Այսպիսին է եղել և է եկեղեցին` ամեն ինչ անելով հայրենիքի և ժողովրդի համար. թող մեր ազգի կյանքում հաղթանակներն անպակաս լինեն. Զաքարիա Սրբազան
26/05/2026 12:44
Այսօր Սարդարապատի հերոսամարտի հաղթանակի օրն է, երբ խոնարհվում ենք մեր քաջ նախնիների հիշատակի առջև, աղոթում նրանց համար, ուխտում շարունակել և ավարտին հասցնել նրանց նվիրական երազանքը՝ հայոց պետականության զորացումը, այս մասին նշել է Գերաշնորհ Տեր Զաքարիա եպիսկոպոս Բաղումյանը։
Սրբազան Հայրը հիշեցրել է՝ այս պայքարին մասնակցել են նաև բազում հոգևորականներ` Գարեգին եպս. Հովսեփյանը, որ գլխավորում էր «մահապարտների» գունդը, Զավեն և Մեսրոպ սրբազանները, Թադեոս, Եզնիկ և Դանիել վարդապետները, բազում քահանաներ և ճեմարանականներ, ովքեր խաչը զենքի վերածեցին և իրենց օրինակով քաջալերեցին ու նոր ոգի ներշնչեցին բոլորին:
«Այսպիսին է եղել և է Հայոց եկեղեցին` ի գլուխ ունենալով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին` ամեն ինչ անելով հայրենիքի և ժողովրդի համար: Թող մեր ազգի կյանքում հաղթանակներն անպակաս լինեն»,- նշել է Զաքարիա Սրբազանը։

Таким всегда была и остаётся Церковь: делая всё ради Родины и народа: пусть в жизни нашего народа не иссякают победы — епископ Закария
26/05/2026 13:37
Сегодня отмечается годовщина победы в Сардарапатской битве, когда мы склоняемся перед памятью наших доблестных предков, молимся за них и даём обет продолжить и довести до конца их священную мечту — укрепление армянской государственности, отметил епископ Закария Багумян.
Он напомнил, что в этой борьбе участвовали также многочисленные духовные лица — епископ Гарегин Овсепян, возглавлявший «отряд смертников», архиепископы Завен и Месроп, архимандриты Тадеос, Езник и Даниел, а также многие священники и семинаристы, которые «превратили крест в оружие» и своим примером вдохновляли и воодушевляли всех.
«Таким всегда была и остаётся Армянская Церковь во главе с Католикосом Всех Армян, делая всё ради Родины и народа. Пусть в жизни нашего народа не иссякают победы», — отметил епископ Закария.