекомендаций USCIRF.
Комиссия США по вопросам религиозной свободы направила рекомендации кабмину США, чтобы Азербайджан оставался в «Списке специального наблюдения» (Special Watch List — SWL) за допущение или терпимость к грубым нарушениям религиозной свободы в соответствии с законом «О международной религиозной свободе» (IRFA). Комиссия выносит такую рекомендацию в отношении стран, правительства которых допускают или терпят серьезные нарушения религиозной свободы, хотя эти злоупотребления еще не достигают порога статуса «стран, вызывающих особую обеспокоенность» (CPC). Согласно докладу, Азербайджан, будучи одной из 11 стран, включенных в этот список (Алжир, Азербайджан, Египет, Индонезия, Ирак, Казахстан, Кыргызстан, Малайзия, Катар, Турция, Узбекистан), характеризуется следующими проблемами:
-дискриминация в отношении религиозных меньшинств, ограничения в отношении мест поклонения,
-ограничения свободы религиозного выражения.
Кроме того, комиссия рекомендовала правительству применить целевые санкции в отношении государственных ведомств Азербайджана, таких как Главное управление по борьбе с организованной преступностью МВД Азербайджана, а также в отношении должностных лиц, ответственных за грубые нарушения религиозной свободы, заморозив активы этих лиц и/или запретив им въезд в Соединенные Штаты в рамках финансовых и визовых полномочий, связанных с правами человека, с указанием на конкретные нарушения религиозной свободы.
Комиссия также поручила правительству США заключить меморандум о взаимопонимании между Госдепартаментом США и правительством Азербайджана с целью разработки и реализации стратегий, направленных на улучшение религиозной свободы и других сфер прав человека в стране.
Выделить финансовые средства программам, которые документируют и/или сообщают о нарушениях религиозной свободы и других связанных с правами человека нарушениях в Азербайджане, таким как «Голос Америки» (VOA), радио «Свобода» (RFE/RL) и Национальный фонд в поддержку демократии (NED).
В посвященном Азербайджану разделе доклада отмечается, что Конгресс США должен:
- установить предварительные условия в отношении предоставляемого Азербайджану иностранного военного финансирования (FMF) и другой помощи в сфере безопасности, требуя определенных улучшений в сфере религиозной свободы и прав человека;
- поднимать текущие проблемы, связанные с религиозной свободой, посредством слушаний, встреч, писем и других действий;