Ապահովել ամերիկյան էներգետիկ ընկերությունների անխոչընդոտ մուտքը Կենտրոնական Ասիա՝ անարգել օգտագործելով Հայաստանի տարածքը. սրա համար է Փաշինյանը դառնում Թրամփի «հրաշալի բարեկամը». Հարությունյան
28/05/2026 18:51
ՀՀ նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը նշել է՝ Հայաստանում ընտրություններից օրեր առաջ ԱՄՆ նախագահ Թրամփի՝ Փաշինյանին հայտնած աջակցության նպատակը ամերիկյան ծրագրերի անխոչընդոտ իրականացումն է։
«Առնվազն զարմանալի է, որ Թրամփը, ով շփոթում էր մեր երկրի անվանումը և նույնիսկ չէր մտաբերում Հայաստանի վարչապետին (բոլորս հիշում ենք, թե ինչպես էր օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան հանդիպումից շաբաթներ անց, միջազգային հարթակներից մեկում Փաշինյանը համառորեն փորձում թարմացնել Թրամփի հիշողությունը իրեն ճանաչելու առումով), այսօր նրան անվանում է իր «հրաշալի բարեկամը»։
Եվ կարևորն այն է, որ Թրամփը հստակեցնում է Ամերիկայի քաղաքականության իրական նպատակը՝ ապահովել ամերիկյան էներգետիկ ընկերությունների անխոչընդոտ մուտքը Կենտրոնական Ասիա՝ անարգել օգտագործելով Հայաստանի տարածքը։ Եվ ամերիկյան այս տեսլականի իրականացմանը անթաքույց նպաստելու համար էլ Նիկոլ Փաշինյանը դառնում է Թրամփի հրաշալի բարեկամը, ուստի Թրամփը հայտնում է իր աջակցությունը Փաշինյանին հունիսի 7-ի ընտրություններում։
Այս ամենը՝ Ռուբիոյի կարճատև կանգառը «Զվարթնոց» օդանավակայանում, փաստաթղթերի հապճեպ ստորագրումը, Թրամփի գրառումը վկայում են, որ ԱՄՆ ադմինիստրացիան խիստ մտահոգ է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում ՀՀ գործող իշխանության հնարավոր պարտությամբ և գործի է դնում իր վերջին փամփուշտները։
Սրա մասին է խոսում Թրամփի գրառումը»,- նշել է Խոսրով Հարությունյանը։

«Обеспечить беспрепятственный доступ американских энергетических компаний в Центральную Азию с использованием территории Армении — вот зачем Пашинян становится «замечательным другом» Трампа»: Арутюнян
Бывший премьер-министр Армении Хосров Арутюнян заявил, что поддержка президента США Дональда Трампа Пашиняну накануне выборов может быть связана с продвижением американских программ в регионе.
«По меньшей мере удивительно, что Трамп, который путал название нашей страны и даже не мог вспомнить премьер-министра Армении (все помнят, как спустя недели после вашингтонской встречи 8 августа Пашинян на международной площадке пытался напомнить Трампу о знакомстве с ним), сегодня называет его своим «замечательным другом».
Важно и то, что Трамп прямо обозначает реальную цель американской политики — обеспечить беспрепятственный доступ американских энергетических компаний в Центральную Азию, свободно используя территорию Армении. Именно ради реализации этой американской концепции Никол Пашинян и становится «замечательным другом» Трампа, поэтому Трамп выражает ему поддержку на выборах 7 июня.
Всё это — краткий визит Рубио в аэропорт "Звартноц", поспешное подписание документов, пост Трампа — свидетельствует о том, что администрация США серьёзно обеспокоена возможным поражением действующей власти на предстоящих парламентских выборах и использует свои последние инструменты давления.