Իրանը դեմ է Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի ներկայությանը․ Բաղայի
Իրանի դիրքորոշումը Հարավային Կովկասում անվտանգության վերաբերյալ մնում է պարզ, հետևողական և առանց որևէ երկիմաստության: ISNA-ի հետ զրույցում ասել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող TRIPP նախագծին։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կասկածամտությամբ է վերաբերվում ԱՄՆ-ի մտադրություններին, որն աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում չարագործությունների և ագրեսիայի պատմություն ունի»,- նշել է նա:
Բաղային հավելել է, որ անդրտարածաշրջանային տերությունների ապակառուցողական միջամտությունը Կովկասի գործերին լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային պետությունների հավաքական շահերի, խաղաղության և կայունության համար՝ «բացարձակապես ոչ մի օգուտ» չբերելով տարածաշրջանի ժողովուրդներին:

Iran’s position on security in the South Caucasus remains clear, consistent, and unambiguous. Iranian Foreign Ministry spokesman Esmail Baghay told ISNA, referring to the US-backed TRIPP project.
“The Islamic Republic of Iran remains suspicious of US intentions, given Washington’s history of interference and aggression in various regions of the world,” he noted.
Baghay added that the destructive interference of extra-regional powers in the affairs of the Caucasus poses a serious threat to the collective interests of regional states, as well as to peace and stability, bringing “absolutely no benefit” to the peoples of the region.