ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ձևավորվում են նոր հարաբերություններ. Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն մայիսի 26-ին Հայաստան կատարած այցից հետո Սպիտակ տանը կայացած հանդիպման ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության գործընթացը, ինչպես նաև Հայաստանի հետ համագործակցության նոր ուղղությունները։
«Այն վայրերից մեկը, որտեղ ես կանգ էի առել անցած գիշեր, «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի մեկնարկն էր»,- նշել է Ռուբիոն։
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնության կարևոր հիմնասյուներից մեկը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրն է։
«Դա այն խաղաղության համաձայնագիրն է, որին հաջողվել է հասնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»,- ասել է Ռուբիոն՝ դիմելով Թրամփին։
ԱՄՆ պետքարտուղարը նաև հայտնել է, որ Հայաստանի հետ ստորագրվել են մի շարք կարևոր հուշագրեր։
«Մենք ստորագրեցինք կարևոր փոխըմբռնման հուշագիր օգտակար հանածոների ոլորտում, ինչպես նաև ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ հուշագիր»,- նշել է նա։
Ռուբիոն ընդգծել է նաև, որ այժմ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ձևավորվում են նոր հարաբերություններ։
«Այժմ մենք տեսնում ենք Հայաստանի հետ նոր և հրաշալի հարաբերությունների ձևավորում, մինչդեռ երկար տարիներ այդ հարաբերությունները փաստացի գտնվում էին լճացած վիճակում»,- ասել է նա։

Между США и Арменией формируются новые отношения: Рубио
Госсекретарь США Марко Рубио после визита в Армению 26 мая представил президенту США Дональду Трампу на встрече в Белом доме информацию о продолжающемся мирном процессе между Арменией и Азербайджаном, а также о новых направлениях сотрудничества с Арменией.
«Одним из мест, где я остановился прошлой ночью, стал запуск проекта "Путь Трампа во имя международного мира и процветания"», — заявил Рубио.
По его словам, одним из ключевых элементов инициативы является мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном.
«Это то мирное соглашение, которого удалось достичь между Арменией и Азербайджаном», — сказал Рубио, обращаясь к Трампу.
Госсекретарь США также сообщил, что с Арменией был подписан ряд важных меморандумов.
«Мы подписали важный меморандум о взаимопонимании в сфере полезных ископаемых, а также меморандум о стратегическом сотрудничестве», — отметил он.
Рубио также подчеркнул, что сейчас между США и Арменией формируются новые отношения.
«Сейчас мы наблюдаем формирование новых и прекрасных отношений с Арменией, тогда как на протяжении многих лет эти отношения фактически находились в состоянии застоя», — заявил он.