Խաղաղության երաշխավորի քավորություն ստանձնելով՝ ԱՄՆ-ն «թաթ»-ը դնում է ՀՀ-ի օգտակար ռեսուրսների վրա. Միջազգայնագետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հայաստանյան այցն ու ստորագրված փաստաթղթերը, ըստ միջազգայնագետ Դավիթ Կարապետյանի, ընդհանուր առմամբ կարելի է գնահատել որպես ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական համագործակցության խորացման հերթական քայլ, սակայն այդ գործընթացում կան նաև լուրջ հարցեր ու մտահոգություններ։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Կարապետյանը նշեց, որ հատկապես ուշագրավ է Հայաստանի կրիտիկական հանքանյութերի, հազվագյուտ մետաղների և օգտակար հանածոների ոլորտին վերաբերող համաձայնագրի ստորագրումը։
«Պետքարտուղարն անգամ մեկ ժամ չմնաց Հայաստանում, բայց հասցրեցին նման կարևոր համաձայնագիր ստորագրել։ Հանրությունն իրավունք ունի մանրամասն իմանալու՝ ինչ պարտավորություններ և ինչ շահաբաժիններ են նախատեսված այդ փաստաթղթով»,- ասաց նա։
Միջազգայնագետի խոսքով՝ հանրությանը ներկայացվում են հիմնականում պաշտոնական լուսանկարներ, ժպիտներ և ընդհանուր հայտարարություններ, մինչդեռ պայմանագրերի բովանդակությունը մնում է ոչ ամբողջությամբ բացահայտված։
Կարապետյանը նաև ընդգծեց, որ նմանատիպ համաձայնագրեր ԱՄՆ-ն նախկինում կնքել է տարբեր երկրների հետ, որոնք հարուստ են բնական ռեսուրսներով՝ հիշատակելով Կոնգոն ու Սաուդյան Արաբիան. «Փորձը ցույց է տալիս և պատմագրությունն էլ ապացուցում է, որ ԱՄՆ-ն հատկապես հանքանյութերի, օգտակար հազվագյուտ մետաղների մասով բազմաթիվ երկրների հետ վերջին տասնամյակում ունեցել է նմանատիպ պայմանագրեր։ Դա եղել է կա՛մ ստիպելու, կա՛մ ուլտիմատումի, կա՛մ գործարքի մասով։ Նման պայմանագրեր ունեն և՛ Կոնգոյի հետ, և՛ Սաուդյան Արաբիայի հետ, մի շարք պետությունների հետ, որոնք ունեն օգտակար հանածոներ և բնական պաշարներ»։
Նրա խոսքով՝ հատկապես մտահոգիչ է այն, որ նման գործընթացները կարող են վերածվել քաղաքական կամ տնտեսական ազդեցության գործիքի։
«Ուկրաինական օրինակն արդեն ցույց տվեց, որ օգտակար հանածոների թեման կարող է դառնալ նաև աշխարհաքաղաքական առևտրի մաս. «Տառացիորեն որպես կոնֆլիկտի լուծման այլընտրանքային տարբերակ առաջարկ է եղել հենց ուկրաինական հայտնի օգտակար հանածոների պաշարներին տնօրինելը, հետևաբար, ես ունեմ այդ լուրջ մտահոգությունը, որ սա ուղղված է ընդամենը պաթետիկ խոսքերից անդին՝ սեփական ազգային շահերը սպասարկելուն։ Խաղաղության երաշխավորի քավորություն ստանձնելով՝ ԱՄՆ-ն «թաթ»-ը դնում է ՀՀ-ի օգտակար ռեսուրսների վրա։ Այստեղ երկու իրավիճակ կա, ժողովրդի մի ստվար զանգված աչք է փակում դրա վրա, քանի որ նրանց գերնպատակը միայն ու միայն ռուսական ծիրից դուրս գալն է, և նաև քանի որ ՌԴ-ին դեմ է այս ամենը, իրենք դեմ չեն, որ այս ամենին տիրապետի ԱՄՆ-ն»։
Նրա գնահատմամբ՝ հասարակության մի հատված պատրաստ է ընդունել այդ գործընթացները միայն այն պատճառով, որ դրանք հակադրվում են Ռուսաստանի ազդեցությանը տարածաշրջանում։

Взяв на себя роль гаранта мира, США «накладывают лапу» на полезные ресурсы Армении: международник
Визит госсекретаря США Марко Рубио в Армению и подписанные документы, по мнению международника Давида Карапетяна, в целом можно оценить как очередной шаг к углублению стратегического сотрудничества между США и Арменией. Однако, по его словам, этот процесс вызывает и серьёзные вопросы, и обеспокоенность.
В беседе с Aysor.am Карапетян отметил, что особого внимания заслуживает подписание соглашения, касающегося сферы критически важных минералов, редкоземельных металлов и полезных ископаемых Армении.
«Госсекретарь пробыл в Армении меньше часа, но за это время успели подписать столь важное соглашение. Общество имеет право подробно знать, какие обязательства и какие выгоды предусмотрены этим документом», — заявил он.
По словам международника, общественности в основном демонстрируют официальные фотографии, улыбки и общие заявления, тогда как содержание соглашений остаётся не до конца раскрытым.
Карапетян также подчеркнул, что США ранее заключали аналогичные соглашения с разными странами, богатыми природными ресурсами, упомянув Конго и Саудовскую Аравию.
«Опыт показывает, и история это подтверждает, что США, особенно в вопросах полезных ископаемых и редкоземельных металлов, в последние десятилетия заключали подобные соглашения со многими странами. Это происходило либо в форме давления, либо ультиматума, либо сделки. Такие соглашения существуют и с Конго, и с Саудовской Аравией, а также с рядом других государств, обладающих природными ресурсами и полезными ископаемыми», — отметил он.
По его словам, особую тревогу вызывает то, что подобные процессы могут превратиться в инструмент политического или экономического влияния.
«Украинский пример уже показал, что тема полезных ископаемых может стать частью геополитического торга. Буквально в качестве альтернативного варианта урегулирования конфликта предлагалось распоряжение известными украинскими запасами полезных ископаемых. Поэтому у меня есть серьёзные опасения, что за пределами пафосных заявлений всё это направлено исключительно на обслуживание собственных национальных интересов. Взяв на себя роль гаранта мира, США "накладывают лапу" на полезные ресурсы Армении.
Здесь есть две ситуации: значительная часть общества закрывает на это глаза, поскольку их главная цель — любой ценой выйти из российской орбиты. И поскольку Россия выступает против всего этого, они не возражают, чтобы контроль над этими ресурсами получил США», — заявил Карапетян.
По его оценке, часть общества готова принимать подобные процессы исключительно потому, что они противопоставляются российскому влиянию в регионе.