«Այլ երկրի ղեկավարը ի՞նչ գործ ունի՝ ընտրությունից առաջ ուղիղ աջակցի թեկնածուներից մեկին». Շարմազանով
28/05/2026 17:34
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը անդրադարձել է  ընտրություններից օրեր առաջ ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանի ներքին գործերին միջամտելու փաստին.
«Ինքնիշխաններ», ի՞նչ կա, բան չունեք ասելու՞։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել է՝ «Նիկոլն ունի իմ լիակատար և ամբողջական աջակցությունը 2026 թ. հունիսի 7-ին վերընտրվելու համար»։
Հիմա սա ՀՀ ներքին գործերին խառնվե՞լ է, թե՞  ոչ։
Նման ուղերձ եթե արվեր այլ երկրների առաջնորդների կողմից ՝ ի պաշտպանություն, օրինակ, ընդդիմության, իրար հերթ չտալով կասեիք՝ սա ճնշում է ՀՀ քաղաքացու ազատ ընտրության վրա։

Какое дело лидеру другой страны напрямую поддерживать одного из кандидатов перед выборами? — Шармазанов
28/05/2026 17:52
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов прокомментировал факт вмешательства США во внутренние дела Армении за несколько дней до выборов.
«"Суверенисты", вам нечего сказать?
Президент США Дональд Трамп заявил: "Никол имеет мою полную и безоговорочную поддержку для переизбрания 7 июня 2026 года".
Так это вмешательство во внутренние дела Армении или нет?
Если бы подобное заявление сделал лидер другой страны — например, в поддержку оппозиции, — вы бы наперебой утверждали, что это давление на свободное волеизъявление граждан Армении.
Какое вообще дело руководителю другого государства до того, чтобы перед выборами напрямую поддерживать одного из кандидатов?