ՀՀ կառավարությունը հաղթել է միջազգային արբիտրաժում. Տրիբունալը ամբողջությամբ մերժել է «Սանիթեք» ընկերության հայցը և բոլոր պահանջները
26/05/2026 15:51
2026 թվականի մայիսի 22-ին Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի (ICSID) արբիտրաժային տրիբունալը կայացրել է վճիռ՝ ամբողջությամբ մերժելով Լիբանանյան «Սանիթեք» ընկերության և նրա սեփականատերերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ ներկայացված բոլոր պահանջները, հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
««Սանիթեք» ընկերությունը Երևան քաղաքում իրականացնում էր աղբահանության և սանմաքրման ծառայություններ։ Երևանի քաղաքապետարանը լուծել էր ընկերության հետ կնքված պայմանագրերը՝ ընկերության կողմից պայմանագրային պարտավորությունների ոչ պատշաճ կատարման հետևանքով, ինչը քաղաքում հանգեցրել էր աղբահանության ճգնաժամի։ Հայցվորները 2021 թվականի մարտի 11-ին նախաձեռնել էին արբիտրաժային վարույթ՝ պնդելով, որ Հայաստանը խախտել է «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Լիբանանի Հանրապետության Կառավարության միջև կապիտալ ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության վերաբերյալ» համաձայնագիրը, և պահանջել էին շուրջ 36 միլիոն ԱՄՆ դոլարի փոխհատուցում։
Արբիտրաժային տրիբունալը միաձայն վճիռ է կայացրել հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության՝ ամբողջությամբ մերժելով Հայցվորների պահանջները։ Տրիբունալը արձանագրել է, որ «Սանիթեք»-ը չի կատարել աղբահանության և փողոցների մաքրման իր պայմանագրային պարտավորությունները, այն դեպքում, երբ այդ ծառայությունների դիմաց ստացել էր վճարում։
Տրիբունալն ընդգծել է, որ աղբահանության ծառայությունների ոչ պատշաճ մատուցումը վտանգ է ստեղծում հանրության առողջության համար և եզրակացրել, որ Հայաստանի կողմից պայմանագրերի լուծումը եղել է ողջամիտ և հիմնավորված։ Տրիբունալը նաև նշել է, որ եթե պետությունը միջոցներ չձեռնարկեր «Սանիթեք»-ին փոխարինելու և ծառայությունների բացը լրացնելու ուղղությամբ, ապա դա կդիտվեր որպես հանրության նկատմամբ իր պարտականությունների չկատարում։ Տրիբունալը անհիմն է համարել նաև Հայցվորների այն պնդումը, թե 2018 թվականին կառավարության փոփոխությունից հետո Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան մարմինները քաղաքական պատճառներով են հանդես եկել «Սանիթեք»-ի դեմ, այլ ոչ թե պայմանագրային հիմքերով։
Հայաստանի Հանրապետությունը ողջունում է Տրիբունալի վճիռը, որը վերահաստատում է, որ պետության կողմից պայմանագրային իրավունքների և իր քաղաքացիների առաջ ստանձնած պարտավորությունների ողջամիտ իրականացումը չի կարող հանգեցնել միջազգային պատասխանատվության»,- ասվում է հայտարարությունում։

Правительство Армении выиграло международный арбитраж: трибунал полностью отклонил иск компании «Санитек» и все предъявленные требования
26/05/2026 16:16
22 мая 2026 года арбитражный трибунал Международного центра по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) вынес решение, полностью отклонив все требования, предъявленные против Республики Армения ливанской компанией «Санитек» и ее владельцами. Об этом сообщили в правительстве РА.
«Компания «Санитек» осуществляла в Ереване услуги по вывозу мусора и санитарной очистке. Мэрия Еревана расторгла заключенные с компанией договоры вследствие ненадлежащего исполнения ею контрактных обязательств, что привело к кризису в сфере вывоза мусора в городе.
11 марта 2021 года истцы инициировали арбитражное разбирательство, утверждая, что Армения нарушила Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Ливанской Республики о поощрении и взаимной защите капиталовложений, и потребовали компенсацию в размере около 36 миллионов долларов США.
Арбитражный трибунал единогласно вынес решение в пользу Республики Армения, полностью отклонив требования истцов. Трибунал зафиксировал, что «Санитек» не выполнила свои договорные обязательства по вывозу мусора и очистке улиц, несмотря на получение оплаты за оказание данных услуг.
Трибунал подчеркнул, что ненадлежащее предоставление услуг по вывозу мусора создает угрозу общественному здоровью, и пришел к выводу, что расторжение Арменией договоров было разумным и обоснованным. Трибунал также отметил, что если бы государство не предприняло меры по замене «Санитек» и восполнению дефицита услуг, это рассматривалось бы как невыполнение им своих обязательств перед обществом.
Кроме того, трибунал признал необоснованными утверждения истцов о том, что после смены власти в 2018 году соответствующие органы Республики Армения действовали против «Санитек» по политическим мотивам, а не на контрактной основе.
Республика Армения приветствует решение трибунала, которое подтверждает, что разумная реализация государством своих договорных прав и обязательств перед гражданами не может повлечь международную ответственность», — говорится в заявлении.