Հիմնական դրույթներ. Ինչ են այսօր ստորագրել ՀՀ-ն ու ԱՄՆ-ն ԹՐԻՓՓ-ի վերաբերյալ
«Հիմք ընդունելով, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահի վկայությամբ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի համատեղ հռչակագիրն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Վաշինգտոն քաղաքում տեղի ունեցած իրենց հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ (Համատեղ հռչակագիր)՝ Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության առաջմղման համար,
հիմք ընդունելով, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Հայաստանի Հանրապետությունը ցանկանում են ունենալ տևական գործընկերություն իրենց երկու ժողովուրդների և կառավարությունների միջև,
հիմք ընդունելով, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության նպատակն է, որ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը (ԹՐԻՓՓ) նպաստի տարածաշրջանային խաղաղությանը, կայունությանը, բարգավաճմանը և ինտեգրմանը, ինչպես նաև ստեղծի առանցքային առևտրային ուղի ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համար նոր շուկաներ բացելու համար, և տնտեսական օգուտներ ստեղծի հայաստանյան ընկերությունների համար ԹՐԻՓՓ-ի կառուցման և գործարկման ընթացքում,
հիմք ընդունելով, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում են, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացումը, այդ թվում՝ միջպետական սահմանների սահմանազատումն ու սահմանագծումը, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը, ԱՄՆ-ի կայուն ներգրավվածությունը և տարածաշրջանային համագործակցությունն ու կայունությունը կնպաստեն ԹՐԻՓՓ-ի հաջողությանը,
հիմք ընդունելով, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետական քարտուղարը և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը 2026 թվականի հունվարի 13-ին հրապարակել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (ԹՐԻՓՓ) նախագծի` Հայաստան-ԱՄՆ իրականացման շրջանակի (ԻՇ) հրապարակման վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ձեռք բերած հանձնառությունները կյանքի կոչելու և Հայաստանի և Ադրբեջանի բարգավաճումն ու անվտանգությունն ամրապնդելու, ինչպես նաև ԱՄՆ առևտուրը խթանելու համար,
հիմք ընդունելով, որ Կողմերը ճանաչում են, որ Հայաստանը լիակատար ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն և իրավազորություն է պահպանում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման բոլոր գոտիների նկատմամբ, և հաստատում են, որ սույն Համաձայնագիրը և ԹՐԻՓՓ-ը նպատակ ունեն ծառայելու որպես առանցքային մեխանիզմներ հանուն խաղաղ և ինքնիշխան Հայաստանի,
հիմք ընդունելով, որ ԹՐԻՓՓ-ը միտված է Հայաստանի տարածքում անխոչընդոտ, բազմամոդալ տարանցիկ փոխկապակցվածության ստեղծմանը՝ նպաստելով տարածաշրջանային խաղաղությանը, կայունությանը և ինտեգրմանը՝ պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգանքի հիման վրա՝ միևնույն ժամանակ կապելով Ադրբեջանի հիմնական մասն իր Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ և ստեղծելով Տրանսկասպյան առևտրային երթուղու կենսական հանգույց, ակնկալվում է, որ ԹՐԻՓՓ-ը միջազգային և ներպետական փոխկապակցվածության փոխադարձ առավելություններ կստեղծի Հայաստանի Հանրապետության համար,
վկայակոչելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև 1992 թվականի ապրիլի 2-ին Վաշինգտոնում ստորագրված Ներդրումների խրախուսման համաձայնագիրը, 1992 թվականի դեկտեմբերի 15-ին Երևանում ստորագրված «Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև համագործակցության վերաբերյալ մարդասիրական և տեխնիկատնտեսական օգնության վերահսկումը հեշտացնելու մասին» համաձայնագիրը, ինչպես նաև Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության միջև 1992 թվականի սեպտեմբերի 23-ին Վաշինգտոնում ստորագրված «Ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության մասին» համաձայնագիրը,
