Կառավարության կողմից նախաձեռնվելու է ՀԷՑ ՓԲԸ բաժնետոմսերը հանրության գերակա շահ ճանաչելու և օտարելու՝ պետականացնելու գործընթաց. Ռոմանոս Պետրոսյան
26/05/2026 19:06
ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտարարել է՝ ՀԷՑ-ը պետականացնելու գործընթաց են սկսում։ Այդ մասին նա սոցցանցի իր էջում է գրել.
«Նախօրեին՝ մայիսի 25-ին, լրացավ ՀՀ վարչական դատարանի կողմից կիրառված հայցի ապահովմամբ սահմանված ժամկետը, որի ընթացքում ՀՀ կառավարության առաջարկի հիման վրա պետք է տեղի ունենար «ՀԷՑ» ՓԲԸ բաժնետերերի կողմից Ընկերության 100% բաժնետոմսերի՝ Կառավարության հետ համաձայնեցված կարգով օտարում։
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ սահմանված ժամկետներում բաժնետոմսերի օտարում տեղի չի ունեցել և ղեկավարվելով «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ Օրենքի 52-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և ՀՀ Սահմանադրության 60-րդ հոդվածի իրավանորմերով՝ ՀՀ կառավարության կողմից նախաձեռնվելու է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ բաժնետոմսերի՝ հանրության գերակա շահ ճանաչելու և օտարելու (պետականացնելու) գործընթաց»։

Правительство инициирует процесс признания акций «Электрических сетей Армении» общественным приоритетом и их отчуждения: Романос Петросян
26/05/2026 19:31
Временный управляющий ЗАО «Электрические сети Армении» Романос Петросян заявил, что запускается процесс национализации компании.
Об этом он написал на своей странице в социальных сетях.
По его словам, 25 мая истёк срок, установленный судом в рамках обеспечительных мер, в течение которого, по предложению правительства Армении, акционеры должны были осуществить отчуждение 100% акций компании «Элсети Армении» в согласованном с правительством порядке.
«Учитывая, что в установленные сроки отчуждение акций не было осуществлено, и руководствуясь положениями статьи 52 (часть 3) Закона РА "Об энергетике" и статьи 60 Конституции Республики Армения, правительство инициирует процесс признания акций ЗАО "Электрические сети Армении”" объектом общественного приоритета и их отчуждения (национализации)», — говорится в заявлении.