Անտրամաբանական է Հայաստանին սպառնալ թանկ գնով, որովհետև թանկ գնով սպառնալիքին կա պատասխան. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի ժողովուրդը պետք է ունենա այլընտրանք՝ լինել ԵԱՏՄ, թե ԵՄ կազմում։ Էդ ես չեմ որոշելու, ժողովո՛ւրդ, էդ հզորն ա որոշելու, իսկ հզորն ո՞վ ա․ Հայաստանի քաղաքացին ա հզորը։ Իմ խնդիրն էն ա, որ դուք ունենաք այլընտրանքներ, քարոզարշավի ընթացքում Գառնիում բնակիչների հետ հանդիպմանը հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր էն գործընկերները, ովքեր սրան սպառնալիքով են պատասխանում, թեկուզ թաքնված, իրենք իրենց դեմ են գործում։
Ընդհակառակը, իրենք պետք է առաջարկ անեն Հայաստանի ժողովրդին, ասեն, թե մենք այս լավ բանը կանենք։ Հակառակն են անում, ասում են, թե այս ու այս վատ բանը կանենք»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե անտրամաբանական է Հայաստանին սպառնալ թանկ գնով, որովհետև թանկ գնով սպառնալիքին կա պատասխան։
«Մենք շատ ավելի փող կունենանք, որ դա մեզ թանկ չթվա։ Այսօր Հայաստանը դառնում է խաղաղության խաչմերուկ, դա նշանակում է, որ Հայաստանը ոչ թե հազարների կամ միլիոնների երկիր է լինելու, Հայաստանը լինելու է միլիարդների և տրիլիոնների երկիր։ Մենք այլևս էն կուչ եկած, պլեճին կակա ասող պետությունը և ժողովուրդը չենք, մենք այսօր մի պետություն ենք, որն ի վիճակի է ինքը կառուցել իր բարեկեցությունը»,-հայտարարեց Փաշինյանը։
Նշենք, որ Փաշինյանի այս հայտարարությունները հնչում են ռուսական «Կոմերսանտ»-ի հոդվածի ֆոնին։ Լրատվամիջոցը գրել էր, թե Մոսկվան զգուշացրել է Երևանին գազային համաձայնագրի խզման հնարավորության մասին:
Ըստ հրապարակման՝ ՌԴ էներգետիկայի նախարարության անունից հայկական կողմին ուղարկված նամակում նշվել է, որ ԵՄ-ին ինտեգրման քայլերը կարող են վտանգել ռուս-հայկական առևտրատնտեսական համագործակցության ներկայիս մակարդակը։

It is illogical to threaten Armenia with a high price, because there is a response to that threat – Nikol Pashinyan
The people of Armenia should have a choice between membership in the EAEU and the EU. I will not make that decision; it is the people who will decide. And who are the powerful? The citizen of Armenia is the powerful. My task is to ensure that you have alternatives, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a meeting with residents in Garni during an election campaign event.
“Those of our partners who respond to this with threats, even implicit ones, are acting against their own interests.
On the contrary, they should present an offer to the people of Armenia, saying: ‘We will do this positive thing.’ Instead, they do the opposite - they say, ‘We will do this and that bad thing,’” Pashinyan said.
He noted that it is illogical to threaten Armenia with a high price, because there is a response to a threat with a high price.
“We will have much more money so that it will not seem expensive to us. Today, Armenia is becoming a crossroads of peace, which means it will no longer be a country of thousands or millions, but a country of billions and trillions. We are no longer a poor state and people huddled together saying, We are able to build our prosperity,” Pashinyan said.
It should be noted that these statements came against the backdrop of an article published by Russian newspaper Kommersant. The publication reported that Moscow had warned Yerevan about the possibility of terminating the gas agreement.
According to the report, a letter sent to the Armenian side on behalf of the Russian Ministry of Energy stated that steps toward EU integration could jeopardize the current level of Russian-Armenian trade and economic cooperation.