Վերոշարադրյալի հիման վրա՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները (Միացյալ Նահանգներ) և Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան) (յուրաքանչյուրը առանձին՝ Կողմ, իսկ միասին՝ Կողմեր) սույնով կնքում են «ԹՐԻՓՓ-ի մասին» սույն շրջանակային համաձայնագիրը (Համաձայնագիր), ինչպես սահմանված է ստորև։
Հոդված 1. Սահմանումները
Սույն Համաձայնագրի նպատակներով՝
- «Բաժնետերեր» նշանակում է ԹԶԸ ԱՄՆ և Հայաստան։
- «Բաժնետիրական համաձայնագիր» նշանակում է Միացյալ Նահանգների և Նյու Յորք նահանգի օրենքներով կարգավորվող առևտրային գործիք, որը կարգավորելու է ԹԶԸ-ի Բաժնետերերի որոշակի իրավունքներ և պարտավորություններ և ԹԶԸ-ի կառավարման և ղեկավարման հետ կապված հարցեր։
- «Հատուկ նշանակության կազմակերպություն (ՀՆԿ)» նշանակում է դուստր կազմակերպություն, որը պետք է ԹԶԸ-ի կողմից ստեղծվի ԹՐԻՓՓ-ի առանձին բաղադրիչի իրականացման նպատակով։
- «ԹԶԸ» նշանակում է ԹՐԻՓՓ-ի զարգացման ընկերություն՝ ԹԶԸ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև համատեղ ձեռնարկություն, որը Հայաստանում պետք է հիմնադրվի որպես բաժնետիրական ընկերություն։
- «ԹԶԸ ԱՄՆ» նշանակում է առևտրային կազմակերպություն, որը պետք է հիմնադրվի Դելավեր նահանգում որպես Միացյալ Նահանգների գործակալություն հանդիսացող՝ Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիային (ԶՖԿ) ամբողջությամբ պատկանող դուստր ձեռնարկություն:
- «ԹԶԸ-ի կանոնադրություն» նշանակում է Հայաստանի օրենսդրությամբ կարգավորվող առևտրային գործիք, որով հիմնադրվում է ԹԶԸ-ն։
- «ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման գոտի» նշանակում է Հայաստանի այն հողատարածքը, որը պետք է օգտագործվի ԹՐԻՓՓ-ի կոնկրետ նախագծի համար, և որը Կողմերը համատեղ կորոշեն ԹԶԸ-ի հետ խորհրդակցությունների անցկացմամբ` դրա հիմնադրումից հետո, հաշվի առնելով այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են, ի թիվս այլնի, իրագործելիության և նախագծային ուսումնասիրությունները, ինչպես նաև քաղաքական նկատառումները (միասին՝ «ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման գոտիներ»):
- «ԹՐԻՓՓ նախագիծ» նշանակում է Հայաստանում իրականացվող կոնկրետ նախագիծ, որը Կողմերի փոխադարձ հաստատմամբ ԹՐԻՓՓ-ի շրջանակներում է, այդ թվում, բայց չսահմանափակվելով ԹՐԻՓՓ-ի հետևյալ բաղադրիչներով՝ երկաթուղային, ճանապարհային, նավթատար և գազատար խողովակաշարերի, օպտիկամանրաթելային և էներգետիկ նախագծեր (միասին՝ «ԹՐԻՓՓ նախագծեր»):
Հոդված 2. Համաձայնագրի նպատակները
- Սույն Համաձայնագրի նպատակը և Կողմերի քաղաքականությունն է խորացնել Կողմերի միջև տնտեսական համագործակցությունը՝ ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման և դրա հաջողության ապահովման նպատակով՝ 3-րդ հոդվածի 2-րդ կետում նշված գործիքների ներդրմամբ:
- Կողմերը պետք է համագործակցեն ԹՐԻՓՓ-ի իրականացումը հնարավոր դարձնելու ուղղությամբ՝ միջազգային, միջպետական և ներպետական տրանսպորտային փոխկապակցվածության, տարածաշրջանային և համաշխարհային առևտրի ընդլայնման, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման ամրապնդման նպատակով:
Հոդված 3. Համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու հնարավորության ապահովումը
- Կողմերի քաղաքականությունն է միասին աշխատել ԹՐԻՓՓ-ի ստեղծման ուղղությամբ, և երկու Կողմերն ուղղակիորեն շահագրգռված են ԹՐԻՓՓ-ի հաջողությամբ:
- Կողմերի մտադրությունն է, որ ԹԶԸ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի կողմից հիմնադրվի համատեղ ձեռնարկություն՝ ԹԶԸ անվանմամբ, որում ԹԶԸ ԱՄՆ-ին պատկանում է 74% վերահսկող բաժնեմասնակցություն, իսկ Հայաստանին՝ 26% բաժնեմասնակցություն: Կողմերը նախատեսում են, որ ԹԶԸ-ն կաջակցի ԹՐԻՓՓ-ի իրականացմանը: ԹԶԸ-ի ստեղծման նպատակով Կողմերը նախատեսում են, որ ԹԶԸ ԱՄՆ-ն և Հայաստանը ստորագրեն երկու առանձին փաստաթուղթ՝ ա) ԹԶԸ-ի կանոնադրությունը և բ) Բաժնետիրական համաձայնագիրը:
