Իշխանության համար ամեն գնով կռիվ տվող Նիկոլ Փաշինյանը ցանկացած իրադարձություն վերածում է իր նախընտրական PR-ի. Զաքարյան
29/05/2026 17:30
«Եվրոպական քաղաքական համանյքի համաժողովի և նախագահ Էմանուել Մակրոնի պաշտոնական այցի ժամկետներն ընտրված էին այդ նպատակով: Իհարկե տպավորիչ է, երբ տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, գալիս ու «քաջալերում են» Նիկոլին՝ չխորանալով Հայաստանի հետագա հիմնախնդիրների մեջ:
Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի «Touch-and-Go» այցը, Հայաստանի հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների մասին ստորագրված հուշագիրը, այնուհետև՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գրառումը ևս նախընտրական աջակցության վերածվեցին: Կարելի է նաև ենթադրել, որ պաշտոնական Երևանն էր խնդրել նման գրառում անել:
Նախընտրական ցուցահանդեսի վերածված զորահանդեսը և դրա մատուցումն իրականացվեց ոչ թե պետության ռազմական ուժի դրսևորման, այլ մեկ անձի շուրջ քարոզչության նպատակով: Ամբողջ  քարոզչական տեքստն ուղղված էր ոչ թե պետության տարածքային ամբողջականությանն ու անձռմխելիությանը, այլ քարոզվում էր՝ «տեսեք՝ ինչ վատն են նախկինները ու ինչ լավն է Նիկոլը» թեզը: Իրականում  հայկական զորահանդեսների գաղափարաբանության համար պատեհ առիթը  սեպտեմբերի 21-ի անկախության հոբելյանական տարեդարձերն են:
Ասում են, որ առաջիկա օրերի գինու փառատոնը ևս ծառայեցվելու է Նիկոլ Փաշինյանի անձի՝ ուղղակի և անուղղակի քարոզչությանը: Կենացների, ողջագուրումների ու պաչիկների բեմադրություններ, ծափ-ծիծաղ, երգ ու պար... Մի խոսքով, սիրելի ժողովո՛ւրդ, «մէ քեֆ, մէ ուրախություն»-ը ձեզ Նիկոլ պապին է պարգևել:
Այս ամենը հասկանալի է: Աղետներից, պատերազմներից, մարդկային, տարածքային կորուստներից ու վնասներից հետո, պարզ է, որ Նիկոլ Փաշինյանի ու ՔՊ-ի համար ծխածածկույթ կարող էին ապահովել միայն չընդհատվող շոուներն ու մասշտաբային մանիպուլյացիաները:
Մի բան հասկանալի չէ: Ինչո՞ւ Նիկոլ Փաշինյանը չգնաց Աստանա (որտեղից ստացել էր «Ոսկե Արծիվ» բարձրագույն պետական պարգևը) և ԵԱՏՄ նիստը ինչու՞ չվերածեց իր նախընտրական PR-ի: Արձակուրդից մեկ օրով վերադառնալը դժվար չէր:
Չեմ կասկածում, որ եթե Նիկոլ Փաշինյանը վստահ լիներ, որ կարող էր այդ նիստից ունենալ նախընտրական օգուտ՝ ստանալով ԵԱՏՄ անդամ երկրների լիդերների բարի խոսքերն ու հաջողության մաղթանքները՝ նա անպայման կգնար: Իսկ ՔՊ քարոզչության «ռահվիրաները» կաղմկեին ևս մեկ աշխարհացունց ու աննախադեպ դիվանագիտական ձեռքբերման մասին: Նրանք հայ տնտեսվարողներին կպատմեին, թե ինչպե՛ս է քաջաբար մարտնչող Փաշինյանը ճանապարհ հարթում դեպի ԵԱՏՄ շուկաներ՝ հանուն մեր քաղաքացիների բարօրության: Այնպես, ինչպես անում էին առ այսօր, երբ Նիկոլը մասնակցում էր ԵԱՏՄ բոլոր նիստերին:
Սա չի խոսո՞ւմ արդյոք այն մասին, որ Հայաստանի հետ կապ ունեցող արտաքին աշխարհի մի մասի մոտ  Նիկոլ Փաշինյանն արդեն կորցրել է վստահությունը, և նա գիտի այդ մասին: Հետևաբար, ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ մի գեղեցիկ օր  նա չի կորցնի վստահությունը նաև Արևմտյան աշխարհի մոտ:
Գուցե այդ պատճառո՞վ է ամերիկյան վարչակազմն առաջնորդվել «երեկոյան՝ հազվագյուտ մետաղների հուշագիրը, առավոտյան՝ աջակցությունը» պրագմատիկ սկզբունքով:
Շարունակ միմյանց հակասող հայտարարութուններ անող ու հակասական քաղաքականություն վարող երկրի կառավարիչներին դժվար է վստահելը»:

Никол Пашинян, любой ценой борющийся за власть, превращает любое событие в свой предвыборный пиар: Закарян
«Никол Пашинян, который любой ценой борется за сохранение власти, превращает любое событие в собственный предвыборный PR.
