Northern Terroir-ի գինիները Տավուշի ոգին փոխանցեցին համաշխարհային գինեգործական Concours Mondial de Bruxelles մրցույթի հյուրերին. Ֆոտոշարք
27/05/2026 13:52
Հայաստանում պատմության մեջ առաջին անգամ անցկացվող Concours Mondial de Bruxelles 2026 միջազգային հեղինակավոր մրցույթի պաշտոնական մեկնարկից հետո Team ընկերությունների խմբի Northern Terroir ընկերությունը Grand Hotel Yerevan-ում կազմակերպել է մասնավոր դեգուստացիոն երեկո: Միջոցառմանը հյուրընկալվել են մրցույթի շրջանակում Հայաստան ժամանած միջազգային   սոմելյեներ, գինեգործության ոլորտի լրագրողներ և ներկայացուցիչներ, հյուրընկալության ոլորտի մասնագետներ և տուրօպերատորներ:
Մոտ 130 հյուրի համախմբած միջոցառման նպատակն էր միջազգային մասնագիտական հանրությանը ներկայացնել Հայաստանի հյուսիսային գինեգործական կարևոր տարածաշրջաններից մեկի՝ Տավուշի բնաշխարհը, գաստրոնոմիական մշակույթն ու հայկական տեղական խաղողի տեսակները՝ միաժամանակ ընդգծելով Հայաստանի աճող դերը համաշխարհային գինեգործության քարտեզում։
«Wild Luxury» ոճով կազմակերպված երեկոն ձևավորվել էր որպես հյուսիսային Հայաստանի բազմաշերտ ներկայացում՝ գինու, համերի, բույրերի և պատմությունների միջոցով։ Հյուրերը մասնակցել են դեգուստացիոն փորձառության, որի առանցքում Northern Terroir-ի գինիների հիմքը կազմող հայկական տեղական Լալվարի և Բանանց խաղողի տեսակներն էին։
«CMB 2026-ի շրջանակում միջազգային գինեգործական մասնագետների հյուրընկալումը կարևոր էր ոչ միայն Northern Terroir-ի, այլև հայկական գինեգործության համար: Մենք ցանկանում էինք, որ հյուրերը Տավուշը բացահայտեն ոչ միայն գինու, այլև տարածաշրջանի խոհարարական մշակույթի, մթնոլորտի և մարդկանց միջոցով»,-նշում է Northern Terroir-ի գլխավոր տնօրեն Զառա Մազմանյանը։
Դեգուստացիոն ներկայացումը վարել է Northern Terroir-ի բրենդային դեսպան Արամ Կիրակոսյանը, որը հյուրերին ներկայացրել է գինեգործարանը, գինու ստեղծման փիլիսոփայությունը և Տավուշի տերուարի առանձնահատկությունները։
Երեկոյի ընթացքում գինիները համադրվել են տարածաշրջանային բաղադրիչներով և տեղական խոհարարական ավանդույթներով ոգեշնչված ուտեստներով։ Գաստրոնոմիական կոնցեպտի հեղինակը եղել է Arm Food Lab-ի հիմնադիր, Ootelie Artisan Bakery և Caffeine Coffee Roasters նախագծերի համահիմնադիր Անի Հարությունյանը՝ գինու փորձագետ Ստեփան Հաջյանի հետ համագործակցությամբ։
«Տավուշի խոհանոցը խորապես կապված է սեզոնայնության, պահպանման մշակույթի և շրջակա բնությունից ստացվող բաղադրիչների հետ: Համադրությունները ստեղծվել էին այնպես, որ արտացոլեն տարածաշրջանի բնավորությունը և, միաժամանակ, բնականորեն լրացնեն գինիները»,-ասում է Անի Հարությունյանը։
Հյուրերին ներկայացվել են ZOÉ Sparkling-ը՝ վայրի գարնանային կանաչիներով և ավանդական հացահատիկներով պատրաստված թթխմորային խրթխրթան հացի հետ, TUS Classic-ը՝ վայրի սնկով գաթայի ժամանակակից մեկնաբանությամբ, և TUS Reserve-ը՝ Տավուշում աճեցված խոզի մսով։
Նման միջոցառումները նպաստում են երկրի աճող տեսանելիությանը ոչ միայն որպես գինեգործական տարածաշրջան, այլև որպես գինու տուրիզմի, գաստրոնոմիայի և հյուրընկալության նոր ուղղություն։
Northern Terroir-ի մասին
Northern Terroir-ը հիմնադրվել է 2017 թվականին՝ նպատակ ունենալով գինիների միջոցով փոխանցել Հայաստանի Տավուշի մարզի ինքնատիպ բնույթն ու առանձնահատկությունները։ Ընդգրկելով Տավուշի հյուսիսային տերուարի բացառիկ հնարավորությունները՝ Հաղթանակ գյուղում գտնվող խաղողի այգիները մշակվում են մեծ ուշադրությամբ՝ բացահայտելու տարածաշրջանի բնական ներուժը։ Ծովի մակարդակից միջինում 450 մետր բարձրության վրա գտնվող այգիները տեղակայված են մայրցամաքային կլիմայում՝ տաք ամառներով և մեղմ ձմեռներով։