- Կողմերը նախատեսում են, որ Բաժնետերերը նախնական 49-ամյա ժամկետի ավարտից հետո հնարավորություն ունենան փոխադարձ համաձայնությամբ երկարաձգելու 6-րդ հոդվածի 2-րդ կետում նշված իրավունքները ևս 50 տարով․ այդ դեպքում Հայաստանի բաժնեմասնակցությունը ԹԶԸ-ում պետք է ավելանա մինչև 49%, իսկ ժամկետի երկարաձգումը պետք է լինի Հայաստանի կողմից միակ հատուցումը ԹԶԸ-ում Հայաստանի բաժնեմասնակցության նշված ավելացման համար: Հայաստանի բաժնեմասնակցության ավելացումը պետք է լինի ԹԶԸ ԱՄՆ-ի կողմից միակ հատուցումը ժամկետի երկարաձգման համար:
- Կողմերը նախատեսում են, որ Բաժնետերերը, ըստ անհրաժեշտության, ԹԶԸ-ի կանոնադրության մեջ և Բաժնետիրական համաձայնագրում պետք է սահմանեն որոշումների կայացման հատուկ մեխանիզմներ՝ փոխադարձ համաձայնություն պահանջող և Կողմերին վերապահված հարցերի համար, որոնք պետք է մանրամասն ներկայացվեն ԹԶԸ-ի կանոնադրության մեջ և (կամ) Բաժնետիրական համաձայնագրում:
- Կողմերին վերապահված հարցերը վերաբերում են հետևյալին, սակայն չեն սահմանափակվում դրանցով՝ բաժնետերերի մասնակցություն (այդ թվում՝ ԹԶԸ-ում վերահսկողության փոփոխությունը, բաժնետոմսերի փոխանցումը ԹԶԸ-ում, ՀՆԿ-ների հիմնադրումը և դրանց նկատմամբ սեփականությունը), խոշոր պայմանագրային և ֆինանսական գործարքներ կնքելու մասին որոշումներ, կոնցեսիոն իրավունքների շնորհում և կոնցեսիոն համաձայնագրերի վերջնական պայմանների սահմանում և Համատեղ հռչակագրին, ազգային անվտանգությանը վերաբերող և քաղաքական բնույթի այլ հարցեր: ՀՆԿ-ների մակարդակում համանման հարցերը նույնպես պետք է դիտարկվեն որպես փոխադարձ համաձայնություն պահանջող Կողմերին վերապահված հարցեր, որոնք պետք է մանրամասն ներկայացվեն ԹԶԸ-ի կանոնադրության մեջ և (կամ) Բաժնետիրական համաձայնագրում:
- ԹԶԸ-ի կամ դրա ՀՆԿ-ների կողմից անհրաժեշտ գործարքների կնքմանն աջակցելու նպատակով Հայաստանը համաձայնում է բացառություններ նախատեսել բաժնետիրական ընկերությունների, գնումների և պետություն-մասնավոր գործընկերության ձևավորման վերաբերյալ Հայաստանի օրենսդրությամբ: Հայաստանը համաձայնում է, որ այդ բացառությունները, ըստ անհրաժեշտության, պետք է նշվեն Բաժնետիրական համաձայնագրում և (կամ) ԹԶԸ-ի կանոնադրության մեջ։
- Կողմերը նախատեսում են, որ ԹԶԸ ԱՄՆ-ն շարունակելու է մշտապես հանդիսանալ Միացյալ Նահանգների սեփականությունը և գտնվել նրա վերահսկողության ներքո, և որ որևէ երրորդ կողմ չի կարող ձեռք բերել ԹԶԸ ԱՄՆ-ի նկատմամբ սեփականության իրավունքներ։
Հոդված 4. ՀՆԿ-ները
- Կողմերն ակնկալում են, որ ՀՆԿ-ները գործելու են որպես ԹԶԸ-ի դուստր ձեռնարկություններ՝ ԹՐԻՓՓ-ի բաղադրիչներից յուրաքանչյուրը որպես ԹՐԻՓՓ նախագիծ իրականացնելու նպատակով։
- 3-րդ հոդվածի 4-րդ և 5-րդ կետերին համապատասխան՝ Կողմերը նախատեսում են, որ ԹԶԸ-ն յուրաքանչյուր ՀՆԿ-ի ստեղծման և դրանում ունեցած իր բաժնեմասնակցության միջոցով իրեն վերապահելու է որոշակի հարցերի առնչությամբ որոշումների կայացման լիազորությունը, որոնք որոշվելու են ԹԶԸ-ի կողմից։
- Հայաստանը համաձայնում է, որ ԹԶԸ-ն լիազորված կլինի ընտրելու երրորդ կողմերի՝ ՀՆԿ-ների կողմից ստեղծվող յուրաքանչյուր ԹՐԻՓՓ ծրագրի իրականացմանն աջակցելու համար, այդ թվում՝ այն երրորդ կողմերը, որոնք հանդես կգան որպես կոնցեսիոներներ, հովանավորներ, օպերատորներ, կապալառուներ, ինչպես նաև տվյալ ԹՐԻՓՓ նախագծի ՆԳՇ (նախագծման գնումների և շինարարական) ծառայություններ մատուցողներ։
- Յուրաքանչյուր ՀՆԿ-ի ստեղծումից հետո՝ ԹԶԸ-ի կողմից ծանուցվելուց հետո, Հայաստանը 4-րդ հոդվածի 3-րդ կետին համապատասխանող և ԹԶԸ-ի կողմից հաստատված ՀՆԿ-ի հետ կկնքի կոնցեսիոն կամ այլ համաձայնագրեր՝ համաձայն 3-րդ հոդվածի 4-րդ և 5-րդ կետերի։
Հոդված 5. ԹՐԻՓՓ-ի համակարգումը և ԹԶԸ-ի գործունեության ապահովումը
- Հայաստանը կնշանակի պատասխանատու բարձրաստիճան կոնտակտային անձ՝ առաջնորդելու Հայաստանի կառավարության մասնակցությունը սույն Համաձայնագրի, ԹԶԸ-ի կանոնադրության և Բաժնետերերի համաձայնագրի կատարման ու իրականացման գործընթացներում՝ Հայաստանի պետական մարմինների միջև արդյունավետ համակարգումն ապահովելու նպատակով։
- Սույն Համաձայնագրի նպատակների իրականացման համար Հայաստանի կառավարությունը պետք է ապահովի՝
ա) համապատասխան օրենսդրության ընդունումը, փոփոխությունը, պահպանումն ու կիրարկումը.
