Ունենք 10 տարեկան երեխաներ, որոնք ասում են՝ «ինձ ոչ ոք չի սիրում»․ սա մեծագույն ողբերգություն է. Քնարիկ Գարանֆիլյան
01/06/2026 08:58
Թեև վերջին տարիներին Հայաստանում երեխաների պաշտպանության ոլորտում զգալի աշխատանք է կատարվել, դա դեռ չի նշանակում, որ բոլոր խնդիրները լուծված են, Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց  «Ընտանիք և համայնք» ՀԿ նախագահ, Երեխաների պաշտպանության ցանցի խորհրդի անամ Քնարիկ Գարանֆիլյանը։
Նրա խոսքով՝ օրենսդրական մակարդակում իրականացվել են բազմաթիվ բարեփոխումներ, որոնք նպաստում են երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն ու աջակցության համակարգի զարգացմանը։
«Կարելի է ասել, որ օրենսդրական դաշտում բավականին մեծ աշխատանք է կատարվում, որպեսզի երեխաները պաշտպանված լինեն։ Գործում են նաև երեխաների ցերեկային խնամքի կենտրոններ, որտեղ բազմաթիվ երեխաներ ստանում են անհրաժեշտ ծառայություններ։ Նման կենտրոններ ունենք նաև մենք Մեծամորում և Արթիկում»,- ասաց նա։
Սակայն մասնագետը շեշտում է՝ միայն օրենքների առկայությունը բավարար չէ։ Նրա համոզմամբ՝ երեխաների պաշտպանության հարցը պետք է լինի ոչ միայն պետական կառույցների և հասարակական կազմակերպությունների, այլև ամբողջ հասարակության ուշադրության կենտրոնում. «Որքան էլ օրենքները լավը լինեն, դրանք պետք է կիրառվեն։ Մեզ մոտ կիրառվում են, սակայն ոչ  բավարար մակարդակով։ Այստեղ պատասխանատվության հարց էլ կա»։
Գարանֆիլյանի խոսքով՝ Հայաստանում դեռևս մտահոգիչ են տարբեր տեսակի բռնությունների դեպքերը՝ ֆիզիկական, հոգեբանական, ինչպես նաև երեխաների անտեսման երևույթը։
«Շատ կարևոր է ոչ միայն արձագանքել արդեն տեղի ունեցած բռնությանը, այլ նաև կանխարգելել այն։ Այստեղ մեծ դեր ունեն թե՛ ընտանիքները, թե՛ դպրոցները, թե՛ պետական կառույցները»,- ասում է նա։
Հարցին՝ արդյո՞ք հետազոտություն կա, թե մեր երկրում բռնության որ տեսակին են ավելի շատ ենթարկվում երեխաները՝ ընտանեկա՞ն, սեռակա՞ն, թե՞ բուլինգ՝ Երեխաների պաշտպանության ցանցի նախագահը դժվարացավ ասել. «Կան հետազոտություններ, սակայն դրանք խորությամբ արված չեն։
Հիմնախնդիրներից մեկը մանկական աղքատությունն է, որի մակարդակը դեռևս շատ մեծ է։ Յուրաքանչյուր երրորդ երեխա աղքատության մեջ է ապրում։ Ցավոք, այսօր երեխաները ընտանիքներում ենթարկվում են բռնության, և այստեղ խոսքը միայն ֆիզիկական բռնության մասին չէ, այստեղ հոգեբանական բռնություն կա, երեխաների անտեսում կա»։
Միաժամանակ նա ուշադրություն է հրավիրում ծնողավարման մշակույթի վրա՝ նշելով, որ հաճախ ծնողները ժամանակին չեն նկատում երեխայի դժվարությունները, խնդիրները  կամ չեն դիմում մասնագետների օգնությանը։
Առանձնահատուկ մտահոգություն է առաջացնում նաև բուլինգի տարածվածությունը դպրոցներում և համայնքներում։
Սակայն, ըստ Գարանֆիլյանի, ամենամեծ ցավը երեխաների այն խոսքերն են, որոնք վկայում են սիրո և ուշադրության պակասի մասին։
«Ունենք 10 տարեկան երեխաներ, որոնք ասում են՝ «ինձ ոչ ոք չի սիրում»։ Սա մեծագույն ողբերգություն է։ Նման երեխաները հաճախ կամ ագրեսիվ են դառնում, քանի որ իրենց հանդեպ ագրեսիա կա, կամ հակառակը՝ փակվում են իրենց մեջ, խուսափում են շփումներից»,- ընդգծեց նա։
Երեխաների պաշտպանության ցանցի նախագահի համոզմամբ՝ հասարակությունը պետք է ավելի հստակ գիտակցի, թե ինչ է բռնությունը և ինչ հետևանքներ կարող է այն ունենալ երեխայի զարգացման վրա։
«Միայն հունիսի 1-ը չպետք է երեխաների համար տոն լինի։ Նրանք ամեն օր պետք է լինեն պաշտպանված, խնամված, սիրված և երբեք չպետք է ենթարկվեն որևէ տեսակի բռնության»,- եզրափակեց Գարանֆիլյանը։
Հիշեցնենք, որ ամռան առաջին օրը՝ Հունիսի 1-ին նշվում է Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը։ Այս տոնը սահմանվել է 1949 թվականին Փարիզում՝ Կանանց միջազգային դեմոկրատական ֆեդերացիայի կողմից։
Ավանդաբար, Երևանում և Հայաստանի այլ քաղաքներում այս օրը լայնորեն նշվում է տարբեր մանկական, մշակութային և զվարճալի միջոցառումներով։
