Ռուսաստանը կարող է միակողմանիորեն կասեցնել կամ չեղարկել Հայաստան գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդների՝ առանց մաքսատուրքի մատակարարման մասին համաձայնագիրը
Ռուսաստանը կարող է միակողմանիորեն կասեցնել կամ չեղարկել Հայաստան գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդների՝ առանց մաքսատուրքի մատակարարման մասին համաձայնագիրը, եթե Երևանը շարունակի Եվրամիության հետ մերձեցման քաղաքականությունը։
Այդ մասին նշվում է ՌԴ էներգետիկայի նախարարի՝ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն ուղարկված նամակում։
«Եվրոպական Միության հետ Հայաստանի համագործակցության խորացմանն ուղղված շարունակական գործնական քայլերը և ՀՀ կառավարության` ԵՄ-ին միանալու ձգտումը սպառնում են հայ-ռուսական առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության պահպանմանն ու զարգացմանը, որի հիմքերից մեկը երկկողմ միջազգային պայմանագրերն են», - նշվում է նամակում։

Россия может приостановить или денонсировать соглашение с Арменией о поставках газа, нефтепродуктов, алмазов
Россия может приостановить или денонсировать в одностороннем порядке соглашение о поставках в республику природного газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов, если Ереван продолжит процесс вступления в ЕС.
Об этом говорится в письме министра энергетики РФ Сергея Цивилева в адрес министерства территориального управления и инфраструктур Армении.
"Продолжающиеся практические шаги по углублению взаимодействия Армении с Европейским союзом и декларируемое правительством Армении стремление вступить в ЕС ставят под угрозу сохранение и развитие фундаментально высокого уровня российско-армянского торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, одной из основ которого являются двусторонние международные договоры", - говорится в письме.