Հաստատում ենք ՀՀ-ի՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխշահավետ համագործակցության հանձնառությունը․ Մհեր Գրիգորյան
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Աստանայում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստին: Փոխվարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի՛ Կասիմ-Ժոմարտ Քեմելի,
Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների հարգելի՛ ղեկավարներ,
Նիստի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Նախևառաջ թույլ տվեք հայտնել իմ շնորհակալությունը Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Քեմելի Տոկաևին՝ հյուրընկալության և այսօրվա անցկացվող միջոցառումները բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Ընթացիկ տարվա Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի առաջին նիստն այսօր անցկացվում է խորհրդանշական օրը՝ Եվրասիական տնտեսական միության օրը։ Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ մաղթել բոլոր ներկաներին հաջողություններ, արդյունավետ և կառուցողական համատեղ աշխատանք, ինչպես նաև վստահություն հայտնել եվրասիական ինտեգրման հետագա զարգացման նկատմամբ՝ ի շահ մեր պետությունների և մեր քաղաքացիների։
Պետությունների հարգելի՛ ղեկավարներ,
Մենք բազմիցս հաստատել ենք և հաստատում ենք Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում փոխշահավետ համագործակցության հանձնառությունը՝ մեր երկրների և ամբողջ տարածաշրջանի տնտեսական կայունության ու տնտեսական զարգացման կայունության ապահովման նպատակով։
Հայաստանի Հանրապետությունը մտադիր է հետագայում ևս բարեխղճորեն մասնակցել Միության աշխատանքներին՝ հիմնվելով փոխադարձ հարգանքի, իրավահավասար գործընկերության և ԵԱՏՄ անդամ բոլոր պետությունների ազգային շահերը հաշվի առնելու վրա։
Ցանկանում եմ առանձնահատուկ ընդգծել Եվրասիական տնտեսական ֆորումի թեմատիկայի արդիականությունը։ Այսօր արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների զարգացումն ու ներդրումը դառնում են մեր երկրների տնտեսությունների մրցունակության բարձրացման և տեխնոլոգիական ինքնիշխանության ամրապնդման հիմնական գործոններից մեկը։
ԵԱՏՄ շրջանակներում արհեստական բանականության պատասխանատու զարգացման վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը կարևոր քայլ է անդամ պետությունների միջև արհեստական բանականության ոլորտում համաձայնեցված մոտեցումների ձևավորման և արդյունավետ համագործակցության մեխանիզմների ստեղծման ուղղությամբ։
Նիստի՛ հարգելի մասնակիցներ,
Ծառայությունների առևտրի ազատականացումը շարունակում է մնալ ԵԱՏՄ շրջանակներում տնտեսական ինտեգրման խորացման հիմնական շարժիչ ուժերից մեկը։
Միաժամանակ, ազգային կարգավորման առանձին բաղադրիչներ դեռևս պահանջում են ավելի գործնական համաձայնեցում, ինչը, իր հերթին, կստեղծի լրացուցիչ հնարավորություններ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համագործակցության ամրապնդման, կարգավորող մեխանիզմների կանխատեսելիության և թափանցիկության բարձրացման, ինչպես նաև բիզնեսի համար ավելի բարենպաստ պայմանների ձևավորման համար։
ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության ևս մեկ կարևոր ուղղություն է երրորդ երկրների հետ առևտրատնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացումը: Անհրաժեշտ է նշել ազատ առևտրի մասին գործող համաձայնագրերի արդյունավետ և լիարժեք իրականացման, ինչպես նաև նոր համաձայնագրերի շուրջ բանակցային գործընթացի առաջմղման առանձնահատուկ նշանակությունը։
Անկասկած, այս ուղղությամբ զարգացման հիմնական գործոններից մեկը տրանսպորտային կապերի դիվերսիֆիկացումն է, ինչը միանշանակ զգալի խթան կհաղորդի ապրանքաշրջանառության աճին։
Հայաստանի Հանրապետությունը նաև կարևոր նշանակություն է տալիս ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում համագործակցության զարգացմանը և ողջունում է ագրոարդյունաբերական ոլորտի վրա կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմի տարածման մասին արձանագրության ստորագրումը, ինչը միանշանակ կնպաստի համագործակցության աճին և Միության շրջանակներում պարենային անվտանգության ամրապնդմանը։
Ամփոփելով ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել բոլորին արդյունավետ և կառուցողական աշխատանքի համար:

Подтверждаем приверженность Армении взаимовыгодному сотрудничеству в рамках ЕАЭС: Мгер Григорян
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета в Астане. В ходе выступления он, в частности, заявил:
«Уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич,
Уважаемые главы государств Евразийского экономического союза,
Прежде всего позвольте выразить благодарность президенту Республики Казахстан Касым-Жомарту Кемелевичу Токаеву за гостеприимство и высокий уровень организации сегодняшних мероприятий.
Первое в текущем году заседание Высшего Евразийского экономического совета проходит сегодня в символичный день — День Евразийского экономического союза. В этой связи хочу пожелать всем присутствующим успехов, эффективной и конструктивной совместной работы, а также выразить уверенность в дальнейшем развитии евразийской интеграции на благо наших государств и граждан.
Мы неоднократно подтверждали и подтверждаем приверженность Армении взаимовыгодному сотрудничеству в рамках Евразийского экономического союза с целью обеспечения экономической стабильности и устойчивого экономического развития наших стран и всего региона.
Республика Армения намерена и впредь добросовестно участвовать в работе Союза, основываясь на принципах взаимного уважения, равноправного партнёрства и учёта национальных интересов всех государств — членов ЕАЭС.
Хочу особо подчеркнуть актуальность тематики Евразийского экономического форума. Сегодня развитие и внедрение технологий искусственного интеллекта становятся одним из ключевых факторов повышения конкурентоспособности экономик наших стран и укрепления технологического суверенитета.
Совместное заявление об ответственном развитии искусственного интеллекта в рамках ЕАЭС является важным шагом на пути формирования согласованных подходов государств-членов в сфере ИИ и создания эффективных механизмов сотрудничества.
Либерализация торговли услугами продолжает оставаться одним из основных двигателей углубления экономической интеграции в рамках ЕАЭС.
В то же время отдельные компоненты национального регулирования всё ещё требуют более практического согласования, что, в свою очередь, создаст дополнительные возможности для укрепления сотрудничества между государствами-членами ЕАЭС, повышения предсказуемости и прозрачности регулирующих механизмов, а также формирования более благоприятных условий для бизнеса.
Ещё одним важным направлением сотрудничества в рамках ЕАЭС является диверсификация торгово-экономических связей с третьими странами. Следует отметить особую значимость эффективной и полноценной реализации действующих соглашений о свободной торговле, а также продвижения переговорного процесса по новым соглашениям.
Безусловно, одним из ключевых факторов развития в этом направлении является диверсификация транспортных связей, что, несомненно, станет серьёзным стимулом для роста товарооборота.
Республика Армения также придаёт большое значение развитию сотрудничества в сфере агропромышленного комплекса и приветствует подписание протокола о распространении механизма финансовой поддержки кооперационных проектов на агропромышленную сферу, что, безусловно, будет способствовать развитию сотрудничества и укреплению продовольственной безопасности в рамках Союза.