Արծիվը փակ կտուցով էր, իսկ փակ կտուցը համարվում է ոչ մարտական վիճակ. ՊՆ-ն հիմնավորել է, թե ինչու են փոխել բանակի զինանշանը (տեսանյութ)
27/05/2026 10:53
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության բանակի նոր զինանշանը ու հիմնավորել, թե ինչու են այն փոխել։
Ըստ ՊՆ-ի՝ նախկին զինանշանում առկա էին մի շարք գաղափարաբանական թերություններ։
ՊՆ-ից նշել են, թե նախկին զինանշանում արծիվը փակ կտուցով էր, իսկ փակ կտուցը համարվում է հանգիստ, ոչ մարտական վիճակ։

У орла был закрытый клюв, а закрытый клюв считается небоевым состоянием: в Минобороны объяснили, почему изменили эмблему армии (видео)
27/05/2026 11:04
Министерство обороны Армении представило новый герб (эмблему) армии Республики Армения и объяснило причины его изменения.
По данным Минобороны, в прежнем гербе имелся ряд идеологических недостатков.
В ведомстве отметили, что на старом гербе орёл был изображён с закрытым клювом, тогда как закрытый клюв считается спокойным, небоевым состоянием.