«Ջերմուկ»-ում նորմերից շեղումներ չեն հայտնաբերվել. Հարությունյան
Մենք «Ջերմուկից» նմուշառում ենք կատարել, լաբորատոր փորձաքննության արդյունքներում շեղումներ չեն հայտնաբերվել, հիդրոկարբոնատի, սուլֆատի, քլորի իոնների քանակը համապատասխանել է Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված նորմերին, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՍԱՏՄ մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանը։
Հիշեցնենք՝ ՍԱՏՄ-ն ծանուցում ստացել է ՌԴ-ի սահմանափակումների վերաբերյալ, որ մայիսի 30-ից ժամանակավորապես սահմանափակումներ են գործելու Հայաստանից արտահանվող լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչեղենի ու ելակի ներկրման նկատմամբ։ Տեսչական մարմնի ղեկավարն արդեն սկսել է բանակցությունները։
«Իսկ բուսաբուծական և ձկնաբուծական ձեռնարկություններում մայիսի 21-27-ը ռուս գործընկերների հետ համատեղ անցկացրած ստուգումների արդյունքները դեռևս չեն ամփոփվել։ Դրանք նույնպես կներկայացվեն ամփոփվելուց հետո», - ասաց Հարությունյանը։
Հիշեցնենք, որ «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը կարգադրել էր Ռուսաստանում կասեցնել «Ջերմուկ» հանքային ջրի 64,5 միլիոն շշի վաճառքը։

В «Джермуке» отклонений от норм не выявлено: Арутюнян
Мы провели отбор проб продукции «Джермук», и результаты лабораторной экспертизы не выявили отклонений. Количество гидрокарбонатов, сульфатов и ионов хлора соответствовало нормам, установленным техническими регламентами Таможенного союза. Об этом в беседе с Aysor.am заявила пресс-секретарь Службы безопасности пищевых продуктов Армении Ануш Арутюнян.
Напомним, ранее Государственная служба безопасности пищевых продуктов получила уведомление о введении Россией временных ограничений с 30 мая на импорт из Армении томатов, огурцов, перца, зелени и клубники. Руководитель инспекционного органа уже начал переговоры с российской стороной.
«Что касается результатов проверок, проведённых 21–27 мая совместно с российскими коллегами на предприятиях растениеводства и рыбоводства, они пока не подведены. После завершения итогового анализа информация также будет опубликована», — отметила Арутюнян.
Напомним, ранее Роспотребнадзор распорядился приостановить продажу в России 64,5 миллиона бутылок минеральной воды «Джермук».