Օրն ազդակ է բոլոր մարդկանց ու, հատկապես ծնողներին, որ երեխաները հասարակության խոցելի խմբերից են և պահանջ ունեն ամենօրյա ուշադրության, սիրո և պաշտպանության։

«У нас есть 10-летние дети, которые говорят: "Меня никто не любит" — это величайшая трагедия»: Кнарик Гаранфилян
01/06/2026 10:18
Несмотря на значительную работу, проделанную в последние годы в сфере защиты прав детей в Армении, говорить о решении всех существующих проблем пока преждевременно. Об этом в беседе с Aysor.am заявила председатель НПО «Семья и община», член совета Сети защиты детей Кнарик Гаранфилян.
По ее словам, на законодательном уровне в стране проведен ряд реформ, направленных на защиту прав детей и развитие системы поддержки.
«Можно сказать, что в законодательной сфере проделана достаточно большая работа для обеспечения защиты детей. Действуют также центры дневного ухода за детьми, где многие получают необходимую помощь и услуги. Такие центры есть и у нас — в Мецаморе и Артике», — отметила она.
Вместе с тем специалист подчеркнула, что наличие законов само по себе не гарантирует решения проблемы.
«Какими бы хорошими ни были законы, они должны эффективно применяться. У нас они применяются, но пока не в достаточной степени. Здесь есть и вопрос ответственности», — сказала Гаранфилян.
По ее словам, в Армении по-прежнему вызывают серьезную обеспокоенность случаи различных форм насилия в отношении детей — физического, психологического, а также пренебрежения их потребностями.
«Очень важно не только реагировать на уже совершенное насилие, но и предотвращать его. Здесь большую роль играют семьи, школы и государственные структуры», — отметила она.
Говоря о наиболее распространенных формах насилия, Гаранфилян признала, что комплексных исследований по этому вопросу недостаточно.
«Исследования есть, но они не отличаются глубиной. Одной из серьезнейших проблем остается детская бедность. Каждый третий ребенок живет в бедности. К сожалению, дети нередко подвергаются насилию в семьях, и речь идет не только о физическом насилии, но и о психологическом давлении, а также о пренебрежении детьми», — подчеркнула она.
Особое внимание эксперт обратила на культуру родительства, отметив, что родители нередко поздно замечают трудности и проблемы ребенка либо не обращаются за помощью к специалистам.
Отдельную тревогу вызывает распространенность буллинга в школах и местных сообществах.
Однако самой болезненной проблемой, по словам Гаранфилян, остаются слова детей, свидетельствующие о нехватке любви и внимания.
«У нас есть 10-летние дети, которые говорят: "Меня никто не любит". Это величайшая трагедия. Такие дети нередко становятся агрессивными, поскольку сами сталкиваются с агрессией, либо, наоборот, замыкаются в себе и избегают общения», — подчеркнула она.
Председатель Сети защиты детей убеждена, что общество должно гораздо лучше понимать, что такое насилие и какие последствия оно может иметь для развития ребенка.
«Не только 1 июня должно быть праздником для детей. Каждый день они должны быть защищены, окружены заботой и любовью и никогда не подвергаться насилию в какой бы то ни было форме», — заключила Гаранфилян.
Напомним, что 1 июня во всем мире отмечается Международный день защиты детей. Праздник был учрежден в 1949 году в Париже по инициативе Международной демократической федерации женщин.
Традиционно в Ереване и других городах Армении в этот день проводятся многочисленные детские, культурные и развлекательные мероприятия.
Этот день служит напоминанием обществу и, прежде всего, родителям о том, что дети относятся к наиболее уязвимым группам населения и нуждаются в ежедневном внимании, любви и защите.