ՀՀ իշխանությունների հերթական հակաիրավական ու անբարոյական քայլը՝ Արցախի ու ժողովրդի նկատմամբ. ԱՀ ԱԺ նախագահ
27/05/2026 12:23
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները կատարել են հերթական ամոթալի, հակաիրավական ու անբարոյական քայլը Արցախի Հանրապետության ու ժողովրդի նկատմամբ, հայտարարել է Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Դանիելյանը։
«Օգտվելով այն հանգամանքից, որ այս օրերին ուշադրությունն ամբողջությամբ սևեռված է հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների վրա, չբավարարվելով
• Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի խափանմամբ,
• Միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի ոտնահարմամբ ու կեղծ «հիմնավորումներով» Արցախը Ադրբեջանին հանձնելու աննախադեպ ապազգային գործունեությամբ,
• Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ատելության ու խտրականության շարունակական քարոզչությամբ և Արցախի կորստի հետ չհաշտվող արցախցիների հալածանքներով,
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները կատարել են հերթական ամոթալի, հակաիրավական ու անբարոյական քայլը Արցախի Հանրապետության ու ժողովրդի նկատմամբ։ ՀՀ վարչական դատարանի նախագահի որոշմամբ անվավեր է ճանաչվել Արցախի Հանրապետությանը պատկանող շենքի նկատմամբ Արցախի Հանրապետության սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը։
Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչության շենքը արցախցիների համար ոչ թե անշարժ գույք է կամ պարզապես տարածք, այլ մի վայր, որը խորհրդանշում է ագրեսիայի ու բռնազավթման ենթարկված Արցախի պետականությունն ու նվազագույն հնարավորություն է տալիս էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ենթարկված արցախցիներին՝ միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերով սահմանված ու 2023 թվականի նոյեմբերին Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմամբ վերահաստատված իրենց իրավունքների պաշտպանության նպատակով ջանքերի համատեղման ու համակարգման համար։ Այն չի կարող դառնալ տարատեսակ կեղտոտ պայմանավորվածությունների ու քաղաքական առևտրի առարկա։
Այս հակահայ գործողությունները չեն կոտրելու մեր կամքը՝ պատերազմական ու մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններով ոտնահարված Արցախի ժողովրդի իրավունքները վերականգնելու՝ Արցախ վերադարձն ապահովելու և պետականության վերականգնման ուղղությամբ։
Ակնկալում ենք, որ Արցախի ճակատագրով մտահոգ Հայաստանում և Սփյուռքում գտնվող հաստատություններն ու հայրենակիցները կարձագանքեն Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների այս հերթական ամոթալի քայլին՝ բողոքի ձայն բարձրացնելով ի պաշտպանություն մեր անօտարելի իրավունքների վերականգնման»,-հայտարարել է նա։

«Очередной противоправный и безнравственный шаг властей Армении в отношении Арцаха и его народа»: председатель парламента Арцаха
27/05/2026 13:14
Власти Республики Армения предприняли очередной позорный, незаконный и аморальный шаг по отношению к Республике Арцах и ее народу, заявил председатель Национального собрания Арцаха Ашот Даниелян.
Он отметил, что власти Республики Армения совершили «очередной позорный, противоправный и безнравственный шаг» в отношении Арцаха и его народа.
«Воспользовавшись тем, что в эти дни всё внимание сосредоточено на парламентских выборах 7 июня, и не ограничиваясь:
— срывом процесса мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта,
— нарушением фундаментальных норм международного права и беспрецедентной антинациональной деятельностью по сдаче Арцаха Азербайджану под ложными "обоснованиями",
— продолжением пропаганды ненависти и дискриминации в отношении народа Арцаха и преследованием арцахцев, не смирившихся с потерей Арцаха,
власти Армении совершили очередной позорный, противоправный и безнравственный шаг в отношении Арцаха и его народа.
Решением председателя административного суда Армении была признана недействительной государственная регистрация права собственности Арцаха на здание, принадлежащее Республике Арцах.
Здание представительства Арцаха для арцахцев — это не просто недвижимость, а символ государственности Арцаха, подвергшегося агрессии и оккупации, а также минимальная возможность для координации усилий по защите своих прав, основанных на нормах международного права и подтверждённых решением Международного суда ООН в ноябре 2023 года.
Это не может стать предметом грязных договорённостей и политического торга.
Подобные антиармянские действия не сломят нашу волю к восстановлению прав народа Арцаха, возвращению и восстановлению государственности.
Мы ожидаем, что структуры в Армении и диаспоре, обеспокоенные судьбой Арцаха, отреагируют на этот шаг и поднимут голос протеста», — заявил он.