Ռուսաստանը կդադարեցնի Երևանի հետ գազի մատակարարման համաձայնագիրը, եթե ՀՀ-ն շարունակի ԵՄ անդամակցության գործընթացը. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը միակողմանիորեն կդադարեցնի կամ կչեղարկի Հայաստանի հետ գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդների մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագիրը, եթե Հայաստանի՝ Եվրամիության անդամակցության գործընթացը շարունակվի, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան։
«2026 թվականի մայիսի 27-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատունը պաշտոնապես հայկական կողմին է հանձնել Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Ս.Ե. Ցիվիլևի նամակը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը, որում տեղեկացվում է, որ եթե Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության գործընթացը շարունակվի, ռուսական կողմը միակողմանիորեն կդադարեցնի կամ կչեղարկի Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության և ՀՀ կառավարության միջև 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի «ՀՀ բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակած ադամանդի մատակարարման ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը», - ասվում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակի հայտարարության մեջ։

Russia will unilaterally terminate or cancel its agreement on the supply of natural gas, oil products, and rough diamonds with Armenia if Yerevan continues its EU accession process, Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova has announced.
“On May 27, 2026, the Embassy of the Russian Federation in the Republic of Armenia officially delivered to the Armenian side a letter from Russian Energy Minister Sergey Tsivilev to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia. The letter states that if Armenia’s EU accession process continues, the Russian side will unilaterally terminate or cancel the agreement between the Government of the Russian Federation and the Government of the Republic of Armenia ‘On Cooperation in the Supply of Natural Gas, Oil Products, and Rough Diamonds to the Republic of Armenia,’ signed on December 2, 2013,” Zakharova said in a statement.