ԵՄ-ն դատապարտում է ՌԴ-ի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ճնշման ցանկացած փորձ
Եվրամիությունը դատապարտում է Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու ցանկացած փորձ, հայտնում է «Ազատություն»-ը։
«Որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական և անկախ երկիր՝ Հայաստանը ունի իր սեփական ուղին և գործընկերներին ընտրելու բոլոր իրավունքները», - հայտարարել է ԵՄ խոսնակ Անուար Էլ Անունին։
«Ռուսաստանը նպատակ ունի վնասել Հայաստանի տնտեսությանը և ազդել Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վրա», - պնդել է ԵՄ խոսնակը՝ հավելելով, որ Բրյուսելը կշարունակի աջակցել Հայաստանին՝ «նման հարկադրանքի փորձերը հաղթահարելու համար»։
Անցած շաբաթ օրը Մոսկվան Հայաստանից հետ կանչեց իր դեսպանին՝ «խորհրդակցությունների» համար, նախագահ Պուտինն էլ քննադատեց Հայաստանի մերձեցումը ԵՄ-ի հետ և կոչ արեց «հնարավորինս շուտ» հանրաքվե անցկացնել և կողմնորոշվել ԵՄ-ի ու ԵԱՏՄ-ի միջև։
Վերջին օրերին Մոսկվան նաև մի շարք սահմանափակումներ է մտցրել հայկական խմիչքների, ծաղիկների, մրգերի և բանջարեղենի ներմուծման վրա։

ЕС осуждает любые попытки России оказать давление на Армению
Европейский союз осуждает любые попытки России оказывать давление на Армению, сообщает радио «Свобода».
«Как суверенное, демократическое и независимое государство, Армения имеет полное право самостоятельно выбирать свой путь развития и своих партнёров», — заявил официальный представитель ЕС Ануар Эль-Ануни.
По его словам, «Россия стремится нанести ущерб экономике Армении и повлиять на результаты парламентских выборов в стране». Представитель ЕС добавил, что Брюссель продолжит поддерживать Армению «в преодолении подобных попыток принуждения».
В минувшую субботу Москва отозвала своего посла из Армении для проведения консультаций. Президент России Владимир Путин также подверг критике сближение Армении с Евросоюзом и призвал «как можно скорее» провести референдум и определиться с выбором между ЕС и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС).
Кроме того, в последние дни Москва ввела ряд ограничений на импорт из Армении алкогольной продукции, цветов, фруктов и овощей.