«Ուկրաինայում ճգնաժամը սկսվեց նմանատիպ իրավիճակում». Պուտինը՝ Հայաստանի մասին
«Ուկրաինայում ճգնաժամը սկսվեց նմանատիպ իրավիճակում, ինչպիսին հիմա Հայաստանում է զարգանում»,- հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ անդրադառնալով ԵՄ-ին անդամակցելու՝ ՀՀ իշխանությունների ձեռնարկած գործընթացին։
Վլադիմիր Պուտինը նշել է՝ այս պարագայում ԵԱՏՄ-ի կազմում Հայաստանի մնալ-չմնալու հարցի շուրջ բաց և անկեղծ խոսակցություն պետք է ծավալվի։
«Հայաստանի անցումը ԵՄ չափանիշներին անհնար կդարձնի նրա հետագա ինտեգրումը ԵԱՏՄ-ին, այդ պատճառով էլ  համագործակցությունը օբյեկտիվորեն պետք է դադարեցվի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Պուտինը՝ վերահաստատելով ավելի վաղ հայտնած դիրքորոշումը, որ Հայաստանը չի կարող միաժամանակ և՛ ԵՄ, և՛ ԵԱՏՄ անդամ հանդիսանալ։

«Кризис в Украине начался с похожей ситуации»: Путин об Армении
«Я уже упоминал об этом. Кризис на Украине начался когда-то с попыток присоединения Украины к ЕС. Мы же не были против», — сказал президент на пресс-конференции по итогам визита в Казахстан.
«А с чего началось-то? — говорил Владимир Путин во время пресс-конференции 9 мая. — С отступления или попытки вступления Украины в ЕС. Первый этап был, только первый этап».
Весной 2025 года парламент Армении принял закон о начале процесса присоединения к Евросоюзу. На сегодняшней пресс-конференции Владимир Путин сказал, что интеграция с Арменией будет прекращена, если страна начнет переходить на стандарты ЕС.