բ) ԹԶԸ-ի և դրա ՀՆԿ-ների համար լիցենզիաների, թույլտվությունների, հաստատումների ժամանակին տրամադրումը և կարգավորող գործընթացների իրականացումը։
- Միացյալ Նահանգները համաձայնում է, որ կնշանակի բարձրաստիճան կոնտակտային անձ՝ ԹՐԻՓՓ-ի հետ կապված քաղաքականության ցանկացած հարց քննարկելու նպատակով։
- Միացյալ Նահանգները մտադիր է ձեռնարկել քայլեր՝ Հայաստանի հետ համատեղ ԹԶԸ-ի հիմնադրման համար թույլտվություն ստանալու նպատակով, ինչը ներառում է Կոնգրեսին ծանուցումը և ԶՖԿ-ի տնօրենների խորհրդից անհրաժեշտ հաստատման ստացումը։
- Հայաստանը հաստատում է, որ իր Սահմանադրությանը համապատասխան՝ Հայաստանի օրենսդրության հետ որևէ հակասության դեպքում կկիրառվի սույն Համաձայնագիրը։
- Միացյալ Նահանգները մտադիր է տրամադրել ֆինանսավորում և (կամ) աջակցել ԹՐԻՓՓ նախագծերի համար ֆինանսավորման ապահովմանը՝ ֆինանսական միջոցների առկայության դեպքում ու կիրառելի պահանջներին համապատասխան կամ առևտրային պայմաններով` պետական և ոչ պետական ներդրողների կողմից։
Հոդված 6. Հողօգտագործման/կառուցապատման իրավունքները/կոնցեսիաները
- Հայաստանը կձեռնարկի Հայաստանի օրենսդրությանը համապատասխանող բոլոր անհրաժեշտ միջոցները և հնարավորինս սեղմ ժամկետներում, որպեսզի՝ ա) ապահովի, որ ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման գոտիների երկայնությամբ գտնվող հողամասերը Հայաստանի սեփականությունն են կամ կարող են դառնալ Հայաստանի սեփականությունը, և բ) ապահովի, որ այդ հողամասերը զերծ լինեն ցանկացած ծանրաբեռնվածությունից կամ երրորդ անձանց իրավունքներից, ինչպես նաև կրի այդ գործընթացների հետ կապված բոլոր ֆինանսական ծախսերը։
- ԹԶԸ-ի հիմնադրումից և ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման յուրաքանչյուր գոտին որոշելուց հետո Հայաստանը ԹԶԸ-ին տրամադրում է 49 (քառասունինը) տարի նախնական ժամկետով հողօգտագործման բացառիկ իրավունքներ, կառուցապատման իրավունքներ, հարակից թույլտվություններ և մյուս բոլոր իրավունքները, որոնք համատեղ կորոշվեն Հայաստանի կառավարության և ԹԶԸ-ի կողմից՝ համապատասխան ԹՐԻՓՓ ծրագրի արդյունավետ զարգացման, շահագործման և (կամ) պահպանման համար, ըստ կիրառելիության, և այդ իրավունքները լրիվությամբ փոխանցելի կլինեն ՀՆԿ-ներին։
- Հայաստանը համաձայնում է, որ ԹԶԸ-ին թույլատրվում է մշակել կոնցեսիայի մանրամասն պայմանները, որոնք կիրազեկեն կոնցեսիոների ընտրությունը՝ 4-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված կարգով:
- Հայաստանը համաձայնում է, որ՝
ա) կմնա ցանկացած կոնցեսիայի միակ տրամադրողը և, հետևաբար, չի համարվի, որ ԹԶԸ-ն ամբողջությամբ կամ մասամբ ստանձնել է Հայաստանի պարտավորությունները,
բ) չի համարի, որ ԹԶԸ-ն կոնցեսիոներ է կամ որևէ կոնցեսիոն պայմանագրով ստանձնել է ՀՆԿ-ների կամ կոնցեսիոներների որևէ պարտավորություն։
- Կողմերն ակնկալում են, որ կառուցապատման իրավունքների գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ այն դեպքում, երբ ԹԶԸ-ն որևէ պատճառով դադարեցնի իր գործունեությունը, կամ Բաժնետերերի փոխադարձ համաձայնությամբ ԹԶԸ-ի ունեցած մնացորդային ցանկացած իրավունք վերադարձվում է Հայաստանին՝ առանց Հայաստանի կողմից որևէ վճարի կամ հատուցման։
- Սույն Համաձայնագրում ոչինչ չի խոչընդոտում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում որևէ անձի կողմից այնպիսի ենթակառուցվածքի կառուցմանը և շահագործմանը, որը ԹՐԻՓՓ նախագիծ չէ:
Հոդված 7. Արտակարգ իրավիճակներին արձագանքումը և ենթակառուցվածքների անվտանգությունը
- Կողմերը հաստատում են, որ Հայաստանը պահպանում է լիակատար իշխանություն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, և որ Հայաստանի իշխանությունները գործելու նախապատվություն ունեն ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման գոտիներում արտակարգ բոլոր իրավիճակների առաջացման դեպքում։
- Կողմերը մտադիր են, որ Հայաստանն ունենա ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման գոտիների ենթակառուցվածքների անվտանգության պլանները հաստատելու իրավունք։ Եթե այդ պլանները ներառեն մասնավոր անվտանգության աշխատակիցներին աշխատանքի ընդունում, ապա այդ աշխատակիցները պետք է ենթակա լինեն Հայաստանի կողմից լիցենզավորման։
Հոդված 8. Մաքսային հսկողությունը/սահմանային անվտանգությունը
- Կողմերն ընդունում են, որ Հայաստանը պահպանում է լիակատար ինքնիշխանություն և իրավազորություն իր սահմանների և մաքսային գործառնությունների նկատմամբ, պարտավորվում է ապահովել սահմանների արդյունավետ կառավարում և ունի իր սահմանային հսկողության բոլոր կետերում ֆիզիկական ներկայություն պահպանելու իրավունք։ Հայաստանը, իր ներպետական օրենսդրությանը և միջազգային համաձայնագրերին համապատասխան, շարունակում է պատասխանատու լինել և տրամադրել համապատասխան ենթակառուցվածքներ հետևյալի համար՝
