Անտրամաբանական է Հայաստանին սպառնալ թանկ գնով, որովհետև թանկ գնով սպառնալիքին կա պատասխան. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի ժողովուրդը պետք է ունենա այլընտրանք՝ լինել ԵԱՏՄ, թե ԵՄ կազմում։ Էդ ես չեմ որոշելու, ժողովո՛ւրդ, էդ հզորն ա որոշելու, իսկ հզորն ո՞վ ա․ Հայաստանի քաղաքացին ա հզորը։ Իմ խնդիրն էն ա, որ դուք ունենաք այլընտրանքներ, քարոզարշավի ընթացքում Գառնիում բնակիչների հետ հանդիպմանը հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր էն գործընկերները, ովքեր սրան սպառնալիքով են պատասխանում, թեկուզ թաքնված, իրենք իրենց դեմ են գործում։
Ընդհակառակը, իրենք պետք է առաջարկ անեն Հայաստանի ժողովրդին, ասեն, թե մենք այս լավ բանը կանենք։ Հակառակն են անում, ասում են, թե այս ու այս վատ բանը կանենք»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե անտրամաբանական է Հայաստանին սպառնալ թանկ գնով, որովհետև թանկ գնով սպառնալիքին կա պատասխան։
«Մենք շատ ավելի փող կունենանք, որ դա մեզ թանկ չթվա։ Այսօր Հայաստանը դառնում է խաղաղության խաչմերուկ, դա նշանակում է, որ Հայաստանը ոչ թե հազարների կամ միլիոնների երկիր է լինելու, Հայաստանը լինելու է միլիարդների և տրիլիոնների երկիր։ Մենք այլևս էն կուչ եկած, պլեճին կակա ասող պետությունը և ժողովուրդը չենք, մենք այսօր մի պետություն ենք, որն ի վիճակի է ինքը կառուցել իր բարեկեցությունը»,-հայտարարեց Փաշինյանը։
Նշենք, որ Փաշինյանի այս հայտարարությունները հնչում են ռուսական «Կոմերսանտ»-ի հոդվածի ֆոնին։ Լրատվամիջոցը գրել էր, թե Մոսկվան զգուշացրել է Երևանին գազային համաձայնագրի խզման հնարավորության մասին:
Ըստ հրապարակման՝ ՌԴ էներգետիկայի նախարարության անունից հայկական կողմին ուղարկված նամակում նշվել է, որ ԵՄ-ին ինտեգրման քայլերը կարող են վտանգել ռուս-հայկական առևտրատնտեսական համագործակցության ներկայիս մակարդակը։

«Нелогично угрожать Армении дорогой ценой, потому что на это есть ответ»: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что у народа Армении должна быть возможность выбора — быть в составе ЕАЭС или Европейского союза.
Об этом он сказал на встрече с жителями в Гарни в рамках предвыборной кампании.
«Это не я должен решать, это должен решить народ. А кто сильный? Сильный — это гражданин Армении. Моя задача — чтобы у вас были альтернативы», — заявил он.
Премьер также отметил, что партнёры, которые отвечают на это угрозами — в том числе скрытыми — действуют против самих себя.
«Напротив, они должны предлагать армянскому народу, говорить, что мы сделаем что-то хорошее. А они делают наоборот — говорят, что сделают это и это плохое», — сказал он.
По его словам, нелогично угрожать Армении высокой ценой, потому что на такие угрозы существует ответ.
«У нас будет гораздо больше денег, чтобы это не казалось дорогим. Сегодня Армения становится перекрёстком мира, это означает, что Армения будет не страной тысяч или миллионов, а страной миллиардов и триллионов. Мы больше не та бедная страна, мы государство, которое способно само строить своё благосостояние», — заявил Пашинян.
Отметим, что эти заявления прозвучали на фоне публикации газеты Коммерсантъ, в которой утверждалось, что Москва предупреждала Ереван о возможном расторжении газового соглашения.