Ադրբեջանը մշակել է Հայաստան վերադարձի կոնցեպտը, այն ներկայացվել է ՄԱԿ-ում. Նարեկ Կարապետյանը տվյալներ է հրապարակել (Տեսանյութ)
30/05/2026 09:33
Ադրբեջանցիները մշակել են կոնցեպտ, թե ինչպես են վերադառնալու Հայաստան և ինչ իրավունքներ են ունենալու, լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ  Կարապետյանը։
«Այս ուղղությամբ հիմնական շարժը սկսել է 2023 թվականին։ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն այս պրոցեսի համակարգող է նշանակվել և գրեթե ամեն տարի վերադարձի ձևաչափով միջոցառումներ է անցկացնում։ Վերջին 4 ամիսն ամենաակտիվ ժամանակաշրջանն է դրա համար, որովհետև ամենաբարձր մակարդակով մի շարք հայտարարություններ են արվել»,-ասաց Նարեկ Կարապետյանը՝ ներկայացնելով փաստաթուղթ, որը կոչվում է «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի վերադարձի կոնցեպտ»։
Նա հայտնեց, թե Սյունիքով ճանապարհ ստանալուց հետո ադրբեջանցիները կենտրոնացրել են ուժերը վերադարձի գաղափարի վրա։
«Ամենացավալին այն է, որ ընտրություններից 11 օր հետո դրված է մեծ ֆորում՝ ադրբեջանցիների վերադարձն Օրդուբադում, որը Մեղրիից 10 կմ է այն կողմ։ Նրանք երկարաժամկետ ծրագիր ունեն, որ վերադարձող ադրբեջանցիները պետք է ունենան անվտանգային ուժեր և մեր Սահմանադրությունը պետք է ադրբեջաներեն հասանելի լինի»,-ասաց Նարեկ Կարապետյանը։
Նա նշեց, թե իր հրապարակած տեղեկություններն ադրբեջանական պաշտոնական կայքերից են հանված և այն ներկայացված է ՄԱԿ-ում, Բրյուսելում, Միլի Մեջլիսում։

Азербайджан разработал концепцию возвращения в Армению и представил её в ООН: Нарек Карапетян обнародовал данные (видео)
Азербайджан разработал концепцию возвращения азербайджанцев в Армению и определения их будущих прав. Об этом на встрече с журналистами заявил член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян.
«Основное движение в этом направлении началось в 2023 году. Руководитель администрации президента Азербайджана был назначен координатором этого процесса, и практически каждый год проводятся мероприятия в формате обсуждения возвращения. Последние четыре месяца стали наиболее активным периодом, поскольку на самом высоком уровне был сделан ряд заявлений», — сказал Карапетян, представив документ под названием «Концепция возвращения общины Западного Азербайджана».
По его словам, после получения транспортного коридора через Сюник азербайджанская сторона сосредоточила усилия на продвижении идеи возвращения.
«Самое тревожное заключается в том, что через 11 дней после выборов запланирован крупный форум по вопросу возвращения азербайджанцев в Ордубаде, который находится всего в 10 километрах от Мегри. У них есть долгосрочная программа, согласно которой возвращающиеся азербайджанцы должны иметь собственные структуры безопасности, а Конституция Армении должна быть доступна на азербайджанском языке», — заявил Нарек Карапетян.
Он отметил, что опубликованные им сведения взяты с официальных азербайджанских сайтов, а сама концепция была представлена в ООН, Брюсселе и Милли Меджлисе Азербайджана.