ա) անվտանգություն և իրավապահ գործունեություն,
բ) սահմանային հսկողություն և սահմանային անվտանգություն,
գ) մաքսային և միգրացիոն հսկողություն,
դ) հարկերի և տուրքերի փոխանցում պետական բյուջե,
ե) պետական տեղեկատվական համակարգեր, և
զ) պետական վարչարարություն և վերահսկողություն։
- Հայաստանը կգործադրի իր լավագույն ջանքերը՝ սահմանային անվտանգության և մաքսային հսկողության ժամանակակից ընթացակարգեր ընդունելու, պահպանելու և դրանք օպտիմալացնելու համար՝ միաժամանակ պահպանելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը, կօգտագործի թվային գործիքներ՝ ԹԶԸ-ի և դրա ՀՆԿ-ների արդյունավետ աշխատանքը և ԹՐԻՓՓ-ի փոխգործակցելիությունը տարածաշրջանային տարանցիկ ցանցերի հետ դյուրացնելու համար։ Սա կարող է ներառել այնպիսի քայլերի ձեռնարկում, որոնք անհրաժեշտ են ԹՐԻՓՓ նախագծերի մաքսային և միգրացիոն գործառությունների «ֆրոնտ օֆիս - բեք օֆիս» («ընդունարան» - «գրասենյակ») գործառական մոդելի իրականացման համար՝ ԻՇ-ին և Համատեղ հռչակագրի սկզբունքներին համապատասխան:
- Հայաստանը համաձայնում է օգտվել մասնավոր օպերատորների («ֆրոնտ օֆիս») ծառայություններից՝ ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման գոտիների համապատասխան սահմանային անցակետերում հաճախորդների առերես սպասարկման ծառայություններ մատուցելու համար` Հայաստանի և ԹԶԸ-ի փոխադարձ համաձայնությամբ:
- Միացյալ Նահանգները մտադիր է համագործակցել Հայաստանի սահմանային անվտանգության բարելավման ուղղությամբ, ինչպես ամրագրված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարողությունների զարգացման ոլորտում գործընկերության վերաբերյալ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրում։
- Կողմերը մտադիր են միասին գործել՝ ապահովելու, որ ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման գոտիներում սահմանային անվտանգությանն առնչվող բոլոր գործընթացներն ու ընթացակարգերն իրականացվեն ԹՐԻՓՓ-ի բարեհաջող իրագործմանը նպաստող եղանակով՝ Հայաստանի օրենսդրությամբ թույլատրված կարգով։
Հոդված 9. Հարկումը
- Հայաստանը համաձայնում է, որ ԹԶԸ-ի կողմից` որպես Հայաստանի ռեզիդենտից ԹԶԸ ԱՄՆ-ին` որպես Միացյալ Նահանգների ռեզիդենտի բաշխված շահաբաժինները Հայաստանում ազատվում են հարկումից՝ պայմանով, որ ԹԶԸ ԱՄՆ-ի վերջնական սեփականատերը Միացյալ Նահանգների կառավարությունն է։
- Հայաստանը համաձայնում է, որ ԹԶԸ-ն ՀՆԿ-ների կողմից ԹԶԸ-ին բաշխված շահութաբաժինների մասով Հայաստանում հարկ չի վճարելու։
- Հայաստանը համաձայնում է, որ ԹԶԸ-ն ԹԶԸ-ի կամ ՀՆԿ-ի բաժնետոմսերի օտարման դեպքում Հայաստանում կապիտալի հավելաճի հարկ չվճարի։
- Հայաստանը համաձայնում է, որ ԹԶԸ-ն և ՀՆԿ-ները Հայաստանում որևէ հարկ չեն վճարելու 6-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված ՝ Հայաստանի կառավարության կողմից ԹԶԸ-ին կամ ԹԶԸ-ի կողմից ՀՆԿ-ներին իրավունքների փոխանցման գործարքների համար։
Հոդված 10. Վեճերի կարգավորումը
- Կողմերը կձգտեն համաձայնության հասնել սույն Համաձայնագրի մեկնաբանման և կիրառման վերաբերյալ և բոլոր հնարավոր ջանքերը կգործադրեն՝ համագործակցության ու խորհրդակցությունների միջոցով դրա իրականացման վրա հնարավոր ազդեցություն ունեցող ցանկացած հարցի փոխադարձաբար ընդունելի լուծմանը հասնելու նպատակով։
- Սույն Համաձայնագրի մեկնաբանման կամ կիրառման առնչությամբ վեճ ծագելու դեպքում այն պետք է կարգավորվի փոխադարձ խորհրդակցությունների միջոցով։
Հոդված 11. Տեխնիկական դրույթներ
- Սույն Համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի դրա ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ բոլոր ներքին ընթացակարգերը ավարտելու մասին Կողմերի միջև փոխանակվող վերջին հայտագրի ստացման օրվանից։
- Սույն Համաձայնագիրը կարող է փոփոխվել Կողմերի փոխադարձ գրավոր համաձայնությամբ։
- Սույն Համաձայնագրի գործողությունը կարող է դադարեցվել Կողմերից ցանկացածի կողմից՝ մյուս Կողմին գրավոր ծանուցում ուղարկելու միջոցով։ Սույն Համաձայնագրի գործողության դադարեցումն ուժի մեջ է մտնում այդ գրավոր ծանուցումն ուղարկելու օրվանից 1 տարի հետո»,-նշված է տեքստում։

Основные положения соглашений между Арменией и США в рамках проекта TRIPP
Министерство иностранных дел Армении опубликовало текст Рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве по TRIPP.
