Ջերմուկի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը հանձնելու վերաբերյալ սուտ մատնություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
29/05/2026 16:42
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում  Ջերմուկ քաղաքի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը հանձնելու վերաբերյալ սուտ մատնության և սուտ մատնություն կազմակերպելու դեպքի առթիվ իրականացվում է նախաքննություն:
«Նախաքննության ընթացքում Ա.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 476-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սուտ մատնությունը):
Ներկայացված մեղադրանքում Ա.Խ․-ն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել, զղջացել Ջերմուկի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքն իբր հակառակորդին հանձնելու վերաբերյալ սուտ տեղեկություն հայտնելու համար` պատճառաբանելով, որ գտնվելով ոչ սթափ վիճակում՝ մասնակցել է Ն.Կ.-ի կողմից կազմակերպված հավաքին, որտեղ հանդիպել է Ա.Ա.-ին, ով տեղեկացված լինելով իր սոցիալական խնդիրների մասին՝ անմիջապես՝ 2026 թվականի մայիսի 20-ին կազմակերպել է լրագրողի հետ հարցազրույցը:
Ա․Խ․–ն նշել է նաև, որ ավելի վաղ՝ 2026 թվականի ապրիլի 17-ից մինչև մայիսի 8-ը, որպես դիտորդ մարտական հերթապահություն է ստանձնել Ջերմուկի զորամասի N մարտական դիրքում։ Մարտական հերթապահության օրերին գտնվել է սթափ վիճակում:

В отношении лица, распространившего ложный донос о якобы передаче боевой позиции в направлении Джермука, возбуждено публичное уголовное преследование
29/05/2026 17:22
В Военном следственном главном управлении Следственного комитета Республики Армения продолжается предварительное расследование по факту ложного доноса и организации ложного доноса, касающегося якобы сдачи боевой позиции, расположенной в направлении города Джермук, противнику.
«В ходе предварительного следствия в отношении А.Х. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 476 Уголовного кодекса (ложный донос).
В предъявленном обвинении А.Х. полностью признал свою вину и выразил сожаление за распространение ложной информации о якобы сдаче боевой позиции в направлении Джермука противнику, пояснив, что, находясь в состоянии алкогольного опьянения, он участвовал во встрече, организованной Н.К., где познакомился с А.А., который, будучи осведомлённым о его социальных проблемах, организовал интервью с журналистом 20 мая 2026 года.
А.Х. также отметил, что ранее, с 17 апреля по 8 мая 2026 года, он проходил службу в качестве наблюдателя на боевом посту воинской части в направлении Джермука. В дни несения службы он находился в трезвом состоянии.