Դեպի ԵՄ շարժվելը Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է, բայց դա չպետք է արվի ԵԱՏՄ երկրների ֆինանսական միջոցների հաշվին. Դմիտրի Պեսկով
29/05/2026 15:43
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ԵՄ-ին մոտենալու հետ մեկտեղ Հայաստանն անխուսափելիորեն կբախվի խնդիրների ԵԱՏՄ-ում։
Պեսկովը նշել է, որ դեպի ԵՄ շարժվելը Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է, բայց դա չպետք է արվի ԵԱՏՄ երկրների ֆինանսական միջոցների հաշվին։

Moving towards the EU is Armenia’s sovereign right, but it should not be done at the expense of EAEU financial resources – Dmitry Peskov
29/05/2026 15:52
Russian presidential press secretary Dmitry Peskov said that as Armenia moves closer to the European Union, it will inevitably face difficulties within the Eurasian Economic Union.
Peskov noted that moving towards the EU is Armenia’s sovereign right, but it should not done at the expense of the financial resources of EAEU member states.