«Принимая во внимание, что 8 августа 2025 года при свидетельстве президента Соединенных Штатов Америки премьер-министр Армении и президент Азербайджана подписали в Вашингтоне совместную декларацию премьер-министра Армении и президента Азербайджана по итогам состоявшейся встречи (Совместная декларация) - с целью продвижения прочного мира на Южном Кавказе,
принимая во внимание, что США и Армения желают иметь прочное партнерство между своими двумя народами и правительствами,
принимая во внимание, что целью США и Армении является содействие проектом «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP) региональному миру, стабильности, процветанию и интеграции, а также создание ключевого торгового маршрута для открытия новых рынков как для Республики Армения, так и для Соединенных Штатов Америки, и создание экономических выгод для армянских компаний в ходе строительства и эксплуатации TRIPP,
принимая во внимание, что США и Армения признают, что дальнейшая институционализация мира между Арменией и Азербайджаном, включая делимитацию и демаркацию межгосударственных границ, нормализацию армяно-турецких отношений, устойчивое вовлечение США, а также региональное сотрудничество и стабильность будут способствовать успеху TRIPP,
принимая во внимание, что государственный секретарь Соединенных Штатов Америки и министр иностранных дел Республики Армения 13 января 2026 года опубликовали совместное заявление о публикации рамок реализации Армения–США (РР) проекта «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP) для воплощения в жизнь обязательств, достигнутых 8 августа 2025 года в Белом доме, укрепления процветания и безопасности Армении и Азербайджана, а также содействия торговле США,
принимая во внимание, что Стороны признают, что Армения сохраняет полный суверенитет, территориальную целостность и юрисдикцию в отношении всех зон реализации TRIPP на суверенной территории Армении, и подтверждают, что настоящее Соглашение и TRIPP призваны служить ключевыми механизмами во имя мирной и суверенной Армении,
принимая во внимание, что TRIPP направлен на создание беспрепятственной мультимодальной транзитной взаимосвязанности на территории Армении, содействуя региональному миру, стабильности и интеграции на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств, одновременно связывая основную часть Азербайджана с его Нахичеванской Автономной Республикой и создавая жизненно важный узел Транскаспийского торгового маршрута, ожидается, что TRIPP создаст взаимные преимущества международной и внутренней взаимосвязанности для Республики Армения,
ссылаясь на Соглашение о поощрении инвестиций, подписанное 2 апреля 1992 года в Вашингтоне между Правительством Соединенных Штатов Америки и Правительством Республики Армения, соглашение «Об облегчении контроля гуманитарной и технико-экономической помощи в рамках сотрудничества между Правительством Соединённых Штатов Америки и Правительством Республики Армения», подписанное 15 декабря 1992 года в Ереване, а также соглашение «О поощрении и взаимной защите инвестиций», подписанное 23 сентября 1992 года в Вашингтоне между Соединенными Штатами Америки и Республикой Армения,
на основании вышеизложенного США и Армения (по отдельности — Сторона, а вместе — Стороны) настоящим заключают настоящее рамочное соглашение «О TRIPP» (Соглашение), как установлено ниже.
Статья 1. Определения
Для целей настоящего Соглашения:
«Акционеры» означает КРК США и Армении.
«Акционерное соглашение» означает коммерческий инструмент, регулируемый законодательством Соединенных Штатов и штата Нью-Йорк, который будет регулировать определенные права и обязанности Акционеров КРК, а также вопросы, связанные с управлением и руководством КРК.
«Организация специального назначения (ОСН)» означает дочернюю организацию, которая должна быть создана КРК в целях реализации отдельного компонента TRIPP.
«КРК» означает компанию развития TRIPP — совместное предприятие между КРК США и Арменией, которое должно быть учреждено в Армении как акционерное общество.
«КРК США» означает коммерческую организацию, которая должна быть учреждена в штате Делавэр как дочернее предприятие, полностью принадлежащее Международной финансовой корпорации развития Соединенных Штатов (DFC), являющейся агентством Соединенных Штатов.
«Устав КРК» означает коммерческий инструмент, регулируемый законодательством Армении, которым учреждается КРК.
«Зона реализации TRIPP» означает земельный участок в Армении, который должен использоваться для конкретного проекта TRIPP и который Стороны совместно определят после проведения консультаций с КРК после её учреждения, принимая во внимание такие факторы, как, помимо прочего, технико-экономические и проектные исследования, а также политические соображения (вместе — «Зоны реализации TRIPP»).
«Проект TRIPP» означает конкретный проект, реализуемый в Армении, который по взаимному утверждению Сторон относится к рамкам TRIPP, включая, но не ограничиваясь следующими компонентами TRIPP: железнодорожные, автомобильные, нефтепроводные и газопроводные, волоконно-оптические и энергетические проекты (вместе — «Проекты TRIPP»).
Статья 2. Цели Соглашения
Целью настоящего Соглашения и политикой Сторон является углубление экономического сотрудничества между Сторонами в целях реализации TRIPP и обеспечения его успеха посредством внедрения инструментов, указанных в пункте 2 статьи 3.
Стороны должны сотрудничать в направлении обеспечения возможности реализации TRIPP в целях международной, межгосударственной и внутренней транспортной взаимосвязанности, расширения региональной и мировой торговли, а также укрепления мира, стабильности и процветания в регионе.
