Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցությունն առաջիկա 3 տասնամյակում ուղղակի անհնար է. Արթուր Ղազինյան
«Վերջին շրջանում ՀՀ իշխանությունը ժողովրդի մեջ տարածում է Հայաստանի ԵՄ անդամակցության «ապագա»` տարրական գիտելիք չունենալով ԵՄ անդամակցության գործընթացի վերաբերյալ:
ԵՄ-ին անդամակցել ցանկացող պետությունը պետք է լինի եվրոպական (ԵՄ պայմանագրի 49 հոդված) և ամբողջությամբ բավարարի 1993թ. Կոպենհագենում կայացած Եվրոպական խորհրդի ընդունած չափանիշներին, որոնք ունեն 3 հիմնական բաղադրիչներ.
1. ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ
- կայուն ժողովրդավարական համակարգ
- իրավունքի գերակայություն
- անկախ և արդյունավետ գործող դատական համակարգ
- մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների արդյունավետ և երաշխավորված համակարգ
ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ
- շուկայական տնտեսություն
- ազատ մրցակցային տնտեսություն
- մասնավոր սեփականության պաշտպանության երաշխիքներ
-մակրոտնտեսական կայունություն
-ներդրումների իրավական պաշտպանություն
ԻՆՍՏԻՏՈՒՑԻՈՆԱԼ
-գործող օրենսդրությունն ամբողջությամբ համապատասխանեցնել ԵՄ իրավական համարգին
-ԵՄ իրավունքի ամբողջական և արդյունավետ կիրառում պետության տարածքում:
ԵՄ անդամակցության արագացված ժամկետը 7-ից 10 տարի է, միջին արագությամբ` 15 տարի:
Թուրքիան ԵՄ անդամակցության հայտ է ներկայացրել 1987թ-ին, իսկ թեկնածու պետության կարգավիճակ ստացել է միայն 1999թ-ին: Մինչ օրս չի դարձել ԵՄ անդամ:
Եթե ինչ որ հրաշքով Հայաստանը բավարարի 1993թ. կոպենհագենյան չափանիշներին, համարվի եվրոպական պետություն և ունենա ԵՄ հետ ընդհանուր (ծովային կամ ցամաքային) սահման, ապա անդամակցության գործընթացը կտևի 15-ից 20 տարի:
ԵՄ հետ ընդհանուր սահման կարող է ունենալ միայն 2 ճանապարհով. Վրաստան և Թուրքիա: Այս 2 պետությունները տեսանելի ապագայում չեն կարող անդամակցել ԵՄ-ին, հետևաբար Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցությունն առաջիկա 3 տասնամյակում ուղղակի անհնար է:
Որպեսզի ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակում (ԱՄՆ-ԵՄ-Ռուսաստան -Իրան-Թուրքիա) փաստացի սկսվի նման գործընթաց, Հայաստանը պետք է վաղը դուրս գա ԵԱՏՄ-ից, ՀԱՊԿ-ից, դուրս բերի ռուսական 102-րդ ռազմական բազան, դադարեցնի տնտեսության և անվտանգության ոլորտում Ռուսաստանի հետ կնքված բոլոր երկկողմ և բազմակողմ-պայմանագրերը, դիմում ներկայացնի ՆԱՏՕ-ին միանալու համար:
Միայն այս գործողությունները անելուց հետո Հայաստանը հնարավորություն կունենա պաշտոնապես դիմել ԵՄ անդամակցության` առանց վերջնական անդամակցության երաշխիքների: Հիշեցնեմ՝ անդամակցության գործընթացի միջին ժամկետը 15-ից 20 տարի է:
Եթե ՀՀ գործող իշխանությունը իսկապես նպատակ ունի սկսել ԵՄ անդամակցության գործընթաց, ապա պետք է պատասխանի հետևալ 2 հարցին.
1. Ինչպե՞ս է պատրաստվում երաշխավորել ՀՀ անվտանգությունն առաջիկա 25 տարում` չլինելով որևէ անվտանգության համակարգի մաս` ունենալով բարդ և լարված հարաբերություններ Ռուսաստանի և Իրանի հետ (որպես այս գործընթացի կանխատեսելի հետևանք) և խիստ վտանգավոր խաղաղություն Ադրբեջանի հետ
2. Ինչպե՞ս է պատրաստվում ապահովել Հայաստանի տնտեսության կայուն աճը` Ռուսաստանի և Իրանի հետ առևտրային սահմանափակումների պարագայում:
Հ.Գ. Այս իրողությունները պետք է հաշվի առնի Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության մասին խոսող ցանկացած քաղաքական ուժ և անհատ, եթե իհարկե իրականում առաջնորդվում է Հայաստանի շահերով»։

Членство Армении в ЕС в ближайшие три десятилетия попросту невозможно — Артур Казинян
«В последнее время власти Армении распространяют среди населения тезис о "будущем" членстве страны в ЕС, не обладая даже базовыми знаниями о процессе вступления в Евросоюз.
Государство, желающее вступить в ЕС, должно быть европейским (статья 49 Договора о Европейском союзе) и полностью соответствовать критериям, принятым Европейским советом в Копенгагене в 1993 году. Эти критерии включают три основных компонента.
Политические критерии:
— стабильная демократическая система;
— верховенство права;
— независимая и эффективно функционирующая судебная система;
— эффективная и гарантированная система защиты прав человека и основных свобод.
Экономические критерии:
— рыночная экономика;
— свободная конкурентная среда;
— гарантии защиты частной собственности;
— макроэкономическая стабильность;
— правовая защита инвестиций.
Институциональные критерии:
— полное приведение действующего законодательства в соответствие с правовой системой ЕС;
— полноценное и эффективное применение законодательства ЕС на всей территории государства.
Ускоренный срок вступления в ЕС составляет от 7 до 10 лет, средний срок — около 15 лет.
Турция подала заявку на вступление в ЕС в 1987 году, а статус страны-кандидата получила только в 1999 году. При этом она до сих пор не стала членом Евросоюза.
Даже если предположить, что Армения каким-то чудом будет соответствовать копенгагенским критериям 1993 года, будет признана европейским государством и получит общую морскую или сухопутную границу с ЕС, процесс вступления займет от 15 до 20 лет.
Армения может иметь общую границу с ЕС только через две страны — Грузию и Турцию. Однако в обозримом будущем ни одна из этих стран не сможет вступить в ЕС. Следовательно, членство Армении в Евросоюзе в ближайшие три десятилетия попросту невозможно.
Чтобы в нынешней геополитической ситуации (США — ЕС — Россия — Иран — Турция) подобный процесс действительно начался, Армения уже завтра должна выйти из ЕАЭС и ОДКБ, вывести российскую 102-ю военную базу, прекратить действие всех двусторонних и многосторонних соглашений с Россией в сфере экономики и безопасности, а также подать заявку на вступление в НАТО.
Только после выполнения этих шагов Армения сможет официально обратиться с заявкой на вступление в ЕС — без каких-либо гарантий окончательного членства. Напомню, средний срок процесса вступления составляет от 15 до 20 лет.
Если действующие власти Армении действительно намерены начать процесс евроинтеграции, они должны ответить на два вопроса:
- Каким образом они намерены гарантировать безопасность Армении в ближайшие 25 лет, не являясь частью какой-либо системы безопасности, имея сложные и напряженные отношения с Россией и Ираном (как предсказуемое последствие этого процесса), а также крайне хрупкий мир с Азербайджаном?
- Каким образом они собираются обеспечить стабильный рост экономики Армении в условиях торговых ограничений с Россией и Ираном?
P.S. Эти реалии должны учитывать любые политические силы и отдельные лица, выступающие за членство Армении в ЕС, если они действительно руководствуются интересами Армении».