Պարոն Ռուբիո, էդ ո՞րն է ավելի անկախ ապագան՝ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչե՞լը, Գորիս -Կապան ճանապարհի 21 կմ-ն ադրբեջանցիներին զիջե՞լը, թե՞ թուրքական վիլայեթացումը ...
26/05/2026 18:10
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովն, ի պատասխան Երևանում ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հայտարարության, գրել է. «Պարոն Ռուբիո, «ավելի անկախ ապագա»-ն ո՞րն է՝ թուրքական վիլայեթացո՞ւմը…»
«ԱՄՆ պետքարտուղար Ռուբիոն ասում է՝ «վարչապետը, հայաստանյան ողջ թիմը ճանապարհ եք հարթում դեպի ավելի պայծառ, ավելի անկախ ապագա ՀՀ-ի համար, ու մենք ուրախ ենք մեր աջակցությունը հայտնելու այս խիզախությանը»:
Պարոն Ռուբիո, էդ ո՞րն է ավելի անկախ ապագան. Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչե՞լը, Արցախում էթնիկ զտումը չքննադատե՞լը, ՀՀ Անկախության հռչակագիրը մերժե՞լը, ՀՀ 240 քառ.կմ տարածքի օկուպա՞ցիան, Արարատի խորհրդից հրաժարվե՞լը, Էրդողանի գիրքը կրծքին սեղմե՞լը, Գորիս -Կապան ճանապարհի 21 կմ ադրբեջանցիներին զիջե՞լը, թե՞ դեպի թուրքական վիլայեթացման գնալը ...»։

Господин Рубио, что это за «более независимое будущее?»: Шармазанов раскритиковал заявление Марко Рубио
26/05/2026 18:42
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов прокомментировал заявление государственного секретаря США Марко Рубио, сделанное в Ереване, и выступил с критикой в его адрес.
Он напомнил слова Рубио о том, что правительство Армении якобы «прокладывает путь к более светлому и более независимому будущему» и выразил несогласие с этой оценкой.
«Господин Рубио, какое именно это "более независимое будущее"? Признание Арцаха частью Азербайджана? Молчание об этнической чистке в Арцахе? Отказ от Декларации о независимости Армении? Оккупация 240 кв. км территории Республики Армения? Отказ от символики Арарата? Передача 21 км дороги Горис–Капан азербайджанской стороне? Или движение к "турецкой вилайетизации"?», — заявил он.