Сроки проведения саммита Европейского политического сообщества и официального визита президента Эммануэля Макрона были выбраны именно с этой целью. Конечно, это производит впечатление, когда высокопоставленные представители разных стран приезжают и "подбадривают" Никола, не углубляясь в дальнейшие проблемы Армении.
Визит госсекретаря Марко Рубио в формате "Touch-and-Go", подписание меморандума о полезных ископаемых и редкоземельных металлах Армении, а затем и публикация президента Дональда Трампа — всё это также было превращено в предвыборную поддержку. Можно даже предположить, что официальный Ереван сам попросил сделать такую публикацию.
Превращённый в предвыборное шоу военный парад и его подача были направлены не на демонстрацию военной мощи государства, а на пропаганду вокруг одного человека. Весь пропагандистский посыл был посвящён не территориальной целостности и неприкосновенности государства, а тезису: "посмотрите, какими плохими были прежние власти и какой хороший Никол". На самом деле наиболее подходящим поводом для армянских военных парадов являются юбилейные годовщины независимости 21 сентября.
Говорят, что и предстоящий винный фестиваль будет использован для прямой и косвенной рекламы личности Никола Пашиняна. Постановочные тосты, объятия и поцелуи, смех, песни и танцы… Одним словом, дорогой народ, "пир и веселье" вам подарил дедушка Никол.
Всё это понятно. После катастроф, войн, человеческих и территориальных потерь и ущерба очевидно, что для Никола Пашиняна и "Гражданского договора" дымовой завесой могли стать только непрерывные шоу и масштабные манипуляции.
Непонятно другое. Почему Никол Пашинян не поехал в Астану (откуда ранее получил высшую государственную награду "Золотой орёл") и почему не превратил заседание ЕАЭС в свой предвыборный PR? Вернуться из отпуска на один день было несложно.
Не сомневаюсь, что если бы Никол Пашинян был уверен, что сможет извлечь из этого заседания предвыборную выгоду, получить добрые слова и пожелания успехов от лидеров стран ЕАЭС, он обязательно бы поехал. А "пионеры" пропаганды "Гражданского договора" снова бы шумели о ещё одном беспрецедентном и судьбоносном дипломатическом достижении. Они рассказывали бы армянским предпринимателям, как мужественно сражающийся Пашинян прокладывает путь на рынки ЕАЭС ради благополучия наших граждан. Так же, как делали это до сих пор, когда Никол участвовал во всех заседаниях ЕАЭС.
Разве это не говорит о том, что в части внешнего мира, связанного с Арменией, Никол Пашинян уже утратил доверие, и сам знает об этом? И какие тогда есть гарантии, что однажды он не потеряет доверие и Запада?
Возможно, именно поэтому американская администрация руководствовалась прагматичным принципом: "вечером — меморандум о редкоземельных металлах, утром — поддержка".
Трудно доверять руководителям страны, которые постоянно делают противоречащие друг другу заявления и проводят противоречивую политику».