Կրեմլ. Հայաստանը դեռ ԵԱՏՄ անդամ է
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, նրա մասնակցությունը միությանը չի որոշվի Ղազախստանում կայանալիք գագաթնաժողովում։
Չորեքշաբթի օրը Պեսկովի հետ զրույցի ժամանակ լրագրողները հարցրել են, թե հնարավո՞ր է, որ «Հայաստանի ճակատագիրը, ըստ էության, որոշվի ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում», հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»։
«Ո՛չ, բացարձակապես ոչ։ Դա ճիշտ չէ։ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում է։ Հայաստանը կմասնակցի աշխատանքային մակարդակով, բայց, այնուամենայնիվ կմասնակցի։ Երկրի բարձրագույն ղեկավարությունը զբաղված է նախընտրական քարոզարշավով», - ասել է Պեսկովը։
Նա նշել է, որ ոչ ոք չի կարող «աղաչել» Հայաստանին մնալ ԵԱՏՄ-ում։
«Հատկապես, որ նրանք արդեն օրենսդրորեն լուծել են այս հարցը։ Բայց, իհարկե, որոշակի պարզաբանումներ անհրաժեշտ կլինեն։ Կրկին, մեզ համար ամենակարևորն այն է, որ որևէ երկրի գործողությունները չխաթարեն մեր ինտեգրացիան, որովհետև ինտեգրացիան մեզ համար ավելի կարևոր է. դա բացարձակ առաջնահերթություն է», - ասել է Պեսկովը։

Армения пока остается в ЕАЭС - Кремль
Армения остается в ЕАЭС, вопрос о ее участии в этом объединении не будет решаться на предстоящем саммите в Казахстане, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
В ходе общения с Песковым в среду журналисты спросили у пресс-секретаря, можно ли говорить, «что фактически судьба Армении будет определена на ближайшем саммите ЕАЭС», сообщает «Интерфакс».
«Нет, ни в коем случае. Так нельзя говорить. Армения остаётся в ЕАЭС, Армения будет участвовать, на рабочем уровне, но, тем не менее, примет участие. Высшее руководство страны занято избирательной компанией», - сказал Песков.
Он отметил, что упрашивать» остаться в ЕАЭС Армению никто не может.
«Тем более, что они уже законодательно ориентировались на это. Но, конечно, нужны будут какие-то разъяснения. Опять же, для нас главное - чтобы действия какой-то страны не вредили нашей интеграции. Потому что для нас важнее интеграция, это - абсолютный приоритет», - сказал Песков.