Տնտեսության դիվերսիֆիկացիան ամբողջացնելու նպատակով կառավարությունը հավելյալ քայլեր կձեռնարկի. Պապոյանը հանդիպել է խոշոր ջերմոցային տնտեսությունների ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մայիսի 29-ին հանդիպում է ունեցել խոշոր ջերմոցային տնտեսությունների ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկվել են ջերմոցաշինության ոլորտում առկա իրավիճակը, զարգացման հիմնական մարտահրավերներն ու ընթացիկ խնդիրների լուծման հնարավոր ուղիները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ոլորտի զարգացման հեռանկարներին, արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված նախաձեռնություններին և արտահանման դիվերսիֆիկացիային։
Նախարարը նշել է, որ ավանդական շուկաներին զուգահեռ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել միջազգային շուկաներում հայկական արտադրանքի ներկայացվածությունն ապահովելու ուղղությամբ։
«ՀՀ կառավարությունն արդեն իսկ իրականացնում է բազմաթիվ ծրագրեր և պատրաստ է ձեռնարկել հավելյալ քայլեր՝ տնտեսության դիվերսիֆիկացիան ամբողջացնելու նպատակով»,- նշել է նախարարը։
Քննարկվել է նաև ջերմոցաշինության ոլորտում տնտեսավարողներին տրամադրվող պետական աջակցության գործիքակազմի բարելավումը՝ միտված ոլորտի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը։

Для завершения диверсификации экономики правительство предпримет дополнительные шаги: Папоян встретился с представителями крупных тепличных хозяйств
29/05/2026 18:10
Министр экономики Армении Геворг Папоян 29 мая провёл встречу с представителями крупных тепличных хозяйств.
В ходе встречи были обсуждены текущая ситуация в сфере тепличного хозяйства, основные вызовы развития отрасли и возможные пути решения существующих проблем. Также стороны затронули перспективы развития сектора, инициатив по повышению эффективности и диверсификации экспорта.
Министр отметил, что наряду с традиционными рынками необходимо предпринимать шаги по обеспечению присутствия армянской продукции на международных рынках.
«Правительство Армении уже реализует ряд программ и готово предпринять дополнительные шаги для завершения диверсификации экономики», — заявил министр.
Также обсуждалось совершенствование инструментов государственной поддержки для хозяйствующих субъектов в сфере тепличного хозяйства, направленное на преодоление стоящих перед отраслью вызовов.