Մասնագետների պրոֆեսիոնալիզմը, համակարգված մոտեցումը, նվիրվածությունն ու թիմին պատկանելու ուժեղ զգացողությունը նպաստում են Northern Terroir-ի հաջողությանը և լայն ճանաչմանը։

Гости международного конкурса вин Concours Mondial de Bruxelles почувствовали дух Тавуша в винах Northern Terroir
После официального открытия международного конкурса Concours Mondial de Bruxelles 2026, который впервые в истории проводится в Армении, компания Team Northern Terroir, входящая в состав Team Group, организовала в отеле Grand Hotel Yerevan частный дегустационный вечер. Мероприятие посетили международные сомелье, винные журналисты, представители компаний сферы гостеприимства и туроператоры, прибывшие в Армению в рамках этого конкурса.
Цель мероприятия, собравшего около 130 гостей, состояла в том, чтобы представить международному профессиональному сообществу природу, гастрономическую культуру и местные сорта армянского винограда Тавуша, одного из важных винодельческих регионов на севере Армении, подчеркнув при этом растущую роль Армении на карте мирового виноделия.
Вечер, организованный в стиле Wild Luxury, был задуман как многогранная презентация Northern Terroir через вино, вкусы, ароматы и истории. Гости отведали вина Northern Terroir, созданных на основе армянских сортов винограда Лалвар и Бананц.
“Принимать международных экспертов в области виноделия на CMB 2026 было важно не только для Northern Terroir, но и для армянского виноделия в целом. Мы хотели, чтобы гости открыли для себя Тавуш не только через вино, но и через кулинарную культуру региона, его атмосферу и людей”, — сказала Зара Мазманян, генеральный директор Northern Terroir.
Дегустацию провел амбассадор бренда Northern Terroir Арам Киракосян, который познакомил гостей с винодельней, философией виноделия и особенностями тавушского терруара.
В течение вечера вина сочетались с блюдами, приготовленными из региональных ингредиентов, и блюдами, вдохновленными местными кулинарными традициями. Гастрономическую концепцию разработали Ани Арутюнян, основатель Arm Food Lab и соучредитель Ootelie Artisan Bakery и Caffeine Coffee Roasters, в сотрудничестве с винным экспертом Степаном Аджяном.
“Тавушская кухня глубоко связана с сезонностью, культурой сохранения продуктов и ингредиентами, полученными из окружающей природы. Сочетания были созданы, чтобы отразить характер региона и в то же время естественнын образом дополнить вина”, — сказал Ани Арутюнян.
Гостям были представлены игристое вино ZOÉ Sparkling вместе с хрустящим хлебом, испеченным на закваске вместе с дикими сортами весенней зелени из традиционных злаков, TUS Classic — современная интерпретация гаты из диких грибов, и вино TUS Reserve вместе с мясом свинины из Тавуша.
Подобные мероприятия способствуют популяризации страны не только как винодельческого региона, но и как нового направления в винном туризме, гастрономии и гостеприимстве.
О Northern Terroir
Компания Northern Terroir основана в 2017 году. Она призвана представлять уникальность и особенности Тавушского региона Армении посредством вин. Используя исключительные возможности северного терруара Тавуша, виноградники в селе Ахтанак обрабатываются с большим вниманием, чтобы раскрыть природный потенциал региона. Сады расположены в среднем на высоте 450 метров над уровнем моря, в континентальном климате с жарким летом и мягкой зимой.
Профессионализм специалистов, системный подход, преданность делу и сильное чувство принадлежности к команде способствуют успеху и широкому признанию Northern Terroir.