Հունիսի 1-ից ՌԴ-ում գործարկվելու է ապրանքների մատակարարման ակնկալման հաստատման համակարգը
Հունիսի 1-ից Ռուսաստանի Դաշնությունում գործարկվելու է ապրանքների մատակարարման ակնկալման հաստատման համակարգը՝ Система подтверждения ожидания товаров (СПОТ), հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
«Национальная система подтверждения ожидания товаров (СПОТ) - https://www.nalog.gov.ru/rn77/related_activities/spot/
Նոր կարգը վերաբերում է ԵԱՏՄ անդամ պետություններից, այդ թվում՝ ՀՀ-ից, դեպի ՌԴ ավտոմոբիլային տրանսպորտով ներմուծվող ապրանքներին։
Համակարգի շրջանակում հիմնական պարտավորությունները կրում է ռուսաստանյան ներմուծողը, սակայն նոր կարգը կարևոր է նաև ՀՀ արտահանողների և բեռնափոխադրողների համար, քանի որ, առանց ռուսաստանյան գործընկերոջ կողմից ձևավորված համապատասխան փաստաթղթի և դրա հիման վրա ստացված QR-կոդի, բեռի մուտքը ՌԴ տարածք կարող է չթույլատրվել։
ՀՀ արտահանողները պետք է ապահովեն, որ մինչև բեռի ուղարկումը՝
• ռուսաստանյան ներմուծողը կամ գործակալը (էլեկտրոնային առևտրի հարթակը) ձևավորած լինի մատակարարման ակնկալման հաստատման փաստաթուղթը՝ Документ о предстоящей поставке товаров (ДОПП),
• ДОПП-ը ներկայացված լինի ռուսաստանյան ներմուծողի կամ գործակալի (էլեկտրոնային առևտրի հարթակի) կողմից՝ ոչ ուշ, քան սահմանի հատումից 48 ժամ առաջ, եթե վճարվում է ներմուծման ԱԱՀ-ի ապահովման վճար, կամ ոչ ուշ, քան սահմանի հատումից 4 ժամ առաջ, եթե նման վճար չի իրականացվում,
• ռուսաստանյան կողմը փոխանցած լինի համապատասխան QR-կոդը,
• փոխադրողը QR-կոդն ունենա մինչև ՌԴ սահմանին մոտենալը,
• բեռը ուղեկցող փաստաթղթերում նշված տվյալները համապատասխանեն ДОПП-ում նշված տվյալներին։
📑 Ռուսաստանյան գործընկերոջը պետք է ժամանակին տրամադրել՝
• ապրանքի անվանումը,
• քանակը և արժեքը,
• ԱՏԳ ԱԱ /ТН ВЭД/ ծածկագիրը,
• հաշիվ-ապրանքագրի, պայմանագրի և այլ ուղեկցող փաստաթղթերի տվյալները,
• փոխադրողի և տրանսպորտային միջոցի վերաբերյալ տեղեկատվությունը,
• ՌԴ տարածք մուտք գործելու նախատեսվող ամսաթիվը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հորդորում է արտահանողներին նախապես քննարկել նոր կարգը ռուսաստանյան գործընկերների և փոխադրողների հետ՝ բեռների ուշացումներից, լրացուցիչ ծախսերից և մուտքի հնարավոր սահմանափակումներից խուսափելու նպատակով»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

В России с 1 июня будет запущена система подтверждения ожидания товаров
Как сообщили в пресс-службе Министерства экономики Армении, новый порядок касается товаров, ввозимых в РФ автомобильным транспортом из государств - членов ЕАЭС, в том числе из Армении.
В рамках системы основные обязательства несет российский импортер, однако новый порядок важен также для экспортеров и грузоперевозчиков из Армении, поскольку без соответствующего документа, оформленного российским партнером, и полученного на его основании QR-кода въезд груза на территорию РФ может быть не разрешен.
Экспортеры из Армении должны обеспечить, чтобы до отправки груза:
• российский импортер или агент (платформа электронной торговли) оформил документ о подтверждении ожидания поставки товаров - Документ о предстоящей поставке товаров (ДОПП),
•ДОПП был представлен российским импортером или агентом (платформой электронной торговли) не позднее чем за 48 часов до пересечения границы, если выплачивается обеспечительный платеж НДС по импорту, или не позднее чем за 4 часа до пересечения границы, если такой платеж не осуществляется,
•российская сторона передала соответствующий QR-код,
•перевозчик имел QR-код до приближения к границе РФ,
•данные, указанные в сопроводительных документах на груз, соответствовали данным, указанным в ДОПП.
Российскому партнеру необходимо своевременно предоставить:
•наименование товара,
•количество и стоимость,
•код ТН ВЭД,
•данные счета-фактуры, договора и других сопроводительных документов,
•информацию о перевозчике и транспортном средстве,
•предполагаемую дату въезда на территорию РФ.
Министерство экономики Армении призывает экспортеров заранее обсудить новый порядок с российскими партнерами и перевозчиками во избежание задержек грузов, дополнительных расходов и возможных ограничений на въезд.