Բանակը նախընտրական դեկորացիա չէ, այլ մեր ազգի ծնունդը, հպարտությունը, արժանավոր զավակը, բայց այսօր, ցավոք, լքված զավակը․ Սերժ Սարգսյան
28/05/2026 09:10
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ։
Շնորհավորում եմ ձեզ Հանրապետության տոնի առթիվ։
Ավելի քան մեկ դար առաջ մայիսի 28-ը մեր ժողովրդի համար դարձավ ոչ միայն պետականության վերականգնման, այլև արժեքային փորձության օր։ Ազգային գիտակցությունը, ազատ և արժանապատիվ ապրելու կամքը թույլ չտվեցին գլուխ բարձրացնել հարմարվողականությանը, վախին, թուլակամությանը, պառակտմանը և բոլոր այն ախտերին, որոնք հուսալքություն և պարտվողականություն են սերմանում ազգի մեջ։
Մայիսի 28-ն առաջին հերթին ոգու հաղթանակ էր, որն ապացուցեց մի պարզ ճշմարտություն՝ ուժը չի չափվում միայն զինվորների թվաքանակով ու զինատեսակներով։ Օտարի լծի տակ վախվորած գոյատևելը մեռնելուց էլ վատ է, ազգուրաց, անհայրենիք ապրելը՝ ստորաքարշություն, իսկ սեփական հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրելը՝ կենսական անհրաժեշտություն։ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերի ծանր, բայց վճռական հաղթանակների խորքային իմաստը հենց սա է։
Հավերժ փա՛ռք հայոց անկախ պետականությունը վերականգնողներին՝ զինվորականից մինչև շինական, մտավորական ու հոգևորական։
Փա՛ռք և պատի՛վ Առաջին Հանրապետությունն անձնվիրաբար կայացրած ազգային-պետական գործիչներին։
Այսօր մենք կրկին կանգնած ենք պատմական ծանր հանգրվանում, երբ պատերազմում պարտության և պետական կառավարման ձախողման հետ ասոցացվող կապիտուլյանտ իշխանությունները Հանրապետության հրապարակում, պետական հսկայական ռեսուրսների վատնումով, ցինիկաբար զորահանդես են բեմադրում պատերազմի չհաղթահարված հետևանքների, հազարավոր զոհերի, տարածքային կորուստների, ՀՀ սահմանամերձ օկուպացված որոշ տարածքների, բռնագաղթած բազմահազար արցախցիների, Բաքվի բանտերում մինչև օրս տառապող գերիների, անհետ կորածների և խոցելի դարձած պետական սահմանի առկայության պայմաններում։ Սա անբարո քաղաքական հնարք է առաջիկա ընտրություններից առաջ քողարկելու պատերազմի աղետալի հետևանքները, բանակի ներկայիս անմխիթար վիճակը, մոռացության տալու դրա համար պատասխանատվությունը և պետական միջոցների հաշվին ինքնագովազդի տեսարաններ ապահովելու։ Այս ամենի ֆոնին անիմաստ է անգամ խոսել այդ շոուի բովանդակության մասին։
Բանակը նախընտրական դեկորացիա չէ, այլ մեր ազգի ծնունդը, հպարտությունը, արժանավոր զավակը, բայց այսօր, ցավոք, լքված զավակը:
Առաջիկա ընտրությունները նաև այս իրավիճակը փոխելու հնարավորություն են: Եվ ես վերստին կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին համախմբվել մեկ նպատակի շուրջ՝ հունիսի 7-ին ո՛չ ասել պարտության, հուսահատության և ազգային արժեքների նսեմացման խորհրդանիշ դարձած ուժին՝ իր արբանյակներով հանդերձ, սկիզբ դնել բանակի վերականգնմանը, պետականության ու Հայոց ազգային եկեղեցու դիրքերի ամրապնդմանը:
Մեր ժողովուրդը միայն այդկերպ կապացուցի, որ արժանի է հաղթանակած բանակ ունեցող պետության զորահանդեսին», - ասվում է ուղերձում։

Армия – это не предвыборная декорация, а порождение нашего народа, его гордость, достойное дитя, но сегодня, к сожалению, покинутое дитя — Серж Саргсян
28/05/2026 10:10
Третий Президент Республики Армения Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю Праздника Республики.
Поздравляю вас с Праздником Республики!
Больше века назад для нашего народа 28 мая стало не только днём восстановления государственности, но также днём ценностного испытания. Национальное самосознание, воля к свободной и достойной жизни не позволили поднять голову конформизму, страху, слабоволию, расколу и всем тем болезням, которые отчаяние и пораженчество сеют в нации.
28 мая было в первую очередь победой духа, доказавшей простую истину: сила измеряется не только количеством солдат и оружия. Под чужим игом существование в страхе - хуже смерти, жить, не помня своей нации, не имея родины — унижение, а жить свободно и достойно на родине — жизненная необходимость. Глубинный смысл тяжелых, но решающих побед героических битв при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе именно в этом.
Вечная слава тем, кто восстановил независимую армянскую государственность – от воинов до рабочих, интеллигенции и духовенства!
Честь и слава национально-государственным деятелям, самоотверженно создававшим Первую Республику!
Сегодня мы вновь стоим перед тяжёлой исторической вехой, когда ассоциирующиеся с поражением в войне и провалом государственного управления власти-капитулянты, растрачивая огромные государственные ресурсы, цинично устраивают на Площади Республики постановку военного парада в условиях непреодолённых последствий войны, тысяч жертв, территориальных потерь, оккупации некоторых приграничных территорий РА, многих тысяч насильственно изгнанных арцахцев, по сей день мучающихся в бакинских тюрьмах пленных, без вести пропавших и ставших уязвимыми государственных границ.
Это безнравственный политический ход, призванный перед предстоящими выборами скрыть катастрофические последствия войны и нынешнее плачевное состояние армии, предать забвению ответственность за это и обеспечить зрелищную саморекламу за счёт государственных средств. На фоне всего этого бессмысленно даже говорить о содержании этого шоу.
Армия – это не предвыборная декорация, а порождение нашего народа, его гордость, достойное дитя, но сегодня, к сожалению, покинутое дитя.
Предстоящие выборы - также возможность изменить эту ситуацию. И я вновь призываю наших граждан сплотиться вокруг одной цели: 7 июня сказать «Нет!» поражению, отчаянию и ставшей символом унижения национальных ценностей силе вместе с её сателлитами, положить начало восстановлению армии, укреплению позиций государственности и Армянской национальной церкви.
Наш народ только так докажет, что достоин военного парада имеющего победоносную армию государства", - говорится в послании.