Արտահանման սահմանափակումներից տուժած գյուղացիները ճանապարհ են փակել. չգիտեն՝ ինչպես իրացնեն գյուղմթերքը
29/05/2026 19:52
Այսօր լարված իրավիճակ է ստեղծվել Արմավիրի մարզում։ Ժամը 12։00-ի սահմաններում Երևան–Արմավիր ավտոճանապարհին, Արշալույս գյուղի վարչական տարածքում, գյուղի բնակիչները, ի նշան բողոքի, փակել են ճանապարհը։
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, գյուղացիներն իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացրել գյուղմթերքի արտահանման հետ կապված խնդրի պատճառով։
«Ամբողջ տարին աշխատում ենք, որ գարնան այս շրջանում եկամուտ ունենանք, սակայն ինչպես լոլիկը, այնպես էլ այլ գյուղմթերքներ չենք կարողանում արտահանել։ Վարկեր ենք վերցնում, հող մշակում, թունաքիմիկատներ գնում, բանվորների աշխատավարձ ենք վճարում և բազմաթիվ այլ ծախսեր անում, բայց բերքը չենք կարողանում իրացնել։ Արդյունքում վարկերը մնում են մեր ուսերին, և չենք կարողանում դրանք մարել»։
Ակցիայի անցկացման վայր են ժամանել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Վաղարշապատի բաժնի հերթապահ խումբը, ինչպես նաև ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Պարեկային ծառայության Արմավիրի մարզի գումարտակի 1-ին վաշտի 1-ին դասակի պարեկները։
Բանակցությունների արդյունքում ճանապարհը բացվել է։
Գյուղացիները հայտնել են, որ եթե խնդիրը չլուծվի, ապա իրենք կդիմեն բողոքի այլ քայլերի։

Фермеры, пострадавшие от экспортных ограничений, перекрыли дорогу: они не знают, как реализовать сельхозпродукцию
29/05/2026 19:59
Сегодня напряжённая ситуация сложилась в Армавирской области. Около 12:00 на автодороге Ереван — Армавир, на территории села Аршалуйс, жители села в знак протеста перекрыли дорогу.
Как сообщает фотокорреспондент Гагик Шамшян, фермеры протестовали из-за проблем с экспортом сельхозпродукции.
«Мы весь год работаем ради того, чтобы в этот весенний период получить доход, однако не можем экспортировать ни помидоры, ни другую сельхозпродукцию. Мы берём кредиты, обрабатываем землю, покупаем химикаты, платим зарплату рабочим и несём множество других расходов, но не можем реализовать урожай. В итоге кредиты остаются на наших плечах, и мы не можем их погасить».
На место проведения акции прибыли оперативная группа Вагаршапатского отдела Главного управления общинной полиции МВД Армении, а также сотрудники 1-го взвода 1-й роты батальона Патрульной службы Армавирской области.