Յուրաքանչյուր փորձ՝ խաթարելու Սուրբ Էջմիածնի ինքնիշխանությունը, նսեմացնելու Ամենայն Հայոց Հայրապետի աստվածահաստատ իշխանությունը, բախվելու է դիմադրության
26/05/2026 18:48
Քահանայից ժողովի հայտարարությունը.
«Մենք՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հայաստանյան թեմերում սպասավորող քահանաներս, բարձր նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, մայիսի 26-ին՝ Ավարայրի ճակատամարտի խորհրդանշական օրը, համախմբված Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, գոհություն և փառք ենք վերառաքում Ամենակալ Աստծուն՝ համատեղ աղոթքի և եղբայրական ոգով մեր սրբազան առաքելության շուրջ մտորելու առիթի համար։
Առաքելական քարոզչությամբ հաստատված Հայոց Եկեղեցին Աստծո բարեխնամ հայացքի ներքո շարունակում է անշեղորեն ծառայել հայ ժողովրդին ի Հայրենիս և ի Սփյուռս՝ զորացնելու բարեպաշտ մեր ժողովրդի հավատքը, նախանձախնդրությամբ հետամուտ լինելու ազգային ինքնության պահպանությանը, նպաստելու հայեցի կրթությանն ու դաստիարակությանը և Տիրավանդ իր առաքելությամբ լինելու ճշմարտության ու արդարության ձայնը մեր հասարակության մեջ։
Հայոց Եկեղեցու համար դժվարին այս օրերին, երբ Հայաստանում պետական լծակների կիրառմամբ իրականացվող հակաեկեղեցական գործողություններով փորձ է արվում վերատեսության ենթարկել եկեղեցական դարավոր կարգն ու կանոնը, հրաժարական պարտադրել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին, և Եկեղեցին, ըստ էության, ենթարկեցնել քաղաքական իշխանությանը, վճռականորեն հայտարարում ենք, որ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ինքնակառավարումը, կանոնական կարգն ու ներքին կյանքը ենթակա չեն որևէ քաղաքական ուժի կամ պետական մարմնի թելադրանքի։ Հակաօրինական և հակասահմանադրական այս արշավն ուղղակիորեն վտանգում է համազգային մեր համերաշխությունն ու հասարակական կայունությունը, լրջորեն հարվածում նաև հայոց պետականության հիմքերին։
Միաժամանակ, խիստ դատապարտելի ենք համարում կարգալույծ հռչակված անձանց կողմից պետական հովանավորչությամբ հականոնական ու սրբապիղծ գործողությունները, վանքերի ու եկեղեցիների, եկեղեցական կառույցների ու միջոցների բռնազավթումն ու ապօրինի գործածումը։ Սա ոչ միայն կանոնական կարգի կոպիտ խախտում է, այլև միտումնավոր փորձ՝ ներսից խարխլելու եկեղեցական միաբանությունը։ Ցավով ենք արձանագրում նաև, որ որոշ քահանա հայրեր ներգրավվում են այս պառակտիչ գործընթացներում՝ դառնալով հակաեկեղեցական ձեռնարկների կամա թե ակամա գործակիցներ։ Նման ընթացքը խորթ է քահանայական ուխտին և չունի հոգևոր, բարոյական ու կանոնական, այլև մարդկային որևէ արդարացում։ Կոչ ենք ուղղում մեր եղբայրներին՝ վերատեսության ենթարկելու իրենց խոտորյալ ընթացքը և բացառել կանոնազանց գործողությունները։
Գոհություն ենք հայտնում առ Աստված, որ աշխարհասփյուռ մեր ժողովուրդը հաստատակամ է իր հավատարմության մեջ առ Սուրբ Էջմիածինը և վճռական՝ պաշտպանելու Հայոց Եկեղեցու իրավունքներն ու արժանապատվությունը։ Յուրաքանչյուր փորձ՝ խաթարելու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ինքնիշխանությունը, ոտնահարելու եկեղեցական կարգը կամ նսեմացնելու Ամենայն Հայոց Հայրապետի աստվածահաստատ իշխանությունը, բախվելու է համայն հավատավոր ժողովրդի և ուխտապահ ողջ եկեղեցականության հաստատուն ու անսասան դիմադրությանը։
Հայաստանում առաջիկա ընտրությունների և քաղաքական իրադարձությունների համատեքստում կոչ ենք ուղղում մեր հավատավոր ժողովրդին՝ դրսևորել պատասխանատու վերաբերմունք, զերծ մնալ ապօրինությունից, ատելության խոսքից ու ապատեղեկատվության տարածումից և նպաստել հասարակական համերաշխության կայացմանը։
Հավատարիմ լինելով մեր ուխտին և մյուռոնաբաշխ Սուրբ Էջմիածնին՝ որդիական մեր անվերապահ զորակցությունն ենք հայտնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ փորձության այս օրերին հայրապետական իմաստությամբ, հոգևոր արիությամբ և խաղաղ հաստատակամությամբ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին առաջնորդելու համար։
Առ Աստված ապավինությամբ հայցում ենք, որ Տերն Իր ամենախնամ Աջը տարածի մեր ժողովրդի, մեր Հայրենիքի և Սուրբ Եկեղեցու վրա՝ պահելով Հայաստանը խաղաղ, Հայոց Եկեղեցին՝ անսասան, և մեր հավատքը՝ անխախտ։

Заявление собрания священников: любые попытки подорвать суверенитет Первопрестольного Святого Эчмиадзина встретят сопротивление
26/05/2026 19:00
Заявление собрания священников:
«Мы — священники, служащие в епархиях Армянской Апостольской Святой Церкви в Армении, под высоким председательством Его Святейшества, Католикоса Всех Армян Гарегин II, 26 мая, в символический день Аварайрской битвы, собравшись в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, возносим благодарность и славу Всемогущему Богу за возможность совместной молитвы и братского размышления о нашей священной миссии.
Основанная апостольской проповедью Армянская Церковь продолжает неизменно служить армянскому народу в Армении и диаспоре, укрепляя веру, способствуя сохранению национальной идентичности, развитию армянского образования и оставаясь голосом истины и справедливости в обществе.
В эти трудные для Церкви дни, когда предпринимаются попытки пересмотра многовекового церковного порядка посредством государственных рычагов, выдвигаются требования отставки Католикоса Всех Армян и фактически предпринимаются шаги по подчинению Церкви политической власти, мы решительно заявляем: самоуправление Армянской Апостольской Святой Церкви, её канонический порядок и внутренняя жизнь не подлежат диктату какой-либо политической силы или государственного органа.
Эта незаконная и антиконституционная кампания угрожает национальному единству и общественной стабильности, а также наносит ущерб основам армянской государственности.
Одновременно мы резко осуждаем антиканонические и кощунственные действия лишённых сана лиц, которые при государственной поддержке захватывают монастыри, церкви и церковные структуры. Это является грубым нарушением канонов и попыткой подорвать церковное единство изнутри. С сожалением отмечаем, что некоторые священнослужители вовлекаются в эти раскольнические процессы.
Мы выражаем благодарность Богу за то, что армянский народ по всему миру сохраняет верность Святому Эчмиадзину и решимость защищать права и достоинство Армянской Церкви.
Любая попытка подорвать суверенитет Первопрестольного Святого Эчмиадзина, нарушить церковный порядок или принизить богоданную власть Католикоса встретит твёрдое сопротивление всего верующего народа и духовенства.
В контексте предстоящих выборов и политических событий в Армении призываем народ проявлять ответственность, воздерживаться от незаконных действий, языка ненависти и дезинформации, а также способствовать общественному согласию.
Оставаясь верными нашему обету и Святому Эчмиадзину, мы выражаем сыновнюю поддержку Католикосу Всех Армян Гарегину II, который в эти трудные дни с духовной мудростью и стойкостью ведёт Армянскую Церковь.
Молим Бога, чтобы Он распростёр Свою защитную десницу над нашим народом, Родиной и Святой Церковью, сохраняя Армению в мире, Церковь — непоколебимой, а веру — неизменной».