Ինչո՞ւ է Ադրբեջանը ձգձգում գործընթացը
Ադրբեջանի վերաքննիչ դատարանում նախօրեին մեկնարկել են ապօրինի կալանավորված և առաջին ատյանի դատարանի կողմից կամայական ժամկետներով դատապարտված հայերի գործով նիստերը, թեմային անդրադարձել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այստեղ շատ կարևոր է հասկանալ, որ բողոքարկման հիմնական նպատակը ադրբեջանական դատական ատյաններով անցնելն ու միջազգային դատարաններ դիմելու հնարավորություն ստանալն է։ Հենց դրա համար էլ Ադրբեջանը ձգձգում է գործընթացը։
Մեր մի քանի հայրենակիցներ Բաքվից տարբեր առիթներով տեղեկացրել են, որ ձերբակալությունից և քննությունից մինչև դատական գործընթացներ՝ ամեն ինչ ընթացել է աննախադեպ ճնշումների և կեղծիքների պայմաններում։
Եվ ամենավտանգավորը՝ այս ամենը տեղի է ունենում հայաստանյան իշխանությունների հանցավոր լռության և անտարբերության պայմաններում»։

Почему Азербайджан затягивает процесс?
В Апелляционном суде Азербайджана накануне начались заседания по делу незаконно удерживаемых армян, которые судом первой инстанции были приговорены к произвольным срокам заключения. К теме обратился депутат Национального собрания Армении Тигран Абрамян.
«Здесь очень важно понимать, что основная цель обжалования — пройти через азербайджанские судебные инстанции и получить возможность обратиться в международные суды. Именно поэтому Азербайджан затягивает процесс.
Несколько наших соотечественников из Баку при различных обстоятельствах сообщали, что с момента задержания и следствия до судебных процессов всё проходило в условиях беспрецедентного давления и фальсификаций.
И самое опасное — всё это происходит в условиях преступного молчания и безразличия со стороны властей Армении».