ԵԱՏՄ-ից ոչ միայն դուրս չենք գալու, այլև պատրաստվում ենք մեր լծակներն օգտագործել ՀՀ-ի տնտեսական շահերը պաշտպանելու համար
Մենք ասում ենք, որ Եվրասիական տնտեսական միությունից ոչ միայն չենք պատրաստվում դուրս գալ, այլև պատրաստվում ենք մեր լծակներն ու ներգրավվածությունն օգտագործել՝ մեր երկրի տնտեսական շահերը պաշտպանելու համար, այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ճեպազրույցի ընթացքում պատասխանելով լրագրողի հարցին։
«Ինչ վերաբերում է արտահանմանն ու ներմուծմանը՝ այս դեպքում էլ մենք դիվերսիֆիկացվում ենք, և դա նոր չի սկսվել։ Եթե հետևեք մեր վիճակագրությանը, կտեսնեք, որ մեր արտահանումները տարբեր ուղղություններով ընդհուպ կրկնապատկվել են։
Ես շատ ուրախ եմ, որ Ախալքալաք-Կարս երկաթուղին է բացվել Հայաստանով արտահանումների համար, նաև առաջիկայում բիզնես պատվիրակություններ են գնալու հանդիպելու՝ այդ երկաթգծի երկայնքով հնարավոր շուկաներն ուսումնասիրելու»,-ասաց վարչապետը։

Мы не только не собираемся выходить из ЕАЭС, но и планируем использовать наши рычаги для защиты экономических интересов Армении: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил во время брифинга, отвечая на вопрос журналиста, что Армения не намерена выходить из Евразийского экономического союза, а также планирует использовать свои инструменты и вовлечённость для защиты экономических интересов страны.
«Что касается экспорта и импорта, то здесь мы также идём по пути диверсификации, и это началось не сегодня. Если вы посмотрите на нашу статистику, увидите, что экспорт по разным направлениям почти удвоился.
Я очень рад, что открылась железная дорога Ахалкалак — Карс для транзита через Армению, и в ближайшее время бизнес-делегации отправятся для изучения возможных рынков вдоль этой железной дороги», — отметил премьер-министр.