Статья 3. Обеспечение возможности создания совместного предприятия
Политика Сторон заключается в совместной работе над созданием TRIPP, и обе Стороны напрямую заинтересованы в успехе TRIPP.
Стороны намерены, чтобы КРК США и Армения учредили совместное предприятие под названием КРК, в котором КРК США принадлежит контрольная доля участия в размере 74%, а Армении — 26% доли участия. Стороны предполагают, что КРК будет содействовать реализации TRIPP. В целях создания КРК Стороны предусматривают, что КРК США и Армения подпишут два отдельных документа: а) устав КРК и б) Акционерное соглашение.
Стороны предусматривают, что после завершения первоначального 49-летнего срока Акционеры будут иметь возможность по взаимному согласию продлить права, указанные в пункте 2 статьи 6, ещё на 50 лет; в таком случае доля участия Армении в КРК должна увеличиться до 49%, а продление срока должно быть единственным встречным предоставлением со стороны Армении за указанное увеличение её доли участия в КРК. Увеличение доли участия Армении должно быть единственным встречным предоставлением со стороны КРК США за продление срока.
Стороны предусматривают, что Акционеры при необходимости должны установить в уставе КРК и в Акционерном соглашении специальные механизмы принятия решений по вопросам, требующим взаимного согласия и отнесённым к ведению Сторон, которые должны быть подробно представлены в уставе КРК и (или) в Акционерном соглашении.
Вопросы, отнесённые к ведению Сторон, относятся к следующему, но не ограничиваются этим: участие акционеров (включая изменение контроля в КРК, передачу акций в КРК, учреждение ОСН и собственность на них), решения о заключении крупных договорных и финансовых сделок, предоставление концессионных прав и определение окончательных условий концессионных соглашений, а также иные вопросы, касающиеся Совместной декларации, национальной безопасности и имеющие политический характер. Аналогичные вопросы на уровне ОСН также должны рассматриваться как вопросы, требующие взаимного согласия и отнесённые к ведению Сторон, которые должны быть подробно представлены в уставе КРК и (или) в Акционерном соглашении.
В целях содействия заключению необходимых сделок со стороны КРК или её ОСН Армения соглашается предусмотреть исключения в законодательстве Армении о хозяйственных обществах, закупках и формировании государственно-частного партнёрства. Армения соглашается, что эти исключения при необходимости должны быть указаны в Акционерном соглашении и (или) в уставе КРК.
Стороны предусматривают, что КРК США будет продолжать постоянно являться собственностью Соединённых Штатов и находиться под их контролем, и что никакая третья сторона не может приобрести права собственности в отношении КРК США.
Статья 4. ОСН
Стороны ожидают, что ОСН будут действовать как дочерние предприятия КРК в целях реализации каждого из компонентов TRIPP как проекта TRIPP.
В соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 3 Стороны предусматривают, что КРК посредством создания каждой ОСН и принадлежащей ей доли участия будет оставлять за собой полномочие по принятию решений по определённым вопросам, которые будут определяться КРК.
Армения соглашается, что КРК будет уполномочена выбирать третьих лиц для содействия реализации каждой программы TRIPP, создаваемой ОСН, включая тех третьих лиц, которые будут выступать в качестве концессионеров, спонсоров, операторов, подрядчиков, а также поставщиков услуг EPC (проектирование, закупки и строительство) по соответствующему проекту TRIPP.
После создания каждой ОСН, после уведомления со стороны КРК, Армения в соответствии с пунктом 3 статьи 4 заключит с соответствующей пункту 3 статьи 4 и утверждённой КРК ОСН концессионные или иные соглашения согласно пунктам 4 и 5 статьи 3.
Статья 5. Координация TRIPP и обеспечение деятельности КРК
Армения назначит ответственное высокопоставленное контактное лицо для руководства участием Правительства Армении в процессах исполнения и реализации настоящего Соглашения, устава КРК и соглашения Акционеров в целях обеспечения эффективной координации между государственными органами Армении.
Для реализации целей настоящего Соглашения Правительство Армении должно обеспечить:
а) принятие, изменение, поддержание и применение соответствующего законодательства;
б) своевременное предоставление лицензий, разрешений, согласований для КРК и её ОСН и осуществление регулирующих процедур.
Соединённые Штаты соглашаются, что назначат высокопоставленное контактное лицо для обсуждения любых вопросов политики, связанных с TRIPP.
Соединённые Штаты намерены предпринять шаги для получения разрешения на учреждение КРК совместно с Арменией, что включает уведомление Конгресса и получение необходимого одобрения совета директоров DFC.
Армения подтверждает, что в соответствии с её Конституцией в случае какого-либо противоречия с законодательством Армении будет применяться настоящее Соглашение.
Соединённые Штаты намерены предоставить финансирование и (или) содействовать обеспечению финансирования проектов TRIPP при наличии финансовых средств и в соответствии с применимыми требованиями либо на коммерческих условиях со стороны государственных и негосударственных инвесторов.
Статья 6. Права землепользования/застройки/концессии
Армения предпримет все необходимые меры, соответствующие законодательству Армении, и в максимально сжатые сроки, чтобы: а) обеспечить, что земельные участки, расположенные вдоль зон реализации TRIPP, являются собственностью Армении или могут стать собственностью Армении, и б) обеспечить, что эти земельные участки свободны от каких-либо обременений или прав третьих лиц, а также понесёт все финансовые расходы, связанные с этими процессами.
После учреждения КРК и определения каждой зоны реализации TRIPP Армения предоставляет КРК на первоначальный срок 49 (сорок девять) лет исключительные права землепользования, права застройки, сопутствующие разрешения и все иные права, которые будут совместно определены Правительством Армении и КРК для эффективного развития, эксплуатации и (или) обслуживания соответствующей программы TRIPP, в зависимости от применимости, и эти права будут полностью передаваемыми ОСН.
Армения соглашается, что КРК разрешается разрабатывать подробные условия концессии, которые будут информировать о выборе концессионера в порядке, установленном пунктом 3 статьи 4.
Армения соглашается, что:
а) останется единственным предоставляющим любую концессию и, следовательно, не будет считаться, что КРК полностью или частично приняла на себя обязательства Армении,
б) не будет считать, что КРК является концессионером или приняла на себя по какому-либо концессионному договору какие-либо обязательства ОСН или концессионеров.
Стороны ожидают, что по истечении срока действия прав застройки или в случае, если КРК по какой-либо причине прекратит свою деятельность, либо по взаимному согласию Акционеров любые остаточные права, имеющиеся у КРК, возвращаются Армении без какой-либо платы или компенсации со стороны Армении.
Ничто в настоящем Соглашении не препятствует строительству и эксплуатации на суверенной территории Армении любым лицом такой инфраструктуры, которая не является проектом TRIPP.
Статья 7. Реагирование на чрезвычайные ситуации и безопасность инфраструктуры
Стороны подтверждают, что Армения сохраняет полную власть на суверенной территории Армении и что власти Армении имеют приоритет в действиях при возникновении любых чрезвычайных ситуаций в зонах реализации TRIPP.
Стороны намерены, чтобы Армения имела право утверждать планы безопасности инфраструктуры зон реализации TRIPP. Если эти планы будут включать найм сотрудников частной охраны, то такие сотрудники должны подлежать лицензированию со стороны Армении.
Статья 8. Таможенный контроль/пограничная безопасность
Стороны признают, что Армения сохраняет полный суверенитет и юрисдикцию в отношении своих границ и таможенных операций, обязуется обеспечивать эффективное управление границами и имеет право сохранять физическое присутствие на всех пунктах своего пограничного контроля. Армения, в соответствии со своим внутренним законодательством и международными соглашениями, продолжает нести ответственность и предоставлять соответствующую инфраструктуру для следующего:
а) безопасность и правоохранительная деятельность,
б) пограничный контроль и пограничная безопасность,
в) таможенный и миграционный контроль,
г) перечисление налогов и пошлин в государственный бюджет,
д) государственные информационные системы, и
е) государственное администрирование и контроль.
Армения приложит все усилия для принятия, поддержания и оптимизации современных процедур пограничной безопасности и таможенного контроля, одновременно сохраняя суверенитет и юрисдикцию Армении, будет использовать цифровые инструменты для содействия эффективной работе КРК и её ОСН и совместимости TRIPP с региональными транзитными сетями. Это может включать принятие таких мер, которые необходимы для реализации функциональной модели «фронт-офис — бэк-офис» («приёмная» — «офис») таможенных и миграционных операций проектов TRIPP в соответствии с РР и принципами Совместной декларации.
Армения соглашается пользоваться услугами частных операторов («фронт-офис») для оказания услуг очного обслуживания клиентов на соответствующих пограничных пунктах пропуска зон реализации TRIPP по взаимному согласию Армении и КРК.
Соединенные Штаты намерены сотрудничать в направлении улучшения пограничной безопасности Армении, как это закреплено в меморандуме о взаимопонимании между Правительством Соединённых Штатов Америки и Правительством Республики Армения о партнёрстве в области развития потенциала проекта «Перекрёсток мира», подписанном 8 августа 2025 года в Вашингтоне.
Стороны намерены действовать совместно, чтобы обеспечить осуществление всех процессов и процедур, связанных с пограничной безопасностью в зонах реализации TRIPP, способом, способствующим успешной реализации TRIPP, в порядке, допускаемом законодательством Армении.
Статья 9. Налогообложение
Армения соглашается, что дивиденды, распределенные со стороны КРК как резидента Армении в пользу КРК США как резидента США, освобождаются от налогообложения в Армении при условии, что конечным собственником КРК США является Правительство Соединенных Штатов.
Армения соглашается, что КРК не будет уплачивать налог в Армении в части дивидендов, распределённых ОСН в пользу КРК.
Армения соглашается, что КРК не будет уплачивать налог на прирост капитала в Армении в случае отчуждения акций КРК или ОСН.
Армения соглашается, что КРК и ОСН не будут уплачивать какие-либо налоги в Армении по сделкам передачи прав, предусмотренных пунктом 2 статьи 6, от Правительства Армении КРК или от КРК ОСН.
Статья 10. Урегулирование споров
Стороны будут стремиться к достижению согласия по вопросам толкования и применения настоящего Соглашения и приложат все возможные усилия для достижения взаимоприемлемого решения любого вопроса, который может повлиять на его реализацию, посредством сотрудничества и консультаций.
В случае возникновения спора, связанного с толкованием или применением настоящего Соглашения, он должен урегулироваться посредством взаимных консультаций.
Статья 11. Технические положения
Настоящее Соглашение вступит в силу с даты получения последнего уведомления, которым Стороны обмениваются о завершении всех внутренних процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение может быть изменено по взаимному письменному согласию Сторон.
Действие настоящего Соглашения может быть прекращено любой из Сторон путем направления письменного уведомления другой Стороне. Прекращение действия настоящего Соглашения вступает в силу через 1 год со дня направления такого письменного уведомления».