Ռազմական շքերթները միշտ քարոզչական բնույթ ունեն. նախընտրական փուլում ուղղված է ներքին լսարանին. Վերլուծաբան
26/05/2026 13:50
Վերջին ռազմատեխնիկայի շքերթը, կարելի է ասել, տեղի է ունեցել 2016 թվականին, այն ժամանակ էլ, հիմա էլ քաղաքական, ներքաղաքական գործոններով էին դրանք արվում, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմաքաղաքական վերլուծաբան Դավիթ Հարությունովը։
Ըստ նրա՝ այն ժամանակ էլ ապրիլյան պատերազմից հետո նպատակ կար ցույց տալու, որ Հայաստանն ուժեղ է, «Իսկանդեր» ունի.
«Հիմա էլ ներքաղաքական պատճառներ կան, մասնավորապես, խորհրդարանական ընտրությունները։ Օրինակ, սպառազինության հետ կապված նախկինում դիրքորոշում կար, որ ձեռքբերման մասով տեղեկատվություն չի տրամադրվի, թե ինչ է գնվում, սակայն հետո մոտեցումը փոխվեց, հիմա այն ուղղությամբ են գնում, որ բացահայտվի։ Ակնհայտ է, որ դա պայմանավորված է նախընտրական գործոններով։ Իրենց այն պատճառաբանությունները, թե դրանով հաշվետվություն են ներկայացնում քաղաքացիներին, իր տրամաբանությունն ունի, սակայն ժամանակային առումով մենք տեսնում ենք, որ  դա պայմանավորված է ընտրություններով»։
Հարությունովի համոզմամբ՝ շքերթի կազմակերպման նպատակն իշխանությունների վերարտադրմանն օգնելն է. «Չգիտեմ, թե 28-ին ինչ են ցուցադրելու, այդ ոլորտն այնպիսին է, որ հնարավոր է մեզ ինչ-որ բաներ չցուցադրեն։ Ցանկացած ռազմական շքերթ քարոզչական բնույթ է կրում, այստեղ ռազմական կամ ռազմաուսումնական միջոցառում չէ, այն միշտ քարոզչական բնույթ է կրում։ Ուղղակի կարող է այն ուղղված լինել ներքին լսարանին՝ ինչպես մեր դեպքում, կարող է նաև ուղղված լինել արտաքին լսարանին՝ ցույց տալու ռազմական հզորությունը։ Մայիսի 28-ի միջոցառումն էլ այդ քարոզչական տրամաբանության մեջ պետք է լինի»։

Военные парады всегда носят пропагандистский характер и в предвыборный период направлены на внутреннюю аудиторию — аналитик
Последний показ военной техники, по сути, состоялся в 2016 году; тогда, как и сейчас, подобные мероприятия проводились под влиянием политических и внутриполитических факторов, в интервью Aysor.am заявил военно-политический аналитик Давид Арутюнов.
По его словам, и тогда, после Апрельской войны, существовала цель продемонстрировать, что Армения сильна и обладает, в частности, комплексом «Искандер».
«Сейчас также есть внутриполитические причины, в частности — парламентские выборы. Например, ранее существовала позиция, что информация о закупках вооружений не будет разглашаться, однако затем подход изменился, и сейчас движутся в сторону большей открытости. Очевидно, что это связано с предвыборными факторами. Аргумент о том, что таким образом представляется отчёт гражданам, имеет свою логику, но по временным рамкам мы видим, что это обусловлено выборами», — отметил он.
По мнению Арутюнова, цель организации парада — также содействие политическому воспроизводству власти:
«Не знаю, что они покажут 28-го, сфера такая, что возможно нам и не покажут что-то конкретное. Любой военный парад носит пропагандистский характер. Это не военное и не учебное мероприятие — оно всегда имеет пропагандистскую направленность. Оно может быть адресовано внутренней аудитории, как в нашем случае, а может — внешней, чтобы продемонстрировать военную мощь. И мероприятие 28 мая также должно вписываться в эту логику», — добавил аналитик.