Մենք խոսում ենք ծրագրից, խնդիրներից, լուծումներից, ինքը՝ խլելուց, սատկացնելուց, վիրավորելուց. Տոնոյանը՝ Փաշինյանի մասին
28/05/2026 15:48
ԲՀԿ մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը «Արձագանք «կլասս»-ի տրամաբանության մեջ» վերտառությամբ հրապարակում է արել։
«Այսօր՝ տոնական օրվա մի պահից սկսած, բազմաթիվ լրագրողներից ստանում եմ նույն հարցը՝ լսե՞լ եք վարչապետի հայտարարությունն ու ի՞նչ արձագանք կտաք։
Քանի որ այդ պահին Ապարանում մասնակցում էինք օրվա խորհրդին նվիրված տոնակատարություններին, խոստացա ավելի ուշ լսել ու արձագանքել։ Լսեցի ու անկեղծ իմ մոտ մի պարզ մարդկային ցանկություն առաջացավ․ առաջիկայում ունենալ այնպիսի վարչապետ, որի ձևակերպումներին կարելի է զուսպ և բովանդակային արձագանք տալ, բանավիճել, փաստարկներ բերել, հակափաստարկներ լսել։
Իսկ հիմա ես եմ հարց տալիս իմ գործընկեր լրագրողներին՝ ի՞նչ արձագանքեմ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա 2 րոպեանոց մոնոլոգին։ Կարո՞ղ եք լավ տարբերակներ հուշել, ես դեմ չեմ։
Մենք խոսում ենք ծրագրից, խնդիրներից, լուծումներից, ինքը՝ խլելուց, սատկացնելուց, վիրավորելուց։ Մենք խոսում ենք ներքին համերաշխությունից, ինքը՝ բոլորին թալանչի, շպիոն, գող ու ավազակ է ասում։ Մենք խոսում ենք երկիրը առաջ տանելու օրակարգից, իսկ իր առաջարկածը նույնն է, ինչ 8 տարի առաջ՝ բռնել, նստացնել, վանդակների մեջ գցել և այլն։ Ցավում եմ, որ սա է մերօրյա իրականությունը»,- նշել է Տոնոյանը։

«Мы говорим о программах, проблемах и решениях, а он — об отъёме, расправе и оскорблениях»: Тоноян — о Пашиняне
Пресс-секретарь партии «Процветающая Армения» Ивета Тоноян опубликовала заявление под заголовком «Реакция в логике «класса»».
«Сегодня, начиная с определённого момента праздничного дня, многие журналисты задают мне один и тот же вопрос: слышали ли вы заявление премьер-министра и как его прокомментируете?
Поскольку в тот момент мы находились в Апаране и участвовали в праздничных мероприятиях, посвящённых значению этого дня, я пообещала позже ознакомиться с заявлением и дать реакцию.
Я послушала и, честно говоря, у меня возникло простое человеческое желание — в ближайшем будущем иметь такого премьер-министра, на чьи формулировки можно было бы спокойно и содержательно реагировать, вести дискуссию, приводить аргументы и слышать контраргументы.
А теперь уже я хочу задать вопрос своим коллегам-журналистам: как мне реагировать на сегодняшний двухминутный монолог Никола Пашиняна? Может, подскажете удачные варианты — я не против.
Мы говорим о программах, проблемах и решениях, а он — об отъёме, расправе и оскорблениях. Мы говорим о внутреннем согласии, а он называет всех мародёрами, шпионами, ворами и бандитами. Мы говорим о повестке развития страны, а он предлагает то же, что и восемь лет назад: арестовывать, сажать, бросать за